reklama

Kočky na maso, psy na zápasy: Jaké případy rozkrývají američtí ochránci zvířat?

Čtyřletý pitbul Kona patří mezi stovky zvířat, která byla před třemi roky zabavena při razii na nelegální jatka v Palm Beach na Floridě. Teď teprve poznává, co je to láska.

reklama

Čtyřletý pitbul Kona patří mezi stovky zvířat, která byla před třemi roky zabavena při razii na nelegální jatka v Palm Beach na Floridě. Teď teprve poznává, co je to láska.

Zástupci organizace Animal Recovery Mission (ARM) uvádějí, že šlo o největší razii na podobný provoz v celé historii Spojených států. Celé měsíce sbírali v utajení informace a důkazy. Na Rancho Garcia, jedné z podloudných farem, potkali právě Konu. „Připravovali ho na zápasy,“ uvedl zakladatel ARM Richard Couto. „Naši vyšetřovatelé v utajení si ho opravdu oblíbili. Je to vážně milý a úžasný pes. Chtěli jsme tam zasáhnout co nejdřív, dokud byl ještě naživu.“

A že bylo proč se bát. Aktivisté byli svědky otřesného chování ze strany zaměstnanců farmy vůči zvířatům. Nešetřili ani psy. Naštěstí ARM a tamější policie zasáhli právě včas. V půl páté ráno 13. října se před třemi farmami v Loxahatchee seskupily policejní jednotky. Kromě 150 policistů bylo do akce zapojeno devět zásahových jednotek, pyrotechnici a úředníci z ministerstva zemědělství. Nedaleko nich rozbili svůj stan i ochránci z ARM společně s veterináři.

„Byli jsme v utajení, takže jsme nemohli zvířatům projevovat city. Bylo to vlastně poprvé, co jsem si mohl kleknout a být na ně hodný,“ popisuje Couto. „S Konou jsem přišel do kontaktu nejdřív. Skočil mi do klína a začal mě olizovat. Byl to skvělý pocit.“

Milovník koček a jejich masa

Když Couto opustil soukromou vojenskou společnost Blackwater, usadil se v Miami a začal dobrovolničit ve Společnosti proti krutosti na zvířatech (SPCA). Nakonec začal pomáhat přímo s vyšetřováním týráním zvířat. Mezi jeho první počiny patřilo odhalení nelegálních jatek. Když se však zeptal policistky na místě, zda jatka uzavřou, jen pokrčila rameny. „Tohle my neděláme,“ odpověděla. Takový přístup ho rozčílil a pustil se do vlastních investigací. Začalo mu chodit tolik výhrůžek, že ho SPCA požádala, aby odešel. Couto se však nehodlal nechat odradit a založil ARM. „Dnes fungujeme ve 12 okresech Floridy, ve 20 státech a na nebezpečných místech po celém světě.“

Na vyšetřování ARM najímá bývalé mariňáky. „Nebereme lidi jen proto, že jsou to milovníci zvířat. Potřebuju někoho, kdo dokáže odvést svou práci a získat důkazy.“ Na jedné z farem objevili i množírny psů a majitel Rancho Garcia je prý „milovníkem“ koček. „Miluje kočičí maso. Říká, že to tak dělal i na Kubě, tak to dělá i teď.“ Majitel provozu byl při razii zatčen a téměř tisícovka zvířat byla převezena do bezpečí.

Z bojovníka ochránce

Po několika týdnech v karanténě útulku přišla zpráva, že Kona může být adoptován. Couto na nic nečekal. „Běžel jsem do útulku a adoptoval ho sám,“ dodává s úsměvem. Prvním krokem při přeměně týraného psa na šťastného člena rodiny byla cesta do zverimexu, aby si Kona vybral hračku. „Vzal jsem ho do zverimexu,“ popisuje Couto. „Nechal jsem ho volně procházet uličkami. Vůbec to neznal. Žádnou hračku nikdy neměl. Kosti dostával jen z poražených zvířat. Dřív musel bojovat o kousíčky koňského masa. Teď poprvé dostal hračku. Byla to pěkná chvilka.“

