reklama

Kladno, Ostrava, Slaný, pražské Vinohrady. Ozbrojených útoků v nemocnicích přibývá

V kladenské nemocnici se o víkendu střílelo. Podle prvních závěrů policie se o život připravil senior, který ležel na infekčním oddělení. Podrobnosti ale zatím policisté nezveřejnili a mlčí i nemocnice. Zdaleka přitom nejde o první případ, kdy někdo použil zbraň v lůžkovém zdravotnickém zařízení.

reklama

Výstřel se v kladenské nemocnici ozval v neděli zhruba v jedenáct hodin dopoledne. Na místo vyjížděli policisté, jenomže nebylo koho stíhat. Muž, který stiskl spoušť, mířil hlavní sám na sebe. Mohl mít obavy z nemoci, protože ležel na oddělení, kde jsou hospitalizováni pacienti s koronavirem. Zda on sám byl pozitivní, zatím policie neřekla.

Ani nemocnice není příliš sdílná. CNN Prima NEWS ji požádala o vyjádření. „Okolnosti úmrtí včetně přítomnosti zbraně u pacienta je předmětem vyšetřování Policie ČR. V tomto okamžiku vám k celé tragické události nemůžeme poskytnout žádné další informace,“ napsala mluvčí kladenské nemocnice Hana Plačková.

Lékaři ani sestry nemají povinnost ani čas kontrolovat, co si s sebou lidé na hospitalizaci berou. O ozbrojených pacientech v nemocnicích přitom CNN Prima NEWS informovala již několikrát.

V lednu letošního roku začal v noci na intenzivní péči ve Slaném běsnit pacient. Vyrval si kanylu z ruky. Vzal nůž a ohrožoval personál. Nakonec jej vrhl mezi zdravotníky. „Po varování byl použit výstřel do nohy pacienta, čímž došlo k jeho eliminaci s minimálním zraněním. Myslím, že situace byla zvládnuta nejlepším možným způsobem,“ sdělil ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček. Paradoxně pak pacientovi pomáhali ti, které předtím ohrožoval.

„Nedělejme z nemocnic vězení. Neprohlížejme osobní věci pacientům. Je to samozřejmě velmi nepříjemná situace. Nezobecňoval bych to, všude je nějaké nebezpečí fatální,“ řekl tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Sedm mrtvých po střelbě v ostravské fakultní nemocnici

Slova tehdejšího ministra mohla někomu připadat poměrně zarážející. Zřejmě každý ještě v živé paměti střelbu v ostravské nemocnici, kam 10. prosince loňského roku na oddělení traumatologie přišel ozbrojený muž. Bez varování a z bezprostřední blízkosti střelil devět lidí, přežili pouze dva. Střelec z místa utekl. Než ho stačili chytit policisté, spáchal sebevraždu.

V březnu 2019 zase čtyřiasedmdesátiletý muž začal střílet na pokoji v pražské nemocnici Na Vinohradech. Postřelil dva pacienty, jeden z nich zranění podlehl. Útočníka odzbrojily sestry a policie ho začala stíhat. „Kriminalisté nyní obviněného stíhají za trestný čin vražda a vražda ve stádiu pokusu,“ řekl tehdy policejní mluvčí Jan Daněk.

Střelec se ale nakonec před soud nedostal. Než se případem začala zabývat justice, zabila ho nemoc, se kterou na hematologii ležel. Případ tak policisté museli odložit.

Tagy:
Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska
Cestování

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama