CNN Prima News Kazachstán

Kazachstán

Výpis příspěvků ke štítku „Kazachstán“

Nejhorší katastrofa za 80 let. Kvůli povodním v Kazachstánu bylo evakuováno sto tisíc lidí

V Kazachstánu si povodně způsobené jarním táním vynutily evakuaci více než 96 tisíc obyvatel, z toho téměř třetinu, 31 tisíc, představují děti, uvedl ve středu podle kazachstánského portálu Tengrinews.kz Sajpaš Jerasyl z ministerstva pro mimořádné situace. S nasazením vrtulníků se podařilo zachránit 2 823 lidí, včetně 865 dětí, dodal.

Verona, Tallinn nebo Astana. Letiště zavádí nové přímé linky, proti loňsku jich přibyde 15

Z pražského Letiště Václava Havla se bude v letošní letní sezoně létat do 167 destinací. Proti loňsku letiště nabídne o 15 přímých spojení více, jejich provoz zajistí 68 dopravců. Letní letový řád, který bude platný od 31. března do 26. října, se ale stále nevyrovná počtu linek z roku 2019, kdy se létalo do 190 destinací. Nově se cestující přímým letem z Prahy dostanou například do italské Verony a Florencie, portugalské Ponta Delgady, estonského Tallinnu, polské Poznaně nebo kazašské Astany, uvedli ve čtvrtek zástupci Letiště Praha.

To nejlepší ze světového lázeňství: Ve Spa resortu Tree of Life věří na osud

Závěr roku pro většinu z nás bývá mimořádně hektický. V práci je potřeba dotáhnout většinu projektů, doma je zase třeba obstarat vše ohledně Vánoc a Silvestra. Není divu, že se na začátku nového roku často cítíme unavení a vyčerpaní. Tím spíš s ohledem na všechny dobroty, které k nejkrásnějším svátkům v roce patří a které jsme si pochopitelně nedokázali odepřít, protože kdy jindy, když ne na Vánoce? Je tedy nasnadě, že toužíme po pauze, která bude patřit jenom nám. Dobrá zpráva je, že si ji můžeme dopřát, třeba v Lázních Bělohrad, které jsou svou péčí o pohodu a zdraví vyhlášené po celém světě.

Kazach bojoval v řadách vagnerovců na Ukrajině. Ve vlasti dostal sedm let, sebrali mu žold

Soudy v Kazachstánu uložily šest let a osm měsíců odnětí svobody místnímu občanovi za to, že se zúčastnil ruské invaze na Ukrajinu. Čtyřiatřicetiletý Alexej Šompolov ze vsi Topar v Karagandské oblasti válčil na straně Ruska jako žoldnéř Vagnerovy skupiny, uvedla v úterý na svém webu rozhlasová stanice Azattyk, což je středoasijská odbočka americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE/RL).

Při požáru v Kazachstánu zahynulo 32 horníků, další se pohřešují. Zřejmě vybuchl metan

Nejméně 32 horníků zahynulo při požáru uhelného dolu u kazachstánského města Karaganda a dalších 14 se stále pohřešuje, informovala agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Podle vlastníka dolu, kazachstánské pobočky společnosti ArcelorMittal se sídlem v Lucembursku, požár patrně způsobil výbuch metanu. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil na 29. října státní smutek.

Zlevní v Česku nafta? Rusko ruší embargo na většinu vývozu ropy, podle ekonomů očekávaný krok

Rusko opět začalo vyvážet ropu ve velkém. Embargo platilo dva týdny a nevztahovalo se na Arménii, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán. V platnosti ještě zůstává zákaz vývozu benzinu. Podle vyjádření hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy pro CNN Prima NEWS byl krok očekávaný, protože Rusko tím tratilo. Pro Českou republiku ale může být současná situace výhodná, protože řidiči na čerpacích stanicích mohou vidět zlevnění nafty.

Ruští fotbalisté v Česku? Nereprezentují svou zemi, vysvětlil Bartoš. Nacher rozhodnutí nechápe

Nereprezentují svou zemi, ale soukromý klub. O ruských a běloruských fotbalistech z kazašského týmu Tobol Kostanaj to řekli ministři Ivan Bartoš (Piráti) či Martin Baxa (ODS). Vláda souhlasila s udělením víz pro tyto fotbalisty i přes pokračující ruskou invazi na Ukrajinu. Čtveřice hráčů tak může ve čtvrtek nastoupit v duelu závěrečného předkola Evropské konferenční ligy v Plzni. Z úst opozice se však ozývají hlasy o dvojím metru.