CNN Prima News Robert Plaga

Robert Plaga

Výpis příspěvků ke štítku „Robert Plaga“

Přehled nejžádanějších středních škol v Česku. Kam se loni nedostaly tisíce deváťáků?

Tisíce žáků devátých tříd se v roce 2023 nedostaly na svou vysněnou střední školu, a situace by se mohla opakovat i letos. Kapacity jednotlivých gymnázií a čtyřletých maturitních oborů se sice plánuje navýšit, zájem může některé instituce zaskočit. Na jaké školy se loni hlásilo nejvíce dětí v jednotlivých krajích? A jaké kroky plánují zřizovatelé škol do budoucna? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehlednou mapu nejžádanějších škol minulého roku i názor odborníků.

Omezení víceletých gymnázií? Naopak, navýšil bych kapacitu těch šestiletých, překvapil Bek

Omezování víceletých gymnázií není na pořadu dne, naopak by se mohlo například v Praze uvažovat o navýšení kapacit těch šestiletých. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Jeho předchůdci přitom z důvodu zvýšení kvality druhých stupňů základních škol ještě donedávna uvažovali právě o postupném omezování například osmiletých gymnázií.

Nerudová slaví. Komise zrušila rozhodnutí o odebrání dvou programů Mendelově univerzitě

Přezkumná komise Národního akreditačního úřadu (NAÚ) z procesních důvodu zrušila rozhodnutí Rady NAÚ, která Mendelově univerzitě v Brně odebrala možnost uskutečňovat doktorské studijní programy ekonomika a management v českém a anglickém jazyce na Provozně ekonomické fakultě (PEF) Mendelovy univerzity v Brně. Na Twitteru o rozhodnutí komise informoval předseda akreditačního úřadu Robert Plaga. Z výsledku přezkumu je nadšena bývala rektorka univerzity Danuše Nerudová.

KOMENTÁŘ: Hořká komedie o nedostatku míst na školách. Aktéři hází vinu jeden na druhého

Vzdělávací systém v Česku zaspal a doplatily na to silné ročníky, ve kterých měli dokonce i premianti problém dostat se na střední školu kvůli nedostatečným kapacitám. Kdo za to ale může, když demografické údaje před touto situací dlouhodobě varovaly? Jednotliví politici, kteří s tím mohli v minulosti něco udělat, hází vinu jeden na druhého. Kdyby to nebylo celé ve výsledku smutné, mohlo by to působit jako absurdní drama z pera Václava Havla.

Valachová: Málo míst na školách? Plaga neříká vše. Nesmí na věc koukat jak na myšky v akváriu

Kdo může za nedostatečné kapacity na středních školách? Vina neleží jen na krajích, jak se snaží tvrdit exministr Robert Plaga, míní jeho předchůdkyně v čele resortu Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní jsou chybějící místa pro zájemce o studium neospravedlnitelným problémem, který se tu dlouho ignoroval. „Lidem je jedno, jestli za to může stát, ministerstvo školství, kraje nebo obce – chtějí to mít vyřešené,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Za svého ministerského působení čelila podle svých slov i tvrdému odporu, když se snažila prosadit dvě přihlášky v prvním kole přijímaček.

Kraje už roky věděly, že kapacity škol nestačí. Některé stejně nic neudělaly, říká Plaga

O nedostatečných kapacitách středních škol věděly kraje dlouhé roky dopředu. A některé přesto nic neudělaly – buď problém podcenily, nebo ignorovaly, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bývalý ministr školství Robert Plaga. Resort podle něj opakovaně apeloval na kraje, aby se připravily na rekordně silný populační ročník, víc toho ale údajně udělat nemohl. „Ministerstvo prostě nemá v současné legislativě žádnou oporu k donucení krajů k vytvoření dalších kapacit ve školách,“ konstatoval Plaga.

Těžká maturita z matematiky? Ke zvládnutí zkoušky stačí učivo ze základní školy, říká expert

Didaktické testy z matematiky nebyly oproti minulým ročníkům náročnější. Na požadovanou úroveň sedmnácti bodů by se měl dostat průměrný žák základní školy. Redakci CNN Prima NEWS to sdělil místopředseda Společnosti učitelů matematiky Eduard Fuchs. Exministr školství Robert Plaga dodal, že na zkoušky se dá připravit, nevýhody však vidí u jednotných přijímaček.

Konec devátých tříd či kratší vysokoškolské studium. Jak by se mohlo změnit vzdělávání v ČR

České školství by se mohlo v příštích letech výrazně změnit. Vládní poslanci přicházejí s návrhem na zrušení deváté třídy a zavedení povinných dvou let na střední škole. Podle ekonomů by se tím zvýšila průměrná kvalifikace mladých lidí a státu by to navíc ušetřilo peníze. Takovému rozhodnutí by však podle nich musela přecházet řada dalších kroků. Ekonom Štěpán Křeček navíc navrhuje zkrátit magisterské studium a objevil se rovněž záměr zrušit známkování v prvních třídách.

Mendelova univerzita přišla o část akreditací. Není to pochybení Nerudové, říká Plaga

Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) se shodla na odebrání institucionální akreditace Mendelově univerzitě pro doktorské studijní programy v ekonomických vědách, uvedl šéf úřadu Robert Plaga. Rada podle něj zároveň odebrala univerzitě možnost uskutečňovat doktorské studijní programy Ekonomika a management v českém a anglickém jazyce. Opatření se týká Provozně ekonomické fakulty. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Plaga se zároveň zastal bývalé rektorky Danuše Nerudové, jež je s kauzou spojována, na vině je podle něj děkan fakulty a garanti oborů. Univerzita čeká na písemné zdůvodnění rozhodnutí úřadu, podnikla prý však již některé kroky k nápravě chyb.

Ministerský trojlístek resortu školství se rozpadl. Balaše opustil Plaga, následně i Gazdík

Někdejší ministr školství za ANO Robert Plaga rezignoval k 15. listopadu na funkci poradce a člena politického kabinetu ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). Svou rezignaci Balašovi oznámil v pátek a odůvodnil ji jeho kroky ohledně vzdělávací politiky a angažmá exministra školství Petra Gazdíka (STAN) v jeho poradním týmu. Informoval o tom server Seznam Zprávy. V pátek odpoledne pak na svou pozici rezignoval i Gazdík.