Klus dál pomáhá Ukrajincům, vyrazil na hranice. Příběh mladé Valerie ho rozplakal

Tomáš Klus s pomocí Ukrajině nepřestává

Tomáš Klus s pomocí Ukrajině nehodlá přestat. Doma má ubytovanou rodinu s dětmi a další bude zachraňovat, dokud to bude potřeba. Redakce ShowTime ho zastihla krátce po cestě na polsko-ukrajinskou hranici, kdy byl ještě plný emocí.

Unavený a nevyspalý dorazil Tomáš Klus do Mníšku pod Brdy na koncert pro Ukrajinu. O pár hodin dříve se totiž vrátil z polsko-ukrajinských hranic. Emotivních zážitků prožil celou řadu a mnohé ho dojaly k slzám. Neubránil se jim ani při jejich vyprávění.

„Celé to bylo narvané zážitky, ale poprvé, kdy mě to nekompromisně sebralo, bylo, když jsem stál před autobusem a díval se, jak lidé vystupují. Někteří nemají vůbec nic, další jen batohy. Náhle mi jedna paní dala do ruky dítě se slovy: ‚Toť Emilia‘, protože jí druhé dítě uteklo,“ svěřil se Klus.

To, že jsou někteří naprosto sami, ho dohnalo k slzám. „Jedna slečna, Valerie, je úplně sama, nemá žádné kamarády, známé, doma nikoho nemá, protože vyrůstala s babičkou. Ta jí řekla, ať jede, že ona na Ukrajině zůstane, protože je stará. To mě hrozně dojalo,“ přiznal Klus, kterému se zlomil hlas a utíral si slzy.

U hranic se střílelo

K hranicím se vydal poté, co se nabídl jako dobrovolník v jedné konverzaci na sociálních sítích. „Z hodiny na hodinu mi napsali, že jim vypadl řidič. Takže jsem rovnou vyrazil a pojedu znovu. Je to zapotřebí, teď ale není kam ty lidi dávat. Proto apeluji na movitější, kteří mají zahradní domky, chaty a chalupy, aby pomohli. Jsou to lidi, kteří nic nemají,“ pokračoval Klus.

Podotkl, že sám doma ubytoval mladou rodinu se třemi dětmi. „Žili spokojený život, začínali podnikat a ze dne na den přišli o všechno. Musíme jim pomáhat, musíme, co jiného bychom měli dělat?“ ptal se zpěvák. Na hranicích se nacházel ve chvíli, kdy nedaleko slyšel i vystřely.

„Přijeli jsme v sedm ráno a o hodinu později jsme měli nabírat lidi. Termín se ale odkládal, protože se začalo střílet už na západních hranicích. Vojáci zde střílí do koridorů prchajících lidí,“ podotkl. Ačkoliv zvažoval, že kvůli situaci na Ukrajině zruší turné, rozhodl se v něm pokračovat. „Řešil jsem, zda je vhodné se veselit, ale je. Došlo mi, že tato doba potřebuje nejen životy zachraňovat, ale také oslavovat,“ uzavřel.

Tagy: