
SOCDEM rodině právníka Altnera stovky milionů nedluží, rozhodl soud. Spor se vrací na začátek
Velikonoce strávili domácí politici různě. Zatímco prezident Petr Pavel popřál Čechům z kokpitu letounu Skyfox, expremiér Andrej Babiš (ANO) šel tradičnější cestou a vyfotil se s pomlázkou a plyšovým zajícem. Jeho kolega Karel Havlíček se pro změnu pochlubil, že chystá nádivku. Šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) poslala zdravici z Vysokých Tater a premiér Petr Fiala (ODS) mluvil o levné naftě. Přání k velikonočním svátkům ale neopomněl.
Velikonoční pondělí s sebou každoročně přináší také nadbytek vařených vajec a lámání si hlavy nad tím, jak je zpracovat. Evergreenem je tradičně vajíčková pomazánka, redakce CNN Prima NEWS však připravila další tipy, co s vajíčkovou koledou a jak ji nejlépe skladovat.
Kdo může za drahá vejce? Podle ekonomky Ilony Švihlíkové, která byla hostem nedělní Partie Terezie Tománkové ve vysílání CNN Prima NEWS, jsou na vině obchodní řetězce. Konkrétním problémem jsou podle ní vysoké marže, zemědělci totiž vejce do obchodů dodávají výrazně levněji, než je jejich konečná cena pro spotřebitele, tvrdí ekonomka.
Na pultech obchodů můžeme v poslední době vidět nejdražší vejce v historii. Dokládají to čísla Českého statistického úřadu, podle kterých mělo stát plato deseti slepičích vajec téměř 69 korun. Setkat se ale můžeme s mnohem dražšími vajíčky, která se prodávají i za osm korun za kus. I když jsou na velikonoční svátky vejce vždy dražší, letošní ceny se nemohou rovnat těm z let minulých.
Fronty, tlačenice a chaos – tak to vypadá v polských příhraničních obchodech téměř každou sobotu. V neděli pak mají polští obchodníci většinou zavřeno. Nicméně u osmi nedělí v roce udělají výjimku a dveře pro zákazníky otevřou. Jedna taková připadla i na tento víkend. Redakce CNN Prima NEWS se proto vydala zjistit, jak je to v Polsku před Velikonocemi s cenami.
Nadcházející Velikonoce budou z pohledu peněženky pořádně drahé. Může za to vyšší cena některých základních potravin a také dražší cukrovinky. Cenový nárůst je patrný i u pekárenských produktů, jako jsou mazanec nebo velikonoční beránek. Letošní celkové výdaje na velikonoční nákupy se budou pohybovat v řádu vyšších miliard korun. Co nejvíce zdražilo a o kolik?
K vysoké ceně vajec podle poslance Davida Pražáka (ANO) přispívá i zákaz klecového chovu nosnic, který má v Česku platit od roku 2027. Řekl to v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS. Jeho kolega Petr Bendl z ODS zákaz hájil – zdražování vajec považuje za sezonní záležitost.
Velikonoce klepou na dveře a supermarkety se začínají předhánět, kdo bude mít výhodnější slevové akce. Tradičním tahounem jsou vejce, ta jsou ale i ve slevách dražší než loni, a to o téměř polovinu. Důvodem je jejich nedostatek na celém evropském trhu. V akcích jsou zejména vejce velikosti S, u nich ovšem experti doporučují, aby si spotřebitelé spočítali, jestli se s nimi pečení opravdu vyplatí.
Městské holubníky jsou ideálním kompromisem mezi odpůrci i milovníky holubů. Dochází totiž ke snižování jejich populace, ale humánním způsobem. Místo plynování a střílení se holubům mění vajíčka za atrapy. Holubi jsou monitorováni a krmeni, takže většinu času tráví v holubníku a „neznehodnocují“ památky ani auta obyvatel města. Holubníky jsou velmi populární v Německu a sice pomalu, ale jistě nabírají na oblibě i v Česku. Na počátku všeho ale vždy musí stát přístupná politická autorita.
Někteří farmáři se snaží prodávat vejce přímo. Na objíždění lidí finance ale nemají. Vznikají proto takzvané vejcomaty, ve kterých se zákazníci obslouží sami. Jeden takový vznikl například ve Vřesině u Ostravy. Mnohým lidem tam o něco vyšší cena vajíček nevadí. Je pro ně prý důležité vědět, že jsou zaručeně čerstvá.
Lidé začínají hledat alternativy, jak si v kuchyni poradit bez vajec. Cena deseti vajíček se totiž často blíží 80 korunám. Připravit si můžete třeba klasické palačinky zcela bez nich. Víte také, čím je můžeme v tradičních receptech nahradit?
Ceny másla šly od Vánoc rapidně dolů. V akci ho nakupující nyní seženou i za 40 korun. Konec éry drahého másla to však znamenat nutně nemusí. Blíží se totiž Velikonoce, které by mohly s cenami tohoto produktu zamávat. Někteří ekonomové dokonce varují, že této situace mohou obchodní řetězce využít.