reklama

Každoročně ucpané čističky odpadních vod. Přepálený tuk do odpadu nepatří

Vodohospodáři se někdy nestačí divit, co jsou lidé schopní, a to ať už úmyslně nebo omylem, spláchnout nebo vyhodit do kanálu. Největším problémem pro kanalizace jsou ale tuky, které mohou potrubí dokonce i ucpat. Na Vánoce jich přiteče třeba do českobudějovické čističky deset tun.

reklama

Vlhčené ubrousky nebo dětské plenky. To je jen malý příklad toho, co vše jsme schopní poslat do odpadních trubek. Žádná z těchto věcí se ale nerozpustí. Teprve v takzvané česlovně se ukáže, co připlulo a do odpadních vod nepatří. Tento rok jsou to nově i roušky.

„Jsou to hračky, občanské průkazy, telefony. Dokonce jsme na čerpací stanici v jednom nejmenovaném městě našli i kožich. Do dneška je nám záhadou, jak se tam dostal,“ popisuje Jitka Kramářová, mluvčí vodárenské společnosti ČEVAK.

Co s olejem po kaprovi?

Na Vánoce připlouvá zase obrovské množství tuků, a to hlavně na Štědrý den, kdy většina domácností smaží kapra nebo řízky. Olej potom často končí ve dřezu. Pro čističku ale právě tuky představují velký problém.

„Čerpací stanice a čerpadla se mohou ucpat a potom jim mohou shořet motory. Samotná kanalizační síť, která je většinou tvořená betonovým potrubím, tak podléhá korozi,“ vysvětluje Jiří Lipold, technický ředitel společnosti ČEVAK. Na českobudějovickou čističku přiteče jen o vánočních svátcích přes 10 tun tuku.

To je pro představu 40 tisíc kostek másla. Kuchyňský olej a tuk se má proto správně odlévat do uzavíratelné nádoby. Tu je potom možné odvézt do sběrného dvora. Ve většině měst a obcí jsou už dnes také kontejnery.

Tagy:
recyklace večeře olej odpad Vánoce tuky odpadní vody čistička odpadních vod Štědrý den

Hlavní zprávy

Třetí dávka očkování PŘEHLEDNĚ: Kdy máte na vakcinaci nárok a co po SMS výzvě dělat?
Koronavirus

Třetí dávka očkování PŘEHLEDNĚ: Kdy máte na vakcinaci nárok a co po SMS výzvě dělat?

Od 20. září začalo ministerstvo zdravotnictví skrze SMS zprávy zvát osoby, které mají dokončené očkování, ke třetí posilující dávce proti koronaviru. Od pondělí 18. října však došlo k několika změnám. Po jak dlouhé době má člověk na třetí dávku nárok? A co po získání vyzývací SMS dělat? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehledný souhrn informací ke třetí posilovací dávce očkování proti koronaviru

Kancléř Mynář musí bojovat s žumpou. Neodsuzoval bych ho, říká herec Vyskočil

Chování mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka i kancléře Vratislava Mynáře je pochopitelné, uvedl v pořadu Co Čech, to politik! herec Ivan Vyskočil. Spolupracovníci Miloše Zemana totiž podle něj musí bojovat s „žumpou“, kterou představují kritici Hradu, upřesnil ve vysílání CNN Prima NEWS. S tím však nesouhlasil spisovatel Ondřej Neff, který mlžení o zdravotním stavu hlavy státu označil za selhání.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

Vondráček může zůstat ve vedení Sněmovny. ANO ho za návštěvu Zemana nepotrestalo

Poslanecký klub ANO nevyloučil, že by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl zůstat ve vedení dolní komory Parlamentu. Budoucí vládní koalice Spolu a PirSTAN hnutí nabídly dvě křesla místopředsedů. Jedním z nich by mohl být právě Vondráček, pokud pro něj budu poslanci ANO hlasovat, uvedla současná ministryně financí Alena Schillerová. Za šéfem Sněmovny poslanecký klub stojí a trest mu za návštěvu prezidenta Miloše Zemana neudělil.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama