reklama

Kladno, Ostrava, Slaný, pražské Vinohrady. Ozbrojených útoků v nemocnicích přibývá

V kladenské nemocnici se o víkendu střílelo. Podle prvních závěrů policie se o život připravil senior, který ležel na infekčním oddělení. Podrobnosti ale zatím policisté nezveřejnili a mlčí i nemocnice. Zdaleka přitom nejde o první případ, kdy někdo použil zbraň v lůžkovém zdravotnickém zařízení.

reklama

Výstřel se v kladenské nemocnici ozval v neděli zhruba v jedenáct hodin dopoledne. Na místo vyjížděli policisté, jenomže nebylo koho stíhat. Muž, který stiskl spoušť, mířil hlavní sám na sebe. Mohl mít obavy z nemoci, protože ležel na oddělení, kde jsou hospitalizováni pacienti s koronavirem. Zda on sám byl pozitivní, zatím policie neřekla.

Ani nemocnice není příliš sdílná. CNN Prima NEWS ji požádala o vyjádření. „Okolnosti úmrtí včetně přítomnosti zbraně u pacienta je předmětem vyšetřování Policie ČR. V tomto okamžiku vám k celé tragické události nemůžeme poskytnout žádné další informace,“ napsala mluvčí kladenské nemocnice Hana Plačková.

Lékaři ani sestry nemají povinnost ani čas kontrolovat, co si s sebou lidé na hospitalizaci berou. O ozbrojených pacientech v nemocnicích přitom CNN Prima NEWS informovala již několikrát.

V lednu letošního roku začal v noci na intenzivní péči ve Slaném běsnit pacient. Vyrval si kanylu z ruky. Vzal nůž a ohrožoval personál. Nakonec jej vrhl mezi zdravotníky. „Po varování byl použit výstřel do nohy pacienta, čímž došlo k jeho eliminaci s minimálním zraněním. Myslím, že situace byla zvládnuta nejlepším možným způsobem,“ sdělil ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček. Paradoxně pak pacientovi pomáhali ti, které předtím ohrožoval.

„Nedělejme z nemocnic vězení. Neprohlížejme osobní věci pacientům. Je to samozřejmě velmi nepříjemná situace. Nezobecňoval bych to, všude je nějaké nebezpečí fatální,“ řekl tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Sedm mrtvých po střelbě v ostravské fakultní nemocnici

Slova tehdejšího ministra mohla někomu připadat poměrně zarážející. Zřejmě každý ještě v živé paměti střelbu v ostravské nemocnici, kam 10. prosince loňského roku na oddělení traumatologie přišel ozbrojený muž. Bez varování a z bezprostřední blízkosti střelil devět lidí, přežili pouze dva. Střelec z místa utekl. Než ho stačili chytit policisté, spáchal sebevraždu.

V březnu 2019 zase čtyřiasedmdesátiletý muž začal střílet na pokoji v pražské nemocnici Na Vinohradech. Postřelil dva pacienty, jeden z nich zranění podlehl. Útočníka odzbrojily sestry a policie ho začala stíhat. „Kriminalisté nyní obviněného stíhají za trestný čin vražda a vražda ve stádiu pokusu,“ řekl tehdy policejní mluvčí Jan Daněk.

Střelec se ale nakonec před soud nedostal. Než se případem začala zabývat justice, zabila ho nemoc, se kterou na hematologii ležel. Případ tak policisté museli odložit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama