Expertka: Konec ruského plynu? Prostě se uskromníme. Vytápěné bazény jsou zbytný luxus

Ložisko zemního plynu

360° (728)

Německo se v některých oblastech rozhodlo ve veřejných budovách například snížit teplotu či omezit dodávky teplé vody. Expertka na energetiku a bývalá výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že podobná opatření lze očekávat i u nás. Závislost na ruském plynu podle ní potrvá ještě minimálně pět let.

Rady typu „méně vařte, méně topte a noste silné svetry“ jsou podle Kovačovské na místě. „Jednak kvůli energetické bezpečnosti – čím víc uspoříme, tím méně plynu nám bude chybět – a za druhé kvůli ceně. Řadě domácností doběhnou fixní kontrakty a zálohy budou vyšší,“ popsala v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Německo se například v Hannoveru rozhodlo v tělocvičnách, sportovních halách a městském bazénu omezit dodávky teplé vody. Veřejné budovy navíc zůstanou bez venkovního osvětlení a teplota na jejich chodbách klesne na 10 až 15 stupňů Celsia. Podle Kovačovské lze podobná omezení očekávat i v tuzemsku. „Nedovedu si představit scénář, že budou zcela zastaveny dodávky ruského plynu a Česká republika by si žila v plném komfortu, zatímco okolní státy by drakonicky spořily. Je to zbytný luxus a zbytný komfort, musíme se uskromnit,“ sdělila expertka s tím, že čím ekonomičtěji se budeme chovat, tím méně zaplatíme.

Podle Kovačovské se ale cena plynu bude postupně snižovat. „Bude postupně klesat tím, jak se Evropa bude schopna odpoutávat od ruských dodávek a přiláká dodavatele zkapalněného plynu,“ popsala expertka. Zbavit se zcela závislosti na ruském plynu ale podle ní ještě chvíli potrvá. „Abychom si mohli oddechnout, bude to minimálně pět let trvat,“ řekla.

Vedle toho Maďarsko začalo k nelibosti Evropské unie jednat s Ruskem o zvýšení dodávek plynu. Podle Kovačovské by ale Česká republika stejné kroky volit neměla. „Pokud jste na něčím seznamu nepřátel a pokud vás někdo několik měsíců vydírá, není racionální žádat o užší spolupráci. Je to spíš sado-maso praktika,“ podotkla Kovačovská. Dodala, že Maďarsko je ale v jiné pozici.

Tagy: