reklama

Když rozdíly mizí, 55. díl: Hravý smíšek v kožíšku

Ve světě výzkumníků dlouhou dobu panovala jasná hierarchie inteligence „laboratorních“ zvířat. Opice, psi, potkani. A někde na konci řady bývaly roztomilé chlupaté myšky. A to i přesto, že jsou společenské, zvědavé, hravé a rozpoznají jméno, které jim lidé dali. Není divu, že ve Stopařově průvodci po galaxii jsou právě myši nejinteligentnějším druhem v celém širém vesmíru.

reklama

I nové výzkumy potvrzují, že myši byly zbytečně podceňované. Například výzkumníci z Cold Spring Harbor ve své studii prokázali, že se myši dokáží rozhodovat stejně dobře jako potkani. Bohužel to znamená, že se tak myšky staly pro výzkumníky mnohem užitečnějším nástrojem – jsou menší, jejich genom se dá snadno manipulovat a jejich mozek lze snadněji zobrazit. Díky myším „modelům“ od Alzheimera po Parkinsona tak mohou vědci snadněji propojit tyto nemoci s jejich dopadem na chování postiženého jedince.

Myši i potkani jsou přitom přirozeně zvídavými studenty. Jakmile se jednou naučí cestu bludištěm, už ji nikdy nezapomenout. Jejich paměť bychom tak mohli srovnávat se slony. Z předchozích dílů již víme, že jedním ze znaků inteligence může být i větší míra společenskosti. A že myši i potkani jsou společenští! Komunikují spolu za pomoci vysokofrekvenčních zvuků mimo rozsah našeho sluchu a rádi tráví čas ve své blízkosti. Myši dokonce údajně zpívají podobně jako ptáci.

Navazují i velice silná rodinná pouta, která mohou obsáhnout i jejich lidské společníky. Na to bychom neměli zapomínat především proto, že myši i potkani patří mezi oblíbené „mazlíčky“. Na člověka se dokážou navázat až tak, že v případě, že se jich člověk zbaví, se mohou utruchlit k smrti. Studie neurovědců z Bowling Green State University dokonce ukazují, že potkani při hře vydávají zvuky podobné našemu smíchu. Byla u nich prokázána i schopnost empatie. V poměrně kontroverzní studii dostali na výběr – buď ublíží druhému a dostanou odměnu, nebo neudělají nic, ale také nic nedostanou. Potkani dokáží rozpoznat výraz bolesti v tváři a dokáží na něj reagovat. I proto si většina zvolila bezpečí svých přátel. A přitom jen u nás při pokusech vyhasnou životy více než sto tisíc těchto inteligentních a vnímavých jedinců.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama