reklama

Klecové chovy slepic skončí v roce 2027. Poslanci ANO to nepodpořili, Babišovi navzdory

Premiér Andrej Babiš (ANO) v minulosti několikrát deklaroval, že je proti klecovým chovům slepic a bude se o týrání zvířat zajímat. Když ve Sněmovně došlo ke klíčovému hlasování o zákazu klecových chovů, nikdo z poslanců ANO ale pro nebyl. I přes jejich odpor Sněmovna nakonec schválila zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027.

reklama

Pro pozměňovací návrh, který zakazuje klecové chovy slepic od roku 2027, hlasovali poslanci z řad Pirátů, ODS, ČSSD, SPD, KDU-ČSL, STAN. Proti bylo naopak hnutí ANO. Na záznam hlasování se můžete podívat zde.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš přitom několikrát deklaroval, že je proti klecovým chovům slepic. „Budu to chtít řešit, budu se o to zajímat, stejně jako vždy, když jde o týrání zvířat,“ sliboval v minulosti premiér Andrej Babiš (ANO).

K tématu

Jediný z hnutí ANO, kdo měl na záznamu z hlasování pro, byl Jaroslav Kytýr. Ten ale následně hlasování zpochybnil. „Chtěl jsem hlasovat proti, na sjetině mám přitom pro,“ uvedl Kytýr.

Poslanci se následně poštěkali, zda se bude muset hlasování opakovat. To se ale nestalo. Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání tak posoudí Senát.

Ministr Toman: Budou se dovážet levná vajíčka z Polska

Jednání o novele trvalo přes tři hodiny a místy bylo velmi emotivní. Poslankyně ANO Margita Balaštíková se zostra pustila do obránců zvířat, kteří proti klecovým chovům slepci bojovali. Podle Balaštíkové byla jejich kampaň manipulativní a vedli ji studenti filozofických fakult.

Proti zákazu byl i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). „Zlikvidujete české výrobce. To je všechno, co jste dokázali,“ rozčílil se ministr po finálním hlasování. Levná vajíčka z klecových chovů se podle něj nyní budou dovážet z Polska.

Sněmovna se také usnesla na tom, že Česká republika se bude snažit o to, aby zákaz klecových chovů skončil v celé Evropské unii.

Novela kromě toho řeší odškodnění majitelů kožešinových farem, které jsou od února 2019 zakázané. Majitelé mají dostat 3 000 korun za norka a 3 900 korun za lišku, rozhodli poslanci. Sněmovna také zakázala cirkusovou drezuru volně žijících zvířat.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama