Kdy vzniklo Československo a kde je na vlajce žlutá? Podívejte se, jak Češi znají historii

Tuzemsko si připomnělo 103. výročí vzniku samostatného Československa. Redakce CNN Prima NEWS se proto rozhodla zjistit, jak se Češi orientují v historii naší země. A i když mnozí měli díky státnímu svátku volno, netušili, proč je 28. říjen důležitý. Věděli, kde se na české vlajce objevuje žlutá barva?

Otázka zněla jednoduše: Kdy vznikl první samostatný československý stát? Mnozí Češi netušili, jiní tápali a další si odpověď domysleli právě díky anketě CNN Prima NEWS.

„Tak to nevím. Vím jen, že ve čtvrtek je státní svátek, že by to bylo kvůli tomu?“ ptala se nejistě jedna z dotazujících. „Vznik Československa? Myslím, že je to 1. ledna? Nevím,“ dodal další respondent.

„Bylo to roku 1918 ale který den? Ježíš, to teď nevím, v jaký den to bylo,“ tápali další. „To bylo 28. října 1900,“ doplnil jiný respondent.

Státní symboly však Češi znají lépe. Zajímalo nás totiž, kde je na naší státní vlajce žlutá barva. „Žlutou nemáme. Máme bílou, modrou a červenou,“ reagoval jeden z dotázaných na „chyták“. „My nemáme žlutou na naší vlajce, teď jste mě překvapili,“ reagoval se smíchem jiná respondentka.

Celou anketu si můžete přehrát ve videu.

Tagy: