CNN Prima News Kazachstán

Kazachstán

Výpis příspěvků ke štítku „Kazachstán“

Po Ukrajině Kazachstán? Ruská propaganda hledá další cíl, Astana láká prchající Rusy

29. listopadu 2022 07:46

V ruských médiích se začíná tvrdě kritizovat Kazachstán. Moskva do něj na začátku roku vyslala vojáky na pomoc prezidentovi Kasymu-Žomartu Tokajevovi, ten se ale nyní snaží od Vladimira Putina odvrátit. Mnozí Rusové do Kazachstánu utekli před mobilizací. Kazaši navíc lákají další Rusy prostřednictvím „náborového“ klipu s čokoládou.

Záběry policejního násilí: Prezident Tokajev tvrdě potlačil protesty v Kazachstánu

26. listopadu 2022 20:59

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev před několika málo dny drtivě uspěl ve volbách a může se tak těšit na další funkční období. To se však nepozdává mnohým obyvatelům bývalé sovětské republiky. Řada Kazachů proto vyšla protestovat do ulic. Proti nim však zakročil Tokajev a jeho síly. Objevují se záběry, na kterých policie brutálně potlačuje protesty běžných občanů. Drsné nepokoje Kazachstán zažil už na začátku letošního roku.

Nový sport světových lídrů? Ponižování Putina na čas. Do hry se k Turecku zapojil i Katar

16. října 2022 19:28

Dříve měl ve zvyku chodit na mezinárodní schůzky pozdě on. V poslední době však ruský prezident Vladimir Putin od světových lídrů ochutnává vlastní medicínu. Při čtvrtečním setkání v Kazachstánu musel čekat na zástupce Kataru či Palestiny. Ruského vládce již podruhé tímto způsobem ponížil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

3. října 2022 10:07

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Jako když se hroutil Sovětský svaz. Rusko už nezvládá hasit potyčky ve svém regionu

23. září 2022 05:49

V posledních týdnech se z území, kde se po dekády rozkládal Sovětský svaz, stal sud s prachem. Rusko vyčerpané válkou na Ukrajině už totiž podle zahraničních pozorovatelů nezvládá udržovat v regionu stabilitu, a v oblasti proto narůstá napětí i počet lokálních půtek. Třaskavá může být situace v sousedních státech, v Arménii, Tádžikistánu, Gruzii nebo Čečensku.

Náplast na zrušené hokejové MS? Švýcaři chystají turnaj v nové hale, hlad po medaili mají

3. září 2022 16:57

Covid jim šampionát odebral, odčinění by však mělo přijít v roce 2026. Švýcaři se již připravují na pořádání mistrovství světa v ledním hokeji, dokonce staví v Curychu novou multifunkční arénu. Kvalitní organizaci by určitě rádi završili medailí, kterou na domácích turnajích nezískali už od roku 1953. Země Helvétského kříže při výběru nakonec neměla protikandidáta.

EU marně došlapuje plynový pedál. Které světové země by Evropě mohly mluvit do energií?

25. července 2022 13:51

Rusko od minulého týdne po odstávce plynovodu Nord Stream 1 opět posílá zemní plyn do Evropy. Evropská unie kvůli sníženým dodávkám a obavám z dalšího vývoje ale nadále hledá nové partnery, kteří v budoucnu vysokou poptávku starého kontinentu pokryjí. Na pozadí války se tak dynamicky proměňuje komoditní politika, do které budou nově významně promlouvat hráči jako USA, Izrael nebo Ázerbájdžán.