Klaus: Děti mají být ve škole a dospělí v práci. Uplynul rok a situace je mnohem horší

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml. má za to, že děti měly zůstat ve školách a dospělí v práci. Distanční výuku považuje za naprosto nedostatečnou. Prohlásil to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Hostem pořadu byl i poslanec ANO Karel Rais. Do studia naopak nedorazil ministr školství Robert Plaga (za ANO), na jeho místě tak byla pouze jeho jmenovka.

Podle Klause ml. je pro studenty distanční výuka zcela nevyhovující. On sám opakovaně volal po tom, aby žáci zůstali na školách. „Děti mají být ve škole a dospělí v práci. Uplynul rok a situace je ještě horší,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s tím, že je tomu právě rok od jarního uzavření škol.

Nejvíce mu ale vadí, že se ohledně školství a dalších věcí na vládní úrovni rozhoduje pozdě. „Všichni se diví, že se něco řeší na poslední chvíli. Je to rok od zavření škol. Všechno se řeší na poslední chvíli,“ dodal předseda hnutí Trikolóra ve vysílání CNN Prima NEWS.

Do pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl pozván i ministr školství Robert Plaga. Ten však nedorazil. Na jeho místě tak byla pouze jmenovka.

Podle Klause ml. se však nyní problémy spíše nahromadily. „Většina věcí vznikla už dříve. Úroveň maturity klesá dlouhodobě,“ prohlásil šéf Trikolóry, který odmítá i možnost úřednické maturity, o které nyní hovoří premiér Andrej Babiš (ANO). „Nesouhlasím s tím, aby se změny dělaly na základě toho, že skupina studentů přijde za premiérem a něco mu řeknou,“ uvedl Klaus ml.

Rais: O úřednické maturitě jsem se dozvěděl až od novinářů

Fakt, že se o možné změně konání či nekonání maturitní zkoušky jedná až začátkem března poté, co jsou studenti maturitních ročníků na domácí výuce, považuje za nešťastný i poslanec hnutí ANO Karel Rais. „Samozřejmě to mohlo být řešeno dříve,“ řekl Rais, který je zároveň vysokoškolským pedagogem.

On sám se prý o možnosti úřednické maturity dozvěděl nikoliv od premiéra či ministra školství, přestože je v Poslanecké sněmovně za Babišovo hnutí. „Je to další varianta, kterou znám od včerejška (středa – pozn. red.). První informace jsem neobdržel od ministerstva, ale od novinářů, řekl Rais v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Podle svých slov původně počítal, že maturita proběhne podobně jako loni. Tehdy maturitní zkouška i přes probíhající pandemii koronaviru proběhla. Rais si ale podle svých slov dovede představit, že by se maturitní zkoušky konaly například v letním období, což by mohlo vylepšit pozici studentů.

Tagy: