reklama
CNN Prima News recyklace

recyklace

Výpis příspěvků ke štítku „recyklace“

Upcyklace: Staré tričko ještě dobře poslouží třeba jako kobereček

Koberečky ze zbytků látek tkali už naše babičky a dědové. Kdysi byl nedostatek surovin, proto se snažili využít vše –⁠ a hlavně prakticky. V dnešní době máme materiálu a surovin nadbytek, ale také bohužel i nadbytek odpadu. Je proto na místě zamyslet se a než třeba obnošená a potrhaná trička vyhodíme, zkusme jím dát ještě druhou šanci a smysluplně je používat klidně dál ještě několik let.

Češi by za zpracování odpadu mohli ušetřit. Stát prý ale brání vzniku konkurence

V České republice se ročně vytvoří miliony tun odpadu pocházejícího z obalů nakoupeného zboží. Asi pětina domovního a tři čtvrtiny obalového odpadu se u nás vytřídí a předají k recyklaci. Peníze na to od výrobců zboží u nás vybírá jediná společnost, která odpad zpracovává. Systém také finančně táhnou města a obce, přestože by prý nemusely. Přijde na trh konečně konkurence?

Spasí PET láhve gumárenský průmysl? Michelin přišel s revoluční technologií

Byť se to nemusí zdát, pneumatiky jsou významným znečišťovatelem životního prostřední. Dle odborníků vyprodukují až tisíckrát více škodlivých látek než výfukové plyny. Tento problém však doposud nikdo neřešil. Do boje za ekologičtější obutí se tak pustil francouzský gumárenský gigant Michelin a ve spolupráci s biochemickou společností Carbios vyvinul revoluční technologii, která by aktuální situaci mohla výrazně zlepšit.

Z lahve do lahve. Mattoni přichází s unikátním systémem recyklace vlastních obalů

Společnost Mattoni 1873, přední český výrobce minerálních vod, přichází s revolučním projektem recyklace plastových lahví. Použila totiž jen ty vlastní, které se jí vrátily díky spolupráci s on-line prodejcem potravin. A díky tomu Mattoni již získala certifikát GreenCircle Closed Loop Product, který potvrzuje uzavření cirkulární recyklační smyčky materiálu.

Trable s elektromobily. Ekologická likvidace nejmodernějších aut zabere hodiny

Ekologická recyklace vyřazených automobilů je dnes skvěle zvládnutý proces, který recyklační společnosti už nijak nepřekvapí. Zástupce jedné z nich však prozradil, že starou Škodu 120 zvládli dříve rozebrat za pouhou hodinu. Problémem ale prý začínají být moderní auta, zejména pak elektromobily, s jejichž likvidacemi si nikdo neví rady. Je tedy elektromobilita opravdu tou správnou cestou?

reklama