reklama

Každoročně ucpané čističky odpadních vod. Přepálený tuk do odpadu nepatří

Vodohospodáři se někdy nestačí divit, co jsou lidé schopní, a to ať už úmyslně nebo omylem, spláchnout nebo vyhodit do kanálu. Největším problémem pro kanalizace jsou ale tuky, které mohou potrubí dokonce i ucpat. Na Vánoce jich přiteče třeba do českobudějovické čističky deset tun.

reklama

Vlhčené ubrousky nebo dětské plenky. To je jen malý příklad toho, co vše jsme schopní poslat do odpadních trubek. Žádná z těchto věcí se ale nerozpustí. Teprve v takzvané česlovně se ukáže, co připlulo a do odpadních vod nepatří. Tento rok jsou to nově i roušky.

K tématu

„Jsou to hračky, občanské průkazy, telefony. Dokonce jsme na čerpací stanici v jednom nejmenovaném městě našli i kožich. Do dneška je nám záhadou, jak se tam dostal,“ popisuje Jitka Kramářová, mluvčí vodárenské společnosti ČEVAK.

Co s olejem po kaprovi?

Na Vánoce připlouvá zase obrovské množství tuků, a to hlavně na Štědrý den, kdy většina domácností smaží kapra nebo řízky. Olej potom často končí ve dřezu. Pro čističku ale právě tuky představují velký problém.

„Čerpací stanice a čerpadla se mohou ucpat a potom jim mohou shořet motory. Samotná kanalizační síť, která je většinou tvořená betonovým potrubím, tak podléhá korozi,“ vysvětluje Jiří Lipold, technický ředitel společnosti ČEVAK. Na českobudějovickou čističku přiteče jen o vánočních svátcích přes 10 tun tuku.

To je pro představu 40 tisíc kostek másla. Kuchyňský olej a tuk se má proto správně odlévat do uzavíratelné nádoby. Tu je potom možné odvézt do sběrného dvora. Ve většině měst a obcí jsou už dnes také kontejnery.

K tématu

Tagy: recyklace večeře olej odpad Vánoce tuky odpadní vody čistička odpadních vod Štědrý den

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Reportáž

Velký návrat dětí do škol: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra

Velký návrat dětí do škol: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra

Přestože je týden po Velikonocích, tisíce žáků prvního stupně základních škol si připadají jako na začátku září. Děti se těší, až uvidí naživo své soukmenovce ze třídy, ale i paní učitelky a pány učitele. Radost ze znovuusednutí do lavic jim nekazí ani nutnost dvakrát týdně se otestovat na přítomnost koronaviru nebo fakt, že se ve školách budou po týdnu střídat.

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama