klima

Výpis příspěvků ke štítku „klima“

GLOSA: Studenti si okupační stávkou przní pověst. Dobře, že jim děkan vypnul wi-fi

17. listopadu 2022 19:14

Na největších českých univerzitách se v týdnu konala další série okupačních stávek proti změně klimatu. Někde se souhlasem vedení fakult, jinde bez. Média a sociální sítě tak znovu zaplavily fotografie posedávajících nebo ve spacácích ležících studentů, kterým nedá spát změna klimatu. A tak nocují na fakultách. Je to ale spíše devalvace pojmu studentský protest, který měl v českém prostředí doposud velkou váhu. To si vážně studenti myslí, že jakákoli vláda změní názor na základě bandy mladých lidí, co se v noci válí na dlaždičkách?

V Egyptě začal klimatický summit. Česko podle Fialy sníží emise metanu o 30 procent

6. listopadu 2022 18:52

V neděli začal každoroční klimatický summit OSN, letos ho pod označením COP27 pořádá Egypt. Dvoutýdenní akce se má zúčastnit přes 120 světových státníků. Česko reprezentuje premiér Petr Fiala, který do Egypta odletěl na tři dny. Hlavní snahou účastníků COP27 je zpomalit globální oteplování, řešit se ale budou i další ekologická témata.

Jakl: Změna klimatu? Musíte lidi strašit, abyste je pak mohli podojit. Expert kroutil hlavou

21. července 2022 17:36

Celou Evropu sužují těžká vedra a v časech covidu a války na Ukrajině opět přichází čas na diskuze o globálním oteplování. „Za posledních 60 let se v České republice posunuly průměrné teploty o dva stupně. Je to dvakrát více než světový průměr,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Ondráš Přibyla, ředitel projektu Fakta o klimatu. Ladislav Jakl z Institutu Václava Klause si nemyslí, že by aktuální situace měla být důvodem k panice.

Zeleno-hnědé království Peking. Vítejte na zimní olympiádě, která nemá přírodní sníh

4. února 2022 06:40

Nejen bídná lidskoprávní situace v Číně je důvodem, proč volba Pekingu coby hostitele olympijských nebyla dvakrát šťastná. Dějiště totiž postrádá to, co k zimnímu sportovnímu svátku tak nějak automaticky patří. Sníh. Během her nebudou k vidění pohádkově zasněžené kopce, ale spíše zeleno-hnědé moře narušené tu a tam bílými pruhy.

Dohoda o dolu Túrow je na dohled, tvrdí Poláci. Návrh analyzujeme, mírní nadšení Češi

19. ledna 2022 08:43
Aktualizováno

Polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová ve středu ráno v rozhlase uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy o dolu Turów, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU. Dodala, že konec sporu je na dohled. Ondřej Charvát z českého ministerstva životního prostředí k tomu později pouze sdělil, že zástupci české delegace polské návrhy na úpravu smlouvy analyzují.

Jakl: Green Deal je šílený, klima se nemá chránit. Cílek radí v opatřeních zvolnit

4. ledna 2022 13:31

Opatření v boji za klimatickou změnu jsou přehnaná, shodli se geolog Václav Cílek a publicista Ladislav Jakl ve vysílání CNN Prima NEWS. „Klimatická změna je reálná a je nutné s ní něco dělat, ale mnohem měkčím, pozvolnějším a opatrnějším způsobem, než jsme toho svědky,“ řekl geolog. Jakl doplnil, že klima by se nemělo nijak chránit. Podle něj děláme kroky jako náboženští fanatici.

Konec uhlí a miliony elektromobilů. Německo tlačí na zbytek EU, říká germanista

25. listopadu 2021 07:10

Budoucí německá vláda chce zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 80 procent. Stejný rok by také chtěla definitivně skončit s uhelnými elektrárnami. „Trojkoalice sází na větrníky a solární panely. Do roku 2030 má co dělat, aby tento plán byl reálný,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS germanista Robert Schuster.