reklama

Když rozdíly mizí, 55. díl: Hravý smíšek v kožíšku

Myši patřily dlouhou dobu mezi podceňovaná zvířata.
Foto: Pixabay

Ve světě výzkumníků dlouhou dobu panovala jasná hierarchie inteligence „laboratorních“ zvířat. Opice, psi, potkani. A někde na konci řady bývaly roztomilé chlupaté myšky. A to i přesto, že jsou společenské, zvědavé, hravé a rozpoznají jméno, které jim lidé dali. Není divu, že ve Stopařově průvodci po galaxii jsou právě myši nejinteligentnějším druhem v celém širém vesmíru.

reklama

I nové výzkumy potvrzují, že myši byly zbytečně podceňované. Například výzkumníci z Cold Spring Harbor ve své studii prokázali, že se myši dokáží rozhodovat stejně dobře jako potkani. Bohužel to znamená, že se tak myšky staly pro výzkumníky mnohem užitečnějším nástrojem – jsou menší, jejich genom se dá snadno manipulovat a jejich mozek lze snadněji zobrazit. Díky myším „modelům“ od Alzheimera po Parkinsona tak mohou vědci snadněji propojit tyto nemoci s jejich dopadem na chování postiženého jedince.

Myši i potkani jsou přitom přirozeně zvídavými studenty. Jakmile se jednou naučí cestu bludištěm, už ji nikdy nezapomenout. Jejich paměť bychom tak mohli srovnávat se slony. Z předchozích dílů již víme, že jedním ze znaků inteligence může být i větší míra společenskosti. A že myši i potkani jsou společenští! Komunikují spolu za pomoci vysokofrekvenčních zvuků mimo rozsah našeho sluchu a rádi tráví čas ve své blízkosti. Myši dokonce údajně zpívají podobně jako ptáci.

Navazují i velice silná rodinná pouta, která mohou obsáhnout i jejich lidské společníky. Na to bychom neměli zapomínat především proto, že myši i potkani patří mezi oblíbené „mazlíčky“. Na člověka se dokážou navázat až tak, že v případě, že se jich člověk zbaví, se mohou utruchlit k smrti. Studie neurovědců z Bowling Green State University dokonce ukazují, že potkani při hře vydávají zvuky podobné našemu smíchu. Byla u nich prokázána i schopnost empatie. V poměrně kontroverzní studii dostali na výběr – buď ublíží druhému a dostanou odměnu, nebo neudělají nic, ale také nic nedostanou. Potkani dokáží rozpoznat výraz bolesti v tváři a dokáží na něj reagovat. I proto si většina zvolila bezpečí svých přátel. A přitom jen u nás při pokusech vyhasnou životy více než sto tisíc těchto inteligentních a vnímavých jedinců.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Vědí o tom kulový, je to jak u debilů. Filip se rozčílil kvůli Dukovanům a varování BIS
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama