reklama

Každoročně ucpané čističky odpadních vod. Přepálený tuk do odpadu nepatří

Vodohospodáři se někdy nestačí divit, co jsou lidé schopní, a to ať už úmyslně nebo omylem, spláchnout nebo vyhodit do kanálu. Největším problémem pro kanalizace jsou ale tuky, které mohou potrubí dokonce i ucpat. Na Vánoce jich přiteče třeba do českobudějovické čističky deset tun.

reklama

Vlhčené ubrousky nebo dětské plenky. To je jen malý příklad toho, co vše jsme schopní poslat do odpadních trubek. Žádná z těchto věcí se ale nerozpustí. Teprve v takzvané česlovně se ukáže, co připlulo a do odpadních vod nepatří. Tento rok jsou to nově i roušky.

K tématu

„Jsou to hračky, občanské průkazy, telefony. Dokonce jsme na čerpací stanici v jednom nejmenovaném městě našli i kožich. Do dneška je nám záhadou, jak se tam dostal,“ popisuje Jitka Kramářová, mluvčí vodárenské společnosti ČEVAK.

Co s olejem po kaprovi?

Na Vánoce připlouvá zase obrovské množství tuků, a to hlavně na Štědrý den, kdy většina domácností smaží kapra nebo řízky. Olej potom často končí ve dřezu. Pro čističku ale právě tuky představují velký problém.

„Čerpací stanice a čerpadla se mohou ucpat a potom jim mohou shořet motory. Samotná kanalizační síť, která je většinou tvořená betonovým potrubím, tak podléhá korozi,“ vysvětluje Jiří Lipold, technický ředitel společnosti ČEVAK. Na českobudějovickou čističku přiteče jen o vánočních svátcích přes 10 tun tuku.

To je pro představu 40 tisíc kostek másla. Kuchyňský olej a tuk se má proto správně odlévat do uzavíratelné nádoby. Tu je potom možné odvézt do sběrného dvora. Ve většině měst a obcí jsou už dnes také kontejnery.

K tématu

Tagy: recyklace večeře olej odpad Vánoce tuky odpadní vody čistička odpadních vod Štědrý den

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama