CNN Prima News recyklace

recyklace

Výpis příspěvků ke štítku „recyklace“

Jak změní zálohování nápojových obalů třídění a recyklaci? Plzeňský pivovar inspiruje

Vláda ČR schválila povinné zálohování PET lahví a plechovek. Tento krok by měl pomoci recyklovat až 2,5 miliardy obalů ročně. Jaké změny to přinese a jaký dopad bude mít na životní prostředí? Ivan Tučník, manažer udržitelnosti Plzeňského Prazdroje, se v pořadu Interview PLUS na CNN Prima NEWS podělil o svůj pohled na novou legislativu a její význam pro udržitelnost i české spotřebitele.

Vratné lahve a plechovky: Zálohový systém od roku 2026? Co o něm říkají experti i lidé

V České republice se ročně prodá přibližně 1,8 miliardy PET lahví a 800 milionů plechovek. Od ledna 2026 na ně bude povinně zavedena záloha ve výši 4 Kč. Jak správně třídit a recyklovat? Jak moc může recyklace pomoci životnímu prostředí? Jak je na tom Česko ve srovnání s ostatními státy? Nejen o tom mluvili v pořadu Co na to vaše peněženka Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování, a David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí na Ministerstvu životního prostředí.

Velká změna v zálohování. Lidé mají vracet do obchodů nejen sklo nebo PETky, navrhuje ministr

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící zálohy na PET lahve a konzervy v létě. Předpokládá, že ji koalice podpoří. V neděli to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Podle bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by se nový systém naboural do efektivního systému třídění odpadů do barevných kontejnerů.

Z plastového odpadu olej. Vítěz soutěže SME EnterPRIZE má odpověď na světovou výzvu

Už čtvrtým rokem podporuje Generali Česká pojišťovna soutěží SME EnterPRIZE udržitelné podnikání u živnostníků, start-upů a mikro, malých i středních podniků. A my už pro letošní ročník známe vítěze hlavní kategorie SME. Česká společnost Green Future jako první na světě představila funkční komerční jednotku na termochemickou recyklaci plastů a dokáže tak přinést odpověď na jednu z největších světových výzev, která bude nejen ekologická, ale i ekonomická.

Vzkaz v lahvi? Nese ho každá PETka odložená do zálohomatu

Z lahve do lahve. To je název videa, které poměrně podrobně ukazuje další cestu, na níž se vydají PET lahve odložené do zálohomatů. Jeho autoři se tak mezi obyvateli Česka snaží zvýšit povědomí o recyklaci a jejím vlivu na udržitelný způsob života. Minutu a půl krátký sestřih názorně dokazuje, že díky recyklaci se do oběhu může vrátit drtivá většina plastových lahví i plechovek. S trochou nadsázky se dá říct, že vzkaz o výhodách recyklace PETek přímo v nich samotných může budoucím uživatelům poslat každý.

Senioři přijdou o letáky, obávají se distributoři. Jsou jich plné popelnice, namítl ministr

Recyklační poplatek, který chystaná novela zákona o obalech zavádí na reklamní letáky, zdraží jejich výrobu a omezí distribuci. Dopad to podle společnosti Česká distribuční bude mít především na seniory či nízkopříjmové rodiny, kteří v letácích často vyhledávají slevové nabídky. Zvýšení nákladů na výrobu letáků může vést také k propuštění tisíců zaměstnanců v polygrafickém průmyslu. Informovaly o tom Svaz polygrafických podnikatelů a společnost Česká distribuční. Ministerstvo životního prostředí zavedení poplatku hájí s tím, že letáky mají až třetinový podíl na vytíženosti popelnic na papír.

V Česku se ročně vytřídí 100 000 tun elektra. Můžeme být lepší?

Češi jsou evropští premianti v třídění odpadu. Poctivě posílají k recyklaci papír, plasty i sklo. A velkou snahu zpracovatelé odpadu vnímají také v oblasti elektroodpadu. Podle Romana Tvrzníka, předsedy představenstva společnosti Elektrowin, nejčastěji odevzdáváme především velké spotřebiče, jako jsou mrazáky a lednice. Naopak ty malé typu mobilního telefonu či sluchátek a myší si zbytečně schováváme doma a bráníme tak jejich dalšímu využití. V pořadu Interview PLUS to řekl moderátorce Martině Kuzdasové.

Konec víčkových sbírek. Je to škoda, lituje nařízení EU maminka 11letého postiženého Hynka

Nové nařízení Evropské unie o neodnímatelných víčkách plastových lahví se sice kladně projeví v oblasti ekologie, ale zároveň kvůli němu zanikne jedna z možností, jak pomoci potřebným. Kontroverzní inovace totiž přinese definitivní konec všem víčkovým sbírkám. „Bude to určitě škoda, byly to jednoduché penízky, ke kterým jsme mohli přijít,“ reagovala ve vysílání CNN Prima NEWS maminka jedenáctiletého Hynka, jenž po úrazu přišel o pohyblivost.