CNN Prima News když rozdíly mizí

když rozdíly mizí

Výpis příspěvků ke štítku „když rozdíly mizí“

Když rozdíly mizí, 67. díl: Kozy jako suchozemští delfíni

Na kopytníky obvykle pohlížíme jako na nepříliš inteligentní zvířata, která dokáží jen přežvykovat a utíkat před predátory. Možná vás ale překvapí to, že mezi kopytníky patří i z našeho pohledu tak inteligentní zvířata, jako jsou sloni, delfíni či kosatky – tyto druhy jsou známy svou ostrou pamětí a složitými společenskými vazbami. I u ovcí a krav jsme si tento mýtus již vyvrátili. Jak jsou na tom ale kozy?

Když rozdíly mizí, 60. díl: Lední obři s průsvitnou srstí umí zmást pytláky

V oblastech s nižší teplotou a horším počasím klesá rozmanitost živočišných druhů. V takovém prostředí přežijí jen ti nejodolnější. V drsném klimatu se daří například ledním medvědům. Díky uzpůsobení jejich těl a metabolismu přežijí takřka jakýkoliv rozmar zimního počasí. Výzkumníci je považují za jedna z nejchytřejších suchozemských zvířat. A není divu, lední medvědi utvářejí složité společenské struktury a dokáží vyřešit i komplikované problémy.

Když rozdíly mizí, 58. díl: Odhalení síly ještěrčích koumáků

Schopnost řešit nové problémy a upravit své chování, pokud je to potřeba, považujeme za jeden z hlavních rysů inteligence. Je to právě přizpůsobivost prostředí, co nám i jiným druhům umožňuje přežít. I proto v poslední době objevujeme větší či menší míru inteligence i u těch druhů, které jsme dříve přehlíželi. I o plazech obvykle soudíme, že nejsou zrovna bystří. Vědci však odhalili, že se mýlíme.

Když rozdíly mizí, 57. díl: Nenávidění, učenliví a odolní. Jak žijí švábi?

O švábech má většina z nás jasné mínění. Bez ohledu na to, co si o nich myslíme, jde ale o pozoruhodné tvory. Mají neuvěřitelnou schopnost regenerace, dokáží se uživit v podstatě čímkoliv, přežijí v pro nás nepředstavitelných podmínkách, dokonce si dokáží vyrábět vlastní antibiotika a měnit genetickou výbavu tak, aby byli jejich potomci odolnější vůči pesticidům.