reklama

Kočky na maso, psy na zápasy: Jaké případy rozkrývají američtí ochránci zvířat?

Čtyřletý pitbul Kona patří mezi stovky zvířat, která byla před třemi roky zabavena při razii na nelegální jatka v Palm Beach na Floridě. Teď teprve poznává, co je to láska.

reklama

Čtyřletý pitbul Kona patří mezi stovky zvířat, která byla před třemi roky zabavena při razii na nelegální jatka v Palm Beach na Floridě. Teď teprve poznává, co je to láska.

Zástupci organizace Animal Recovery Mission (ARM) uvádějí, že šlo o největší razii na podobný provoz v celé historii Spojených států. Celé měsíce sbírali v utajení informace a důkazy. Na Rancho Garcia, jedné z podloudných farem, potkali právě Konu. „Připravovali ho na zápasy,“ uvedl zakladatel ARM Richard Couto. „Naši vyšetřovatelé v utajení si ho opravdu oblíbili. Je to vážně milý a úžasný pes. Chtěli jsme tam zasáhnout co nejdřív, dokud byl ještě naživu.“

A že bylo proč se bát. Aktivisté byli svědky otřesného chování ze strany zaměstnanců farmy vůči zvířatům. Nešetřili ani psy. Naštěstí ARM a tamější policie zasáhli právě včas. V půl páté ráno 13. října se před třemi farmami v Loxahatchee seskupily policejní jednotky. Kromě 150 policistů bylo do akce zapojeno devět zásahových jednotek, pyrotechnici a úředníci z ministerstva zemědělství. Nedaleko nich rozbili svůj stan i ochránci z ARM společně s veterináři.

„Byli jsme v utajení, takže jsme nemohli zvířatům projevovat city. Bylo to vlastně poprvé, co jsem si mohl kleknout a být na ně hodný,“ popisuje Couto. „S Konou jsem přišel do kontaktu nejdřív. Skočil mi do klína a začal mě olizovat. Byl to skvělý pocit.“

Milovník koček a jejich masa

Když Couto opustil soukromou vojenskou společnost Blackwater, usadil se v Miami a začal dobrovolničit ve Společnosti proti krutosti na zvířatech (SPCA). Nakonec začal pomáhat přímo s vyšetřováním týráním zvířat. Mezi jeho první počiny patřilo odhalení nelegálních jatek. Když se však zeptal policistky na místě, zda jatka uzavřou, jen pokrčila rameny. „Tohle my neděláme,“ odpověděla. Takový přístup ho rozčílil a pustil se do vlastních investigací. Začalo mu chodit tolik výhrůžek, že ho SPCA požádala, aby odešel. Couto se však nehodlal nechat odradit a založil ARM. „Dnes fungujeme ve 12 okresech Floridy, ve 20 státech a na nebezpečných místech po celém světě.“

Na vyšetřování ARM najímá bývalé mariňáky. „Nebereme lidi jen proto, že jsou to milovníci zvířat. Potřebuju někoho, kdo dokáže odvést svou práci a získat důkazy.“ Na jedné z farem objevili i množírny psů a majitel Rancho Garcia je prý „milovníkem“ koček. „Miluje kočičí maso. Říká, že to tak dělal i na Kubě, tak to dělá i teď.“ Majitel provozu byl při razii zatčen a téměř tisícovka zvířat byla převezena do bezpečí.

Z bojovníka ochránce

Po několika týdnech v karanténě útulku přišla zpráva, že Kona může být adoptován. Couto na nic nečekal. „Běžel jsem do útulku a adoptoval ho sám,“ dodává s úsměvem. Prvním krokem při přeměně týraného psa na šťastného člena rodiny byla cesta do zverimexu, aby si Kona vybral hračku. „Vzal jsem ho do zverimexu,“ popisuje Couto. „Nechal jsem ho volně procházet uličkami. Vůbec to neznal. Žádnou hračku nikdy neměl. Kosti dostával jen z poražených zvířat. Dřív musel bojovat o kousíčky koňského masa. Teď poprvé dostal hračku. Byla to pěkná chvilka.“

Z Kona je teď úplně jiný pes. Na farmě se musel bát o svůj život každou vteřinou. V azylu je však obklopen lidmi, kteří ho milují. Zbytek svého života tak prožije v klidu a bezpečí po boku stovek dalších zachráněných zvířat – včetně koček, krav, ovcí nebo i holubů. „Všichni jsou teď v našem azylu,“ říká Couto. „A zůstanou s námi napořád.“ Kona se dokonce s chutí ujal nové role ve svém životě. Rozhodl se svou novou rodinu chránit. „Stará se o kachny, které jsme zachránili na stejném místě,“ směje se Couto. „Považuje je za své hejno.“

Vendula Hlavová

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama