
Na Lounsku hoří les. Vrtulník poletí pro vodu z přehrady, rozsah požáru zatím není znám
Hasiči v úterý ráno ukončili zásah po pondělním lesním požáru v národním parku České Švýcarsko. Zasahovalo u něj 11 jednotek a vrtulník Black Hawk. Hořela plocha o velikosti osmi tisíc metrů čtverečních v těžko dostupném terénu. Při zásahu se nikdo nezranil. Přes noc hlídala požářiště dobrovolná jednotka, skrytá ohniska se již neobjevila. Požářiště proto hasiči v 6:39 předali revírníkovi, informoval mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.
Americký stát Florida začal stavět detenční zařízení pro migranty v národním parku Everglades, kde žijí nebezpečná divoká zvířata. Podle amerických médií budou aligátoři a krajty do značné míry zastávat roli dozorců. Výstavba zařízení v odlehlých a ekologicky citlivých mokřadech, které leží zhruba 70 kilometrů západně od centra města Miami, znepokojuje ochránce životního prostředí i zastánce lidských práv. Ti projekt odsoudili jako krutý a nelidský, informují média.
Někteří lidé by si z národních parků rádi udělali národní lunaparking, míní poslankyně Lucie Potůčková (STAN) v souvislosti s novelou zákona o ochraně přírody a klimatu obsahující pozměňovací návrhy ze strany ODS. „Je to klasická hra devadesátkových papalášů, kteří si chtějí vozit zadky autem až na hřebeny hor do apartmánů,“ strefuje se do vládních partnerů. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) však pro CNN Prima NEWS uvedl, že na novele včetně pozměňovacích návrhů panuje koaliční shoda i se STAN. Podle Potůčkové kritizované úpravy nikdo nepodporuje.
Nepříjemný zážitek za sebou má návštěvník amerického národního parku Yellowstone. V úterý tam na něj totiž zaútočil bizon, zvíře ho nabralo na rohy. Turista měl štěstí a utrpěl jen drobná zranění, píše web NBC News.
Pozměňovací návrhy při novele o ochraně přírody a krajiny povedou k destrukci ochrany a přírodních ekosystémů, varují vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK). V nové výzvě poslancům a poslankyním tak žádají, aby k těmto krokům nedošlo. Dokument podepsala řada předních odborníků a vysokoškolských pedagogů. Návrhy předložili převážně tři poslanci z řad ODS. Karel Krejza pro CNN Prima NEWS sdělil, že nejde o zásah do chráněných krajinných oblastí, a zdůraznil autonomnost parků při rozhodování. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že chystaná novela situaci zlepší.
Nocování v přírodě mimo kempy není samozřejmostí. Ačkoliv v tuzemsku jsou pravidla pro přespávání bez pevné střechy nad hlavou poměrně mírná, v zahraničí to tak být nemusí. Kde je možné volně kempovat a kde je to naopak přísně zakázané?
U keňského hlavního města Nairobi se v sobotu odehrála tragédie. Do obytné oblasti tam vtrhla lvice, která v jednom z domů napadla čtrnáctiletou dívku. Její tělo bylo nalezeno u nedaleké řeky bez známek života, tamní úřady proto na zvíře nalíčily past. Zároveň však upozorňují, že za podobnými útoky stojí lidská aktivita, která ovlivňuje život divoké zvěře, píše americká CNN.
Národní park České Švýcarsko se i po více než dvou letech stále vzpamatovává z nejničivějšího lesního požáru v Česku. Turisté se vracejí na dobře známá místa, kde vedení parku zakládá nové vyhlídky. V letošním roce by se mohli návštěvníci dočkat i otevření oblíbené Edmundovy soutěsky.
K tragédii v předvečer Štědrého dne málem došlo u havajského vulkánu Kilauea. Malé dítě využilo krátké nepozornosti rodičů a dostalo se až k hraně útesu. Matka zareagovala v poslední vteřině a zabránila tak neštěstí. K místu se aktuálně sjíždějí turisté, jelikož vykazuje aktivitu. O případu napsal web BBC.
Lampiony štěstí, létající přání, létající lucerny, čínské lampiony, lucerny štěstí či thajské lampionky – to vše znamená to samé. Pro nás nevinnou zábavu, pro hasiče zbytečné výjezdy a práci navíc, pro určitá zvířata smrt.
V chorvatském přírodním parku Plitvická jezera medvěd v pátek pozdě večer pokousal čtyřiašedesátiletého muže. Medvěd ho napadl ve vesnici, kde muž žije. S kousnutím na pravé paži skončil senior v nemocnici ve městě Gospić. O incidentu informovala v sobotu podle agentury AFP chorvatská policie.
Strážci a odborníci připravili komentované vycházky po různých místech národního parku České Švýcarsko. První cestu mohli zájemci absolvovat s geologem Jakubem Šafránkem po vyhlídkách v Jetřichovicích. Pro veřejnost je připravena například i pětikilometrová mírně náročná trasa po spáleništi dva roky od obřího požáru, jenž zasáhl národní park. Plocha po požáru je v současné době nejmladším přirozeně vznikajícím lesem v zemi. Do boje s požárem v oblasti Českého Švýcarska, který se rozšířil a zasáhl také obydlenou oblast, nastoupily hasičské záchranné složky profesionálních i dobrovolných hasičů. Většina z nich využívá vozidla Tatra, která pomáhají i v těžko přístupných lokalitách.