klima

Výpis příspěvků ke štítku „klima“

Změna klimatu jako existenciální hrozba pro život na Zemi. Vědci varují před extrémy v počasí

Změna klimatu představuje „existenciální hrozbu“ pro život na Zemi. Varovala před tím tento týden skupina předních vědců ve zprávě analyzující extrémní jevy počasí a nedostatečná protiopatření. Studie, kterou publikoval časopis BioScience, zkoumala 35 globálních jevů zásadních pro život, včetně znečištění oxidem uhličitým (CO₂), spotřeby energie a masa na hlavu, vypalování lesů nebo počtu dní s extrémními vedry. Dvacet z těchto ukazatelů dosáhlo v roce 2023 rekordní úrovně, varuje mezinárodní vědecká koalice.

Lidstvo mohou vyhubit extrémní teploty. Superpočítač hrozí smrtícími sedmdesátkami

Země se podle vědců může změnit v ohnivé peklo. Odborníci zaměření na globální oteplování vypracovali vůbec první superpočítačové klimatické modely, které lidstvu v dlouhodobějším horizontu předpovídají velmi chmurnou budoucnost. Planetu podle nich může čekat zvýšení teplot na 70 °C, což by ze Země udělalo „nehostinné prostředí bez potravy a vody“.

KOMENTÁŘ: Klimatisté z Poslední generace? Pokrytci a šašci. Rozumějí jen buzeraci ostatních

Jak bojovat proti klimatické změně či znečišťování planety? No jasně, už to mám. Flákněte bramborovou kaši na Monetův obraz, chrstněte oranžovou barvu na Braniborskou bránu, blokujte bezemisní závodníky, třeba běžce maratonu. Nezapomeňte také dennodenně zkoušet trpělivost řidičů, kteří ráno jezdí do práce nebo třeba převážejí svou těhotnou ženu do porodnice. Hrozně se pak divte, že vás lidé mají za teroristy a odpad společnosti. Ale nezoufejte – svou klimatickou tíseň si můžete léčit tak, že si uděláte výlet letadlem na Bali, samozřejmě jako soukromé osoby, nikoliv jako aktivisté.

Vrací se El Niño, může způsobovat dlouhá sucha i teplotní rekordy. Jak se projeví v Česku?

Podnebný jev El Niño po letech opět nabírá na síle. V Česku by se v příštím roce mohl projevit nadprůměrnými teplotami, uvedl klimatolog Radim Tolasz pro CNN Prima NEWS. Teplá fáze neboli Jižní oscilace ovlivňuje počasí a klima po celém světě, v některých oblastech ohrožuje i zásoby vody a zemědělství. Dlouhými obdobími beze srážek s vysokými teplotami se projevil dříve též v Evropě. Jeho současnou podobu mohou ovlivnit i klimatické změny.

Kolaja: Piráti jsou jediná fakt liberální strana v ČR. Konzervativci se blíží krajní pravici

Piráti jsou jedinou opravdu liberální stranou na české scéně. Konzervativci se stále více blíží krajní pravici. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Marcel Kolaja. Lídr Pirátů do evropských voleb 2024 a 1. místopředseda strany se kromě jiného rozmluvil o kontroverzi kolem osoby ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Zároveň popřel, že by uvnitř Pirátů panovalo nějaké větší pnutí mezi „provládní“ a „europoslaneckou“ frakcí.

Vondra ostře o von der Leyenové: Green Deal je tragédie. Všechno zdražuje a horko je furt dál

Green Deal je tragédie ve své radikalitě, protože všechno jen zdražuje a horko je tu furt. Ve speciálním vysílání s názvem České zájmy v Evropě na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou ostře zkritizoval za to, jak se EU vypořádávala s covidovou krizí a právě i s Green Dealem. Pochvalu si Komise od Vondry naopak vysloužila za pomoc Ukrajině, která se již rok a půl brání ruské invazi.

Farský: Za cestu do USA jsem zaplatil dost. Evropskému prostoru mám co nabídnout

Za cestu do Spojených států jsem zaplatil dost, plánoval jsem si to jinak. V životě jsou ale věci, které prostě nevyjdou podle plánu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Bývalý poslanec, který bude společně s ekonomkou Danuší Nerudovou lídrem Starostů ve volbách do Evropského parlamentu, se rovněž rozpovídal o tom, jak spojenectví s někdejší kandidátkou na prezidenta vznikalo. Farský zároveň zpětně zhodnotil kauzu Dozimetr.

Gretiny přešlapy: Zvednuté prostředníčky a slova o deformaci genitálií. Schytala to i za luxus

Greta Thunbergová se do celosvětového povědomí dostala už ve svých 15 letech. Tento týden uběhlo od jejího vstupu na mediální scénu pět let. V roce 2018 po švédských politicích požadovala, aby bylo klima důsledněji chráněno. Aktivistka je také známa svými plamennými projevy, na kontě má také řadu přešlapů. Naposledy o sobě dala vědět letos v červenci, kdy na některé europoslance ukázala vztyčené prostředníčky.

Expertům dělá obavy jev El Niño. Výrazně ovlivní zimu v Evropě i počasí po celém světě

Anomálie spojené s meteorologickým jevem El Niño neustále zesilují a budou mít dopad na počasí během nadcházejícího podzimu a zimy. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Podle něj v současnosti existuje zhruba 95procentní šance, že El Niño skončí až v roce 2024. Zmiňovaný jev se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti a mívá dopady na území celé planety včetně Evropy.