CNN Prima News Vítkov

Vítkov

Výpis příspěvků ke štítku „Vítkov“

A teď shořte. Čtyři „náckové“ hodili do postele Natálky zápalnou lahev, případ šokoval Česko

Byl to nejviditelnější a nejdiskutovanější rasový útok v naší historii, který skončil exemplárním potrestáním pachatelů. Žhářský útok ve Vítkově, který nejvíce odnesla tehdy dvouletá holčička Natálka, se odehrál v noci z 18. na 19. dubna 2009. A zčásti paralyzoval českou společnost. „Tak cikáni, teď shořte,“ zařvali prý útočníci a hodili na rodinný barák, kde Natálka bydlela s rodiči, zápalné lahve. Neslavně známý případ řeší další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.

Kulidakis: Loni Pavel vyznamenal „kamarády“. Neocení Mašíny, nezajímá mě to, řekl Schmarcz

Minulý rok vyznamenal Petr Pavel kamarády ze své názorové, politické a kulturní fronty. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Thomas Kulidakis. Dodal, že je zvědavý, zda tuto „tradici“ českých prezidentů při předávání státních vyznamenání u příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu Pavel letos poruší. Komentátor Martin Schmarcz to komentoval slovy, že dokud nebude oceněna skupina bratří Mašínů, ceremoniál ho nezajímá.

Soud řeší možné propuštění žháře z Vítkova. Už má psychologický posudek Lukeše

Aktualizováno

Okresní soud v Karviné bude 18. září znovu projednávat žádost o podmínečné propuštění, kterou podal Jaromír Lukeš odsouzený k 22 letům za rasově motivovaný žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově v roce 2009. Ve vězení strávil přes 15 let. Soud už má k dispozici psychologický posudek, který si v květnu vyžádal. Potvrdila to mluvčí soudu Lucie Blahutová.

Další žhář z Vítkova chce na svobodu. Soud Lukeše zatím nepropustil, žádá psychologický posudek

Okresní soud v Karviné v úterý nepropustil z vězení Jaromíra Lukeše odsouzeného k 22 letům za žhářský útok ve Vítkově v roce 2009. Než rozhodne o jeho žádosti, nechá si vypracovat psychologický posudek. Hlavní líčení soudkyně odročila. Termín zatím není znám, mělo by to být do tří měsíců. Ze čtyř mužů odsouzených za útok na romskou rodinu byli loni podmínečně propuštěni z vězení dva. Ve výkonu trestu i po dnešku zůstává Lukeš a David Vaculík. Lukeš dnes u soudu vyjádřil lítost nad svým konáním.

Ruská válka si nezadá s druhou světovou, řekl Pavel na Vítkově. Citoval i Havla

Prezident Petr Pavel se ve středu zúčastnil pietního aktu na pražském Vítkově u příležitosti 79. výročí konce druhé světové války. Ve svém projevu zdůraznil pomoc Ukrajině a citoval bývalého prezidenta Václava Havla. Zdůraznil, že nežijeme ve světě, který by byl bezpečným místem, a že svoboda a bezpečí nikdy nebyly zadarmo. O válce na Ukrajině mluvil také premiér Petr Fiala (ODS). Uvedl, že může skončit jen tak, že agresor bude poražen a všichni udělají pro úspěch Ukrajiny, co mohou. Zmínil i dopady bagatelizace konfliktu.

Česko slaví Den vítězství. Pavel jmenuje nové generály, akci chystá i metro

Česko si ve středu připomíná Den vítězství – konec 2. světové války. Prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS) na pražském Vítkově navštíví pietní akt, koná se také několik dnů otevřených dveří, mimo jiné Sněmovny nebo Senátu. Akci chystá také pražské metro, a to k příležitosti svého 50. výročí. CNN Prima NEWS přináší z celého dne živé vysílání s řadou rozhovorů.

Pavel se na Vítkově cítil jako doma, řekl komentátor. Akt poznamenala kuriozita

Petr Pavel se během pietního aktu na Vítkově musel cítit jako doma, řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS komentátor Martin Komárek s tím, že prezident má k armádě a padlým jiný vztah než většina lidí. Slavnostní ceremoniál ku příležitosti 105. výročí vzniku Československa ale poznamenala kuriozita, když Pavel praporem srazil jednomu z vojáků čepici z hlavy.

Kdo jsou propuštění žháři z Vítkova? Bývali to prý slušní kluci, ale měli Mein Kampf ve skříni

Václav Cojocaru a Ivo Müller, první oslavil v únoru pětatřicet, druhému bude v říjnu osmatřicet. V úterý 16. května se po třinácti letech dočkali předčasného propuštění z vězení. Než skončili za mřížemi, v rodině, mezi spolužáky i sousedy se o nich mluvilo jako o slušných hoších. Jenže v dubnu 2009 se tihle způsobní kluci pokusili žhářským útokem upálit osmičlennou romskou rodinu ve Vítkově. Cojocaru měl přitom pykat 20 a Müller dokonce 22 let, ale vrchní soud mu později snížil trest o dva roky. Jak změnil žháře výkon trestu v mírovské věznici?

Podivné manévry u věznice: Žháře z Vítkova kryla cisterna hasičů. Je to rarita, žasl advokát

Dva ze žhářů, kteří v roce 2009 zaútočili zápalnými lahvemi na obytný dům plný lidí ve Vítkově, jsou na svobodě. Manévry vězeňské služby v Mírově, aby je nebylo možné natočit, byly podle námi osloveného advokáta nestandardní. Vězeňská služba sice odmítla, že dozorci odsouzené před novináři chránili, jenže jak vyšlo najevo, advokát žhářů se s ředitelem věznice dopředu domluvil.

Žhářský útok změnil Natálce život. Soudce skončil s prořízlým hrdlem, svědek se bál o rodinu

Byla to děsivá noc. Nejen pro rodinu, která v jednom ze starších vítkovských domů žila, ale pro všechny obyvatele malé vesnice na severu Moravy. Když se skupina neonacistů rozhodla zaútočit na dům romské rodiny zápalnými lahvemi, zřejmě nedomyslela, co strašlivého způsobí. Čtveřice mladíků těžce zranila ani ne dvouletou Natálku. Ta přežila jen díky skvělé péči odborníků. Případ připomínáme v našem seriálu Zvlášť závažné zločiny.