reklama

Když rozdíly mizí, 55. díl: Hravý smíšek v kožíšku

Myši patřily dlouhou dobu mezi podceňovaná zvířata.
Zdroj: Pixabay

Ve světě výzkumníků dlouhou dobu panovala jasná hierarchie inteligence „laboratorních“ zvířat. Opice, psi, potkani. A někde na konci řady bývaly roztomilé chlupaté myšky. A to i přesto, že jsou společenské, zvědavé, hravé a rozpoznají jméno, které jim lidé dali. Není divu, že ve Stopařově průvodci po galaxii jsou právě myši nejinteligentnějším druhem v celém širém vesmíru.

reklama

I nové výzkumy potvrzují, že myši byly zbytečně podceňované. Například výzkumníci z Cold Spring Harbor ve své studii prokázali, že se myši dokáží rozhodovat stejně dobře jako potkani. Bohužel to znamená, že se tak myšky staly pro výzkumníky mnohem užitečnějším nástrojem – jsou menší, jejich genom se dá snadno manipulovat a jejich mozek lze snadněji zobrazit. Díky myším „modelům“ od Alzheimera po Parkinsona tak mohou vědci snadněji propojit tyto nemoci s jejich dopadem na chování postiženého jedince.

Myši i potkani patří mezi velice čistotná zvířata.
Myši i potkani patří mezi velice čistotná zvířata.
Zdroj: Pixabay

Myši i potkani jsou přitom přirozeně zvídavými studenty. Jakmile se jednou naučí cestu bludištěm, už ji nikdy nezapomenout. Jejich paměť bychom tak mohli srovnávat se slony. Z předchozích dílů již víme, že jedním ze znaků inteligence může být i větší míra společenskosti. A že myši i potkani jsou společenští! Komunikují spolu za pomoci vysokofrekvenčních zvuků mimo rozsah našeho sluchu a rádi tráví čas ve své blízkosti. Myši dokonce údajně zpívají podobně jako ptáci.

Jde o velice společenské druhy.
Jde o velice společenské druhy.

Navazují i velice silná rodinná pouta, která mohou obsáhnout i jejich lidské společníky. Na to bychom neměli zapomínat především proto, že myši i potkani patří mezi oblíbené „mazlíčky“. Na člověka se dokážou navázat až tak, že v případě, že se jich člověk zbaví, se mohou utruchlit k smrti. Studie neurovědců z Bowling Green State University dokonce ukazují, že potkani při hře vydávají zvuky podobné našemu smíchu. Byla u nich prokázána i schopnost empatie. V poměrně kontroverzní studii dostali na výběr – buď ublíží druhému a dostanou odměnu, nebo neudělají nic, ale také nic nedostanou. Potkani dokáží rozpoznat výraz bolesti v tváři a dokáží na něj reagovat. I proto si většina zvolila bezpečí svých přátel. A přitom jen u nás při pokusech vyhasnou životy více než sto tisíc těchto inteligentních a vnímavých jedinců.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zprávy

V Libyi patrně našli ostatky Čecha a pěti dalších osob, které unesli teroristé

V Libyi patrně našli ostatky Čecha a pěti dalších osob, které unesli teroristé

V Libyi patrně našli ostatky Čecha, Rakušana a čtyř Filipínců, kteří byli v roce 2015 uneseni při útoku teroristů z organizace Islámský stát (IS) na ropné pole Ghaní. Později byli zřejmě zavražděni. Rakouský deník Kronen Zeitung v pátek informoval, že Čech byl spolu s pěticí dalších osob provizorně pohřben u města Darná. Rakouské ministerstvo zahraničí zprávu podle agentury APA dosud nepotvrdilo.

Koronavirus

Nový lék proti koronaviru testují čeští lékaři. Látka by se mohla inhalovat

Nový lék proti koronaviru testují čeští lékaři. Látka by se mohla inhalovat

Čeští lékaři jsou přesvědčeni, že jimi testovaná látka, která se používá například při léčbě osteoporózy, by mohla zabírat také na koronavirus. „Látka by se podávala inhalačně, tím bychom dosáhli její vysoké koncentrace v plicích. Působila by proti samotnému viru i proti přehnané imunitní reakci,“ vysvětlila Martina Vašáková, přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se na projektu podílí.

reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama