Konec „light“ nápojů bez cukru? Sladidlo aspartam je podle WHO potenciálně rakovinotvorné

Specializovaná agentura Světové zdravotnické organizace (WHO) označila sladidlo aspartam za potenciálně rakovinotvorné. Píší to zahraniční agentury. Pravidla pro bezpečnou spotřebu sladidla, které velmi využívá potravinářský průmysl, se nezměnila, rozhodl souběžně jiný orgán WHO. Podle expertů jsou zapotřebí další vědecké výzkumy, které by objasnily vliv aspartamu na vznik rakoviny u lidí.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která působí při WHO, zařadila sladidlo na seznam položek, které mohou způsobovat rakovinu. Podle agentury Reuters to znamená, že poznatky o tom, že daná látka může způsobovat rakovinu, jsou zatím omezené. Ve vědecké literatuře se například objevují zmínky, že by požívání aspartamu mohlo souviset se vznikem některých druhů rakoviny jater.

IARC zařadila sladidlo do seznamu 2B, který má zhruba 300 položek. Jsou na něm například kyselina kávová, aloe pravá, práce v textilním průmyslu, povolání hasiče či tesařství. Americký odborník na rakoviny Paul Pharoah řekl agentuře AFP, že by veřejnost neměla být znepokojena nebezpečím vzniku rakoviny u chemických látek zařazených do této skupiny.

ČTĚTE TAKÉ: Způsobuje oblíbené limonádové sladidlo aspartam rakovinu? WHO může spustit nápojovou revoluci

Podle šéfky IARC Mary Schubauerové-Beriganové je vědecká literatura ohledně vlivu aspartamu na vznik rakoviny omezená. Vyzvala tak vědce, aby se ve výzkumu více zabývali otázkou, zda konzumace aspartamu přispívá k riziku vzniku rakoviny, či nikoliv.

Expertní výbor WHO, jenž se zaměřuje na potravinářské přídatné látky (JECFA), nezměnil svá pravidla pro bezpečnou spotřebu aspartamu. Za bezpečnou výbor považuje denní dávku až do výše 40 miligramů na kilogram hmotnosti spotřebitele. „V případě plechovky dietního nápoje s 200 nebo 300 miligramy aspartamu, by dospělý člověk, který váží 70 kilogramů, musel vypít 9 až 14 plechovek za den, aby se dostal nad přijatelnou denní dávku,“ uvádí orgán WHO v tiskové zprávě. Podobný limit mají podle agentury Reuters i další regulátoři ve světě.

WHO: Je důležité příjem aspartamu omezit

Podle JECFA nejsou poznatky o souvislosti mezi spotřebou sladidla a vzniku rakoviny v lidském těle přesvědčivé. Představitelé orgánu se domnívají, že je zapotřebí vést podrobnější výzkumy, které by dopad na zdraví monitorovaly i v dlouhodobé perspektivě.

„Nedoporučujeme spotřebitelům, aby zcela zastavili příjem (aspartamu),“ uvedl představitel WHO Francesco Branca. Podle něj je však vhodné omezení spotřeby. „Pokud se spotřebitelé rozhodují, zda se napít koly ochucené aspartamem, či cukrem, měli by podle mě zvážit ještě třetí možnost – napít se vody,“ uvedl Branca.

Výsledky zkoumání obou orgánu WHO očekával potravinářský průmysl. Aspartam se velmi používá při ochucování nápojů „bez cukru“. Kvůli vyvážení chuti není jeho nahrazení jinými látkami jednoduché. Branca dnes uvedl, že WHO nežádá po výrobcích, aby přestali sladidlo zcela používat. Vhodné by však bylo používat ho méně. Již dříve WHO uvedla, že neexistuje souvislost mezi používáním tohoto sladidla a kontrolou hmotnosti. Toto tvrzení firmy potravinářského průmyslu odmítly.

Tagy:
rakovina cukr průmysl výzkum Světová zdravotnická organizace nápoj spotřebitel Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny náhradní sladidlo aspartam Branca