Kdo chce válku, když lidi bolí? Ruppert, Klus, Polívka a další odsuzují ruskou agresi

Situaci kolem ruské invaze na Ukrajinu komentují i známé osobnosti. Na sociálních sítích některé z nich přímo apelují na Rusko, divadla vyvěšují ukrajinské vlajky. Oslovení umělci před redakcí ShowTime často nedokázali skrýt slzy.

Jak vysvětit válku dětem? Právě to řešili hned ráno zpěváci Matěj Ruppert a Tomáš Klus. „Měl jsem rozhovor se synem na toto téma, protože se mě ptal, jak je možné, že někdo chce válku, když bolí lidi. Řekl jsem mu, že je to tím, že člověk, který válku chce, je většinou uvnitř prázdný,“ svěřil se Klus.

Podobně nepříjemné otázky zodpovídal i Ruppert. „Samozřejmě jsem musel odpovídat na velice smutné otázky typu jestli tam také jdou děti do školy,“ podotkl. Herečka Jitka Čvančarová se netajila dojetím a slzami v očích. „Válka je jedna z nejhorších věcí, která se na světě kdy děla. Pro mě je fascinující, že je rok 2022 a v rámci kontextu historie lidstva je tohle možné,“ sdělila.

Modelka Taťána Makarenko pochází z ukrajinské Oděsy, kde má celou rodinu. Teď se bojí o jejich životy. „Bojím se, že když se připojily tyto dvě části, tak aby dále nepřišla právě Oděsa, která je pro Rusy také důležitá a kde žije celá moje rodina. To budu ještě nervózní,“ uvedla s obavami.

Sebestřední pohlaváři

Jednání ruského prezidenta Vladimira Putina nechápe ani herec Bolek Polívka. „Já se divím, že tihle diktátoři, tihle pohlaváři podivní, ješitní, sebestřední, že si neberou příklad z ostatních pohlavárů, kteří byli před nimi. Já bych si na místě Putina vzal jako odstrašující příklad alespoň Adolfa Hitlera, když už nikoho jiného,“ konstatoval.

Divadla po celé republice vyvěšují ukrajinské vlajky coby důkaz solidarity s okupovanou zemí. Divadlo Bez Zábradlí odehraje speciální představení Homerovy Iliady, jehož výtěžek poputuje na pomoc Ukrajině.

Na sociálních sítích se se svými pocity ze situace na Ukrajině svěřují celebrity různými způsoby. Jiří Mádl nebo Roman Vojtek přímo apelují na Rusko, Monika Absolonová čtvrtek přirovnala k roku 1968 a Martha Issová, stejně jako další, nasdílela dojemnou fotografii s malou holčičkou a odkazem na charitativní pomoc. Česká slavice Lucie Bílá pak sdílela bílou holubici.

Tagy: