
RADAR: První tok v Česku stoupá na třetí povodňový stupeň. Kde hrozí bleskové záplavy?
Je tomu rovných 110 let od jedné z nejtragičtějších lodních katastrof, při které umírali i suchozemští Češi. Stalo se to 24. července roku 1915 v Chicagu, kde se ve vodách Michiganského jezera potopila loď SS Eastland, a to jen pár metrů od břehu. Na palubě tehdy bylo přes 2 500 lidí, z nichž zahynulo 844, tedy každý třetí pasažér. Mezi zemřelými bylo i 220 Čechů. Potopení SS Eastland tak získalo smutný přívlastek – „Český Titanic“.
V Rakousku zemřel nakladatel Eduard Harant, jeden z dlouhodobých podporovatelů české menšiny ve Vídni. Bylo mu 95 let. Na síti X to ve středu oznámilo české ministerstvo zahraničních věcí.
České úřady nemají o zadrženém turistovi v Bulharsku žádné zprávy. Primorská policie ho obvinila z vraždy jeho partnerky. Ženu měl uškrtit na hotelovém pokoji po předchozí hádce. Přestože je ministerstvo zahraničních věcí připraveno poskytnout Čechovi pomoc, on sám by o ni musel požádat. To se však dosud nestalo.
Více než tři čtvrtiny Čechů podporují členství v NATO. Ukázal to poslední výzkum STEM, který vznikl pro CNN Prima NEWS. V případě členství v EU Češi tak jednotní nejsou – polovina obyvatel je s členstvím v EU spokojena, druhá polovina nikoliv.
Autobus plný Čechů havaroval při výletu do oázy Síwa v Egyptě. Několik turistů se zranilo a skončilo v nemocnici, potvrdila pro CNN Prima NEWS mluvčí cestovní kanceláře Čedok Klára Divíšková. Dotčení si stěžovali na chování cestovky, ale ta se brání, že svým klientům poskytla maximální podporu.
Úder Izraele na Írán byl přiměřený. Mám pro Tel Aviv pochopení, neboť Teherán dlouhodobě usiluje o zničení Izraele, řekl v pátek ministr zahraničí Jan Lipavský. Reagoval tím na masivní vzdušný úder Izraele, který mířil na íránský jaderný program a zabil několik vysokých představitelů země. Pro Čechy v Íránu ministerstvo vydalo nejvyšší varování. Pražské letiště kvůli konfliktu těchto dvou zemí ruší lety do Izraele.
Dlouhá léta patřilo Chorvatsko do „destinačních stálic“ letních dovolených, letos však Češi tuto zemi ze žebříčku TOP tří států vyškrtli. Odpočinout si plánují nejen u sousedních Slováků, ale i na italských březích. Za hranice rodné země má v plánu vyjet 82 procent českých respondentů unikátního průzkumu Holiday Barometr 2025. Ten zjišťoval dovolenkové plány více než 23 tisíc respondentů ve 23 zemích.
Nového papeže oslavoval ve čtvrtek celý svět. Jeden z obyvatel východních Čech měl však ještě osobní důvod k radosti, že se hlavou církve nestal nikdo z favoritů. Na Američana Roberta Prevosta, který přijal papežské jméno Lev XIV., si totiž neznámý sázkař výhodně vsadil a přišel si na více než půl milionu korun. CNN Prima NEWS o tom informoval Michal Peterka ze společnosti 2020 Communications.
Takzvané mamahotely jsou pořád v kurzu. Dospělé děti se od svých rodičů stěhují ve stále vyšším věku a zdá se, že to je celoevropský trend. Život pod jednou střechou rodičů a dětí dokonce po třicítce je běžný třeba pro Slováky a Chorvaty. Naopak nejdříve se osamostatňují Seveřané. Jak jsme na tom s mamahotely u nás?
Vyhrocené demonstrace po celém Turecku pokračují – stejně jako střety mezi policií a lidmi, kteří se bouří proti zatčení a uvěznění jednoho z lídrů opozice a starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. U významných památek přibývají zátarasy a v ulicích hlídkuje ozbrojená policie, turisté by ovšem měli být stále v bezpečí, popsal redakci CNN Prima NEWS český programátor Patrik Dvořáček, který se zrovna nachází v Turecku. Jak očima Čecha probíhají bouřlivé protesty a jak se město změnilo ve světle vypjaté politické situace v zemi?
Pouze 37 procent Čechů hodnotí svůj spánek jako dobrý, rovná čtvrtina vysloveně jako špatný. Takové jsou závěry průzkumu, v němž společnost GlobeScan pro IKEA zkoumala spánek a zvyky s ním spojené v 57 zemích světa. Z odpovědí respondentů vyplynulo, že se většina před spaním neobejde bez telefonu, klasický budík bez displeje téměř nikdo nepoužívá. Průzkum navíc odhalil, v jakých pozicích spí Češi nejčastěji.
U severních sousedů pořizuje i viagru, k nákupu přípravku na potenci tam není třeba recept. V Polsku nakupuje v kamenných obchodech a ještě častěji na největším on-line tržišti. „Prakticky všechno, co potřebuji, si vozím z Polska a měsíčně ušetřím až tisíce korun. Objednávky on-line si vyzvedávám na výdejních místech těsně za hranicemi,“ líčí ostravský třicátník s ekonomickým vzděláním. Každý nákup analyzuje, o postupy se ale ochotně dělí se čtenáři CNN Prima NEWS. „Stánky na tržnicích u hranic ignorujte, to je past na Čechy, kteří ještě neumějí v Polsku nakupovat,“ nabádá. A nad notebookem v ostravské kavárně ukazuje, jak si on-line objednat podestýlku pro kočky, kávu, potravinové doplňky i další výrobky.