Z Kona je teď úplně jiný pes. Na farmě se musel bát o svůj život každou vteřinou. V azylu je však obklopen lidmi, kteří ho milují. Zbytek svého života tak prožije v klidu a bezpečí po boku stovek dalších zachráněných zvířat – včetně koček, krav, ovcí nebo i holubů. „Všichni jsou teď v našem azylu,“ říká Couto. „A zůstanou s námi napořád.“ Kona se dokonce s chutí ujal nové role ve svém životě. Rozhodl se svou novou rodinu chránit. „Stará se o kachny, které jsme zachránili na stejném místě,“ směje se Couto. „Považuje je za své hejno.“

Vendula Hlavová

Tagy:

Dobrá zpráva pro rodiče: Otcovská se protáhne. Zmírní se nároky na ošetřovatelské volno

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila s úpravami Sněmovna. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Úspěchy českých olympioniků? Brečím ještě víc než po vlastních závodech, říká Emmons

V pátém dni olympijských her platí, že česká výprava má dvě medaile. Lesklý kov a zápis do historie zařídili shodně v pondělí vodní slalomář Lukáš Rohan a šermíř Alexander Choupenitch. První dny olympiády zhodnotili v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS trojnásobná olympijská medailistka ve střelbě Kateřina Emmons, šermíř Jiří Beran a sprinterka Nikola Bendová.

Jako by neměl dost. Roglič nezaregistroval, že už získal zlato, a makal i za cílem

Slovinský cyklista Primož Roglič obohatil svoji početnou sbírku úspěchů. V olympijské časovce získal zlato, které se bude vyjímat například vedle dvou celkových triumfů z Vuelty. Během – či spíše po skončení – závodu proti chronometru v Tokiu stihl i pobavit. V nejrychlejším čase profrčel cílem, ale linii zřejmě přehlédl a do pedálů zběsile šlapal i ve chvíli, kdy už nemusel.

Živě
ON-LINE: Perušič opustil karanténu a chystá se na zápas. Prskavec i Fišerová postupují

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na kraulařské dvoustovce šesté místo a zároveň opět překonala český rekord. Skifařky Lenka Antošová s Lenkou Fleissnerovou skončily ve finále B čtvrté a celkově desáté, dvojskif ve složení Vraštil, Šimánek naopak postoupil do finále. O medaile ve čtyřhře zabojují tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková a ve dvouhře Markéta Vondroušová. Kvalifikaci zvládli vodní slalomáři Tereza Fišerová a Jiří Prskavec.

Babiš se Kalouskovi omlouvat nemusí. Ve Sněmovně o něm řekl, že „zabil lidi cez padáky“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Ve středu o tom rozhodl soud, podle nějž by případnou odpovědnost za premiérova slova beztak nesl stát, nikoliv Babiš osobně. Verdikt není pravomocný. Premiér o svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

Covidová krize v Austrálii: Tvrdá opatření pokračují, úřady prodloužily uzávěru Sydney

Australské úřady o další měsíc prodloužily uzávěru největšího města Sydney, kterému se navzdory několik týdnů trvajícímu lockdownu nedaří snížit denní přírůstky nákaz koronavirem. Za poslední den stát Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, zaznamenal 177 nových případů infekce, o den dříve to bylo 172 případů, informovala agentura Reuters.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý den ČSA: Před 45 lety se u Bratislavy zřítilo letadlo. Zemřelo 76 lidí, přežili tři

Když slunného letního rána 28. července 1976 do čtyřmotorového letadla Il-18B nastoupilo na pražském letišti v Ruzyni k letu ČSA do Bratislavy 79 lidí, nikdo nemohl tušit, že pro většinu jde o poslední cestu. Letoun se zřítil kousek od svého cíle – do jezera Zlaté písky u Bratislavy. Jedná se o druhou nejhorší leteckou katastrofu na území Slovenska.

Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje: Laboratoře odhalily 252 nakažených

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, v úterý laboratoře odhalily 252 nakažených, což je o 49 méně než před týdnem. Denní počty pozitivních testů klesají v mezitýdenním srovnání deset dní v řadě. Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, je na nejnižší úrovni od konce června, nyní dosahuje 0,86. Pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží deset dní. Dál klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, ke středě je to necelých 12 případů.

reklama