reklama

Klecové chovy slepic skončí v roce 2027. Poslanci ANO to nepodpořili, Babišovi navzdory

Premiér Andrej Babiš (ANO) v minulosti několikrát deklaroval, že je proti klecovým chovům slepic a bude se o týrání zvířat zajímat. Když ve Sněmovně došlo ke klíčovému hlasování o zákazu klecových chovů, nikdo z poslanců ANO ale pro nebyl. I přes jejich odpor Sněmovna nakonec schválila zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027.

reklama

Pro pozměňovací návrh, který zakazuje klecové chovy slepic od roku 2027, hlasovali poslanci z řad Pirátů, ODS, ČSSD, SPD, KDU-ČSL, STAN. Proti bylo naopak hnutí ANO. Na záznam hlasování se můžete podívat zde.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš přitom několikrát deklaroval, že je proti klecovým chovům slepic. „Budu to chtít řešit, budu se o to zajímat, stejně jako vždy, když jde o týrání zvířat,“ sliboval v minulosti premiér Andrej Babiš (ANO).

K tématu

Jediný z hnutí ANO, kdo měl na záznamu z hlasování pro, byl Jaroslav Kytýr. Ten ale následně hlasování zpochybnil. „Chtěl jsem hlasovat proti, na sjetině mám přitom pro,“ uvedl Kytýr.

Poslanci se následně poštěkali, zda se bude muset hlasování opakovat. To se ale nestalo. Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání tak posoudí Senát.

Ministr Toman: Budou se dovážet levná vajíčka z Polska

Jednání o novele trvalo přes tři hodiny a místy bylo velmi emotivní. Poslankyně ANO Margita Balaštíková se zostra pustila do obránců zvířat, kteří proti klecovým chovům slepci bojovali. Podle Balaštíkové byla jejich kampaň manipulativní a vedli ji studenti filozofických fakult.

Proti zákazu byl i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). „Zlikvidujete české výrobce. To je všechno, co jste dokázali,“ rozčílil se ministr po finálním hlasování. Levná vajíčka z klecových chovů se podle něj nyní budou dovážet z Polska.

Sněmovna se také usnesla na tom, že Česká republika se bude snažit o to, aby zákaz klecových chovů skončil v celé Evropské unii.

Novela kromě toho řeší odškodnění majitelů kožešinových farem, které jsou od února 2019 zakázané. Majitelé mají dostat 3 000 korun za norka a 3 900 korun za lišku, rozhodli poslanci. Sněmovna také zakázala cirkusovou drezuru volně žijících zvířat.

K tématu

Další hlavní zprávy

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

Koronavirus

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Zdravotní sestra Kathryn sdílela na sociální síti Twitter fotografie, které zachycují, jakou vizuální změnu prodělala od té doby, kdy na jaře absolvovala zdravotnickou školu a poté začala pracovat s pacienty nakaženými koronavirem. Její příspěvek se velmi rychle začal šířit po sociálních sítích. Ke sdílení podobných fotografií se přidávají i další sestřičky v nemocnicích.

reklama
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama