
PŘEHLEDNĚ: Babiš znovu před soudem. Přečtěte si vše o kauze Čapí hnízdo, která se táhne roky
Nákup nového oblečení, nebo kombinace se zbožím z druhé ruky? Pražané jsou v tomto ohledu rozděleni skoro přesně na dvě poloviny. Obyvatelé hlavního města si navíc v převážné většině oživují šatník jednou za měsíc a méně, prezentovala společnost STEM výsledky průzkumu pro organizaci Oděvní banka. Podle Ministerstva životního prostředí navíc v metropoli schází dostupnost sběrných míst. Resort proto nyní spouští „revoluci v třídění oblečení“.
Spalovnu, která bude sloužit energetickému využití odpadu (ZEVO), vybuduje pro firmu C-energy v Plané nad Lužnicí jako hlavní dodavatel společnost Invelt Servis. Obě firmy ve čtvrtek podepsaly smlouvu, stavět se začne do konce května. C-energy, která vyrábí teplo pro obce na Táborsku a elektřinu, plánuje zahájit provoz na konci roku 2027, informoval mluvčí firmy Miroslav Beneš. Investice bude bezmála 2,5 miliardy Kč bez DPH. Více než polovinu nákladů pokryje evropská dotace z Modernizačního fondu.
Doprava v Česku houstne. Přibývá parkovacích míst u dálnic a s tím i množství odpadu. Za rok tam silničáři naloží více než osm tisíc tun nepořádku, od stavební suti až po pneumatiky, mezi odpadem bývají i raritní kousky, jaké?
Do projektu Stravenka F-M zaměřeného na lidi bez domova se loni ve Frýdku-Místku zapojilo 44 bezdomovců. Za pomoc při úklidu města získávají lidé bez přístřeší stravenku na nákup potravin. Za loňský rok nasbírali 450 pytlů odpadu a zájem o úklid je stále velký, město dokonce muselo přidat úklidový den navíc, řekla mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.
Zemědělec na Benešovsku měl zaorat do svého pole takové věci jako plasty, polystyren nebo baterie. Ten se ale nařčení brání a poukazuje na to, že by mohlo jít o konkurenční boj. Na případ CNN Prima NEWS upozornil farmář, který hospodaří v blízkém okolí. Případem se už zabývá policie.
Zrezivělé staré sudy — pro někoho odpad, pro jiného zdroj inspirace. Fotograf z Hradce Králové, Martin Veselý, přetváří jejich zanesená dna v umělecká díla. Z nápadu vznikl soubor obrazů připomínajících třeba planety ve vesmíru. A v dalším díle pořadu Prima Česko jste mohli být u zrodu jedinečného umění.
Obce z lokalit Březový potok na Klatovsku a Janoch u Temelína neuspěly s rozkladem proti stanovení průzkumných území pro plánované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Zamítlo ho ministerstvo životního prostředí, informovala v pátek mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Martina Bílá. Pravomocné stanovení průzkumných území je podle ní důležitým krokem k výběru finální a záložní lokality pro hlubinné úložiště. Obce se úložišti dlouhodobě brání a nyní zvažují další postup.
Španělští policisté informovali ve čtvrtek o hrůzném nálezu. Ve Valencii vyjížděli k případu, kdy bylo v továrně na zpracování odpadů nalezeno bezvládné tělíčko novorozence, které se nacházelo na linkovém pásu. Podle výpovědi bylo ještě spojeno s pupeční šňůrou. Kriminalisté nyní celou věc vyšetřují, píše web El País.
Jistá žena ve Vietnamu omylem vyhodila diamantový prsten v hodnotě jedné miliardy vietnamských dongů (asi 960 tisíc korun), který pak museli v hromadě odpadků hledat zaměstnanci popelářské firmy. Drahý šperk se jim nakonec podařilo najít, napsal vietnamský server VN Express.
Kromě již zažitého třídění skla, papíru a plastů musí obce a města ze zákona zpracovávat také nepotřebný dřevěný odpad. Zároveň musí svým obyvatelům umožnit vhodné třídění. Dřevěný odpad má překvapivě mnoho využití.
Do Česka míří nelegální odpad ze zahraničí. Na Bruntálsku se teď objevila černá skládka sklolaminátu, zřejmě z rozebraných větrných elektráren a letadel v Německu. Vedení města oznámilo, že v případu už zasáhla policie a celní správa. Před časem zase v Bohumíně řádila polská odpadová mafie. Stovky tun nebezpečných toxických látek, které tam navezla, teď likviduje specializovaná firma.
Vánoční svátky skončily a většina z nás teď řeší otázku, co s vánočním stromkem. Nejčastěji na Tři krále se lidé rozhodnou vánoční výzdobu uklidit zase na rok do krabic. U popelnic tak můžeme od dnešního rána vídat právě vánoční stromečky. Zatímco umělé stromky jednoduše uložíme zpět do skříně, ty živé vyžadují specifický přístup, abychom je zlikvidovali ekologicky a šetrně k přírodě. Možnosti likvidace se navíc liší podle regionu. Přinášíme vám proto přehled způsobů, jak správně naložit se stromky, doplněný o konkrétní informace z Prahy, Brna, Ostravy a také inspiraci z Bratislavy.