reklama

Kladno, Ostrava, Slaný, pražské Vinohrady. Ozbrojených útoků v nemocnicích přibývá

V kladenské nemocnici se o víkendu střílelo. Podle prvních závěrů policie se o život připravil senior, který ležel na infekčním oddělení. Podrobnosti ale zatím policisté nezveřejnili a mlčí i nemocnice. Zdaleka přitom nejde o první případ, kdy někdo použil zbraň v lůžkovém zdravotnickém zařízení.

reklama

Výstřel se v kladenské nemocnici ozval v neděli zhruba v jedenáct hodin dopoledne. Na místo vyjížděli policisté, jenomže nebylo koho stíhat. Muž, který stiskl spoušť, mířil hlavní sám na sebe. Mohl mít obavy z nemoci, protože ležel na oddělení, kde jsou hospitalizováni pacienti s koronavirem. Zda on sám byl pozitivní, zatím policie neřekla.

K tématu

Ani nemocnice není příliš sdílná. CNN Prima NEWS ji požádala o vyjádření. „Okolnosti úmrtí včetně přítomnosti zbraně u pacienta je předmětem vyšetřování Policie ČR. V tomto okamžiku vám k celé tragické události nemůžeme poskytnout žádné další informace,“ napsala mluvčí kladenské nemocnice Hana Plačková.

Lékaři ani sestry nemají povinnost ani čas kontrolovat, co si s sebou lidé na hospitalizaci berou. O ozbrojených pacientech v nemocnicích přitom CNN Prima NEWS informovala již několikrát.

V lednu letošního roku začal v noci na intenzivní péči ve Slaném běsnit pacient. Vyrval si kanylu z ruky. Vzal nůž a ohrožoval personál. Nakonec jej vrhl mezi zdravotníky. „Po varování byl použit výstřel do nohy pacienta, čímž došlo k jeho eliminaci s minimálním zraněním. Myslím, že situace byla zvládnuta nejlepším možným způsobem,“ sdělil ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček. Paradoxně pak pacientovi pomáhali ti, které předtím ohrožoval.

„Nedělejme z nemocnic vězení. Neprohlížejme osobní věci pacientům. Je to samozřejmě velmi nepříjemná situace. Nezobecňoval bych to, všude je nějaké nebezpečí fatální,“ řekl tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Sedm mrtvých po střelbě v ostravské fakultní nemocnici

Slova tehdejšího ministra mohla někomu připadat poměrně zarážející. Zřejmě každý ještě v živé paměti střelbu v ostravské nemocnici, kam 10. prosince loňského roku na oddělení traumatologie přišel ozbrojený muž. Bez varování a z bezprostřední blízkosti střelil devět lidí, přežili pouze dva. Střelec z místa utekl. Než ho stačili chytit policisté, spáchal sebevraždu.

V březnu 2019 zase čtyřiasedmdesátiletý muž začal střílet na pokoji v pražské nemocnici Na Vinohradech. Postřelil dva pacienty, jeden z nich zranění podlehl. Útočníka odzbrojily sestry a policie ho začala stíhat. „Kriminalisté nyní obviněného stíhají za trestný čin vražda a vražda ve stádiu pokusu,“ řekl tehdy policejní mluvčí Jan Daněk.

Střelec se ale nakonec před soud nedostal. Než se případem začala zabývat justice, zabila ho nemoc, se kterou na hematologii ležel. Případ tak policisté museli odložit.

K tématu

Tagy: střelba sebevražda Ostrava Středočeský kraj Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Slaný útok nožem FN Ostrava Fakultní nemocnice Ostrava Praha nemocnice Policie ČR Kladenská nemocnice

Další hlavní zprávy

Školství

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

V pondělí se do škol konečně po dlouhé pauze opět vrací vybraní žáci. Zatím ale jen ti z prvního stupně a navíc se budou pravidelně po týdnech střídat. Všechny děti musí ale před vstupem do školy povinně absolvovat antigenní nebo PCR test –⁠ podle toho, jaké škola má. A to dvakrát týdně. Co se stane, pokud bude dítě pozitivní? A kdy musí do karantény celá třída? Sepsali jsme přehledně vaše nejčastější otázky a přinášíme na ně odpovědi.

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama