reklama

Souboj Babiše a Kalouska o post prezidenta by byl epický, myslí si komentátor Kolář

Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS si političtí novináři zaspekulovali, kdo by mohl v nadcházejících prezidentských volbách na post hlavy státu kandidovat. Padlo jméno předsedy vlády Andreje Babiše či bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Tento souboj by si přál komentátor MF Dnes Petr Kolář. Podle šéfredaktora Týdeníku Echo Dalibora Balšínka by měl proti současnému premiérovi šanci jedině autentický politik.

reklama

Babiš ve sněmovních volbách se svým hnutím ANO sice získal přes 27 procent a společně s tím 72 poslaneckých mandátů, ale vzhledem k úspěchu koalice Spolu, která se již dohodla na memorandu o tvorbě vlády s Piráty a Starosty, se zdá, že současný premiér skončí v opozici.

Pro Babiše se tak nabízí možnost kandidovat za necelé dva roky na prezidenta. Současné hlavě státu Miloši Zemanovi totiž mandát končí zkraje roku 2023. Aktuálně se potýká s vážnými zdravotními problémy a nachází se v Ústřední vojenské nemocnici. Zeman již dříve zmiňoval, že by si na svém místě dokázal v budoucnu představit právě Babiše.

Balšínek ve studiu CNN Prima NEWS řekl, že nad Babišem by v prezidentské volbě mohl vyhrát jedině ostřílený politik. „Zatím jsem přesvědčen o tom, že to může vyhrát jen politik. Ne nějaký panák nastrčený skupinou miliardářů a dalších chytráků,“ řekl šéfredaktor Týdeníku Echo. Takový pokus podle něj nemůže nikdy vyjít. „Musí to být někdo, komu lidé budou věřit autentičnost,“ doplnil Balšínek.

Podobně to vidí i Kolář. „Musí to být autentický politik, ne panák, kterého dotlačíte do druhého kola, kde to většinou končí, pokud se tam dostane. Vzpomeňme na Jana Fischera, který se tam ani neprobojoval,“ připomněl komentátor.

Politická zkušenost je nutná

Kolář v pořadu 360° řekl, že se spekuluje o možné kandidatuře exministra financí a bývalého šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. Kvůli jeho střetům s Babišem by jejich duel nesl neuvěřitelně silný náboj.

Podle Koláře by šlo o epický souboj. „K tomu bych si koupil popcorn, mě by to bavilo. Bohužel si myslím, že by se Kalousek nedostal do druhého kola. Ale kdyby jo, tak by to bylo úžasné divadlo,“ dodal komentátor.

Šéfredaktor Týdeníku Echo k Babišovi poznamenal, že jeho hnutí ANO stojí a padá s ním. „Žádná jiná strana není tak silně postavená na osobě lídra jako ANO. Jeho protikandidát, aby měl šanci, musí být člověk autentický, musí mít politickou zkušenost. Čert ví, kdy prezidentské volby budou,“ řekl Balšínek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?

Sledujte živě projev premiéra Andreje Babiše (ANO) u příležitosti 103. výročí vzniku samostatného Československa. Co vzkáže Čechům na tento státní svátek? Přímý přenos začíná ve 20:15. Jeho slova na CNN Prima NEWS následně okomentují expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či poslanec Jakub Michálek (Piráti). K politikům se připojí také bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt či historik Jaroslav Šebek.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství
Václav Klaus

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Zku*vená Plzeň, křičel Krmenčík o týmu, který ho vychoval. Limberského tím vytočil

Slavia Praha zvládla středeční dohrávku s Olomoucí výsledkem 1:0, čímž se naladila na nedělní šlágr s Viktorií Plzeň, která vede tabulku Fortuna ligy. To, že se blíží veledůležitá bitva, bylo patrné při pozápasové děkovačce v Edenu. Slávistický kotel na nadcházející utkání upozornil skandováním „zku*vená Plzeň“. A dole pod tribunou se kupodivu přidal i útočník Michael Krmenčík, kterého západočeský klub vychoval pro velký fotbal a který v něm zažil nejlepší období. Nad tímto okamžikem se podivoval i Krmenčíkův exparťák David Limberský.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

Černochová se stane českou Merkelovou. Piráti budou opozicí ve vládě, myslí si politolog

Po volbách do Poslanecké sněmovny se koalice Pirátů a Starostů začíná hašteřit. Boj přišel zejména o ministerská křesla – první jmenovaní se čtyřmi křesly totiž požadují hned tři posty. Podle politologa Jana Kubáčka je pravděpodobné, že dosáhnou svého. „Nebude se ale hrát jen o počet, ale i typ resortu,“ podotkl v pořadu 360°. Dodal, že Piráti se po českém předsednictví EU stanou „opozicí ve vládě“.

reklama