reklama

Komentátor: Tlak Pirátů zesílí. Na to, že pětikoalice vydrží, bych nevsadil ani korunu

Vládní koalice pěti stran, která v pondělí podepsala koaliční smlouvu, bude mít velmi těžké, aby vydržela pohromadě celé volební období. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodl politolog Lukáš Valeš se sociologem Janem Herzmannem. Problémy očekávají především od Pirátů, v jejichž řadách je spousta odpůrců vznikající koalice, především po volebním neúspěchu v rámci svého spojenectví s hnutím STAN.

reklama

Přestože je v současnosti většina ve Sněmovně jasná, do budoucna lze podle komentátorů očekávat problémy. „Bude to stabilní podpora pro vyjádření důvěry vládě. Nicméně jestli celá koalice vydrží celé čtyři roky, na to bych si opravdu nevsadil,“ řekl Valeš ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podobně hovořil také Herzmann: „Na začátku to bude bez problému, i kdyby náhodou pirátské fórum odmítlo podíl na vládě, ale 104 mandátů stačí. Jak se to bude vyvíjet dál, je velká otázka. Vládu čekají nesnadné kroky, hodně legislativních změn, hodně úprav v sociální i daňové oblasti a na tom se nemusí pět stran nutně vždy shodnout. Očekávám, že v průběhu volebního období bude takových momentů několik.“

„Každá koalice čas od času narazí v otázce velkých politických témat. Čím víc členů ta koalice má, tím častěji k tomu dochází, jak víme z historie. Pětikoalici jsme tady ještě neměli. Bylo by skutečně zázrakem, aby se tenhle vývoj neopakoval,“ doplnil.

Otázka bude, jak o své volební účasti rozhodnou Piráti prostřednictvím svého fóra. Opozice v rámci strany však může růst i v průběhu vládnutí. „V tuhle chvíli nevidíme do hlav lidí, kteří o tom budou na pirátském fóru rozhodovat. Víme, že předsednictvo jasně podpořilo podpis koaliční smlouvy. I kdyby fórum vyjádřilo podporu, tak ta opozice, která po prohraných volbách ve straně je, bude využívat každou příležitost, a jakmile se vláda dostane do úzkých, bude jenom sílit,“ sdělil Valeš.

Tagy:
Petr Fiala Piráti komentátor koalice vláda Jan Herzmann SPOLU Lukáš Valeš

Hlavní zprávy

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama