Co způsobilo požár v Českém Švýcarsku? Oheň mohl někdo založit, připouští policisté

Přestože se stále intenzivně hasí, policie už hledá příčinu toho, proč se turisticky oblíbené místo na Hřensku proměnilo v ohnivé peklo. Kdo nebo co oheň vyvolalo? Objevují se spekulace třeba o neopatrných tábornících. Podle policie i hasičů je ale na tyto úvahy příliš brzy. Nejprve se musí oheň uhasit, pak nastane tvrdá práce vyšetřovatelů.

Policie případ zatím prověřuje kvůli možnému spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. To by naznačovalo, že oheň někdo nechtěně založil. Mohlo jít třeba o odhozený nedopalek nebo špatně uhašené ohniště. „Těch vyšetřovacích verzí je víc a všechny řádně prověříme,“ říká pro CNN Prima NEWS mluvčí ústecké policie Daniel Vítek.

Podle některých informací mohli oheň způsobit turisté, kteří chtěli přespat v německé části národního parku, což se nesmí, a museli proto pryč.

„Je pravda, že v našem parku je zakázano přespávat. Týká se to celkového zákazu kempování v národním parku Saské Švýcarsko. Na několik lidí jsme narazili a následně jsme je z parku vykázali. Ale nemáme žádné podrobnosti o tom, jestli poté někdo přešel z německé strany do pohraničí na českou stranu parku,“ uvádí Hanspeter Mayr, mluvčí Národní parku Saské Švýcarsko. Podle českých policistů jsou ale takové úvahy předčasné a spekulace brzdí i hasiči.

Samotné vyšetřování se bude odvíjet hlavně od místa, kde požár vypukl a odkud se rozšířil. Najít ho mohou pomoci i lidé. Policie proto přivítá i svědectví těch, kteří se v lokalitě před požárem pohybovali.

Obyvatelé Hřenská v dopadení potenciálního pachatele ale moc nevěří. „Je to nesmysl, kdokoliv mohl odhodit cigaretu, anebo se to mohlo stát prostě samo,“ myslí si muž žijící přímo ve Hřensku.

Vínik ani příčina se nepodařily hasičům a policistům najít ani při doposud nejrozsáhlejším požáru, který před deseti lety zasáhl Moravskou saharu u Bzence.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:50

Výsledek Moskvou organizovaných hlasování na Ukrajině nezmění nic na politice Kyjeva, řekl podle AFP šéf ukrajinské diplomacie Kuleba

16:47

Bulharsko doporučilo svým občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

16:32

Ruská správa Mariupolu vyzývá muže, aby se dostavili k odvodové komisi

16:10

Údiv ruských rekrutů: Dostanete jen zbraně. Sežeňte si vložky a tampóny, nařídila velitelka

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Policie pátrá po ženě z Prahy trpící schizofrenií. Rodina se obává o její život

Policisté pátrají po osmadvacetileté ženě z Prahy, která v noci na úterý odešla z bydliště svých rodičů v Dolanech nad Vltavou na Mělnicku. Trpí schizofrenií a měla by užívat léky, které však bere nepravidelně. V minulých dnech už byla pohřešovaná. Naposledy ji našli lidé ve špatném zdravotním stavu, kdy několik dní nejedla a byla podchlazená. Rodina se proto obává o její život a zdraví, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Jízdenky na vlak mohou podražit až o 17 procent, přiznává Kupka. Jasno bude v říjnu

Zdražování se v brzké době nevyhne ani železnici. Také dopravci se totiž potýkají s rostoucími cenami energií, které musí začít nevyhnutelně promítat do cen jízdenek. Přestože parametry prosincového navýšení cen u Českých drah ještě nejsou známé, mohlo by se zdražení kvůli inflaci pohybovat i kolem 17 procent, připustil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Od září se navíc na dráhu vrátil větší počet cestujících, proto rychleji mizí levnější jízdenky. Značná část cestujících si tak připlatí již nyní.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Domácí zpravodajství

Kalousek útočí na STAN: Vyžírky a odpadkový koš pro šíbry, už chápu jejich svatbu s ANO

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek kritizoval nově vznikající plzeňskou koalici Pirátů, STAN a ANO s podporou SPD již v neděli. V pondělí se jeho ostrá slova zaměřila zejména na STAN a jejich kandidáta Petra Náhlíka, který poskočil z 11. místa na první. Kalousek označil hnutí Starostů a nezávislých za odpadkový koš, který smrdí rozličnými pachy.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.