Expertka: Konec ruského plynu? Prostě se uskromníme. Vytápěné bazény jsou zbytný luxus

Německo se v některých oblastech rozhodlo ve veřejných budovách například snížit teplotu či omezit dodávky teplé vody. Expertka na energetiku a bývalá výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že podobná opatření lze očekávat i u nás. Závislost na ruském plynu podle ní potrvá ještě minimálně pět let.

Rady typu „méně vařte, méně topte a noste silné svetry“ jsou podle Kovačovské na místě. „Jednak kvůli energetické bezpečnosti – čím víc uspoříme, tím méně plynu nám bude chybět – a za druhé kvůli ceně. Řadě domácností doběhnou fixní kontrakty a zálohy budou vyšší,“ popsala v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Německo se například v Hannoveru rozhodlo v tělocvičnách, sportovních halách a městském bazénu omezit dodávky teplé vody. Veřejné budovy navíc zůstanou bez venkovního osvětlení a teplota na jejich chodbách klesne na 10 až 15 stupňů Celsia. Podle Kovačovské lze podobná omezení očekávat i v tuzemsku. „Nedovedu si představit scénář, že budou zcela zastaveny dodávky ruského plynu a Česká republika by si žila v plném komfortu, zatímco okolní státy by drakonicky spořily. Je to zbytný luxus a zbytný komfort, musíme se uskromnit,“ sdělila expertka s tím, že čím ekonomičtěji se budeme chovat, tím méně zaplatíme.

Podle Kovačovské se ale cena plynu bude postupně snižovat. „Bude postupně klesat tím, jak se Evropa bude schopna odpoutávat od ruských dodávek a přiláká dodavatele zkapalněného plynu,“ popsala expertka. Zbavit se zcela závislosti na ruském plynu ale podle ní ještě chvíli potrvá. „Abychom si mohli oddechnout, bude to minimálně pět let trvat,“ řekla.

Vedle toho Maďarsko začalo k nelibosti Evropské unie jednat s Ruskem o zvýšení dodávek plynu. Podle Kovačovské by ale Česká republika stejné kroky volit neměla. „Pokud jste na něčím seznamu nepřátel a pokud vás někdo několik měsíců vydírá, není racionální žádat o užší spolupráci. Je to spíš sado-maso praktika,“ podotkla Kovačovská. Dodala, že Maďarsko je ale v jiné pozici.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:35

Šéf německé opozice Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

12:00

Ruský Gazprom za pololetí více než zdvojnásobil hrubý provozní zisk

11:26

Země V4 chtějí pomáhat Ukrajině s opravami techniky a odminováním

10:55

ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky, ošetřování vojáků, odminování Ukrajiny, shodli se ministři obrany.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola

Kandidát na prezidenta Petr Pavel a jeho tým sesbírali k 27. září přes 55 tisíc podpisů občanů. Tyto podpisy má podle něho už tým fyzicky v rukou. Další mají v terénu podporovatelé. Ke kandidatuře potřeboval coby nezávislý kandidát získat minimálně 50 tisíc. Podle svých slov by chtěl dosáhnout hranice 70 tisíc podpisů, sběr tak bude pokračovat. Podpisové archy musí kandidáti odevzdat na ministerstvu vnitra do 8. listopadu do 16 hodin, následně je prověří kontrola.

Čech bojující na Ukrajině: Mobilizace záložáků? Každý ozbrojený Rus může znamenat naši smrt

Ruská mobilizace pravděpodobně zpomalí postup ukrajinských vojsk. I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl redakci CNN Prima NEWS jeden z Čechů bojujících na Ukrajině. Další ruské posily podle něj prodlouží válku, s blížící se zimou proto bude klíčová podpora západních zemí, ať už v podobě vojenského materiálu, či zásob na nadcházející chladné měsíce.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Kalousek útočí na STAN: Vyžírky a odpadkový koš pro šíbry, už chápu jejich svatbu s ANO

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek kritizoval nově vznikající plzeňskou koalici Pirátů, STAN a ANO s podporou SPD již v neděli. V pondělí se jeho ostrá slova zaměřila zejména na STAN a jejich kandidáta Petra Náhlíka, který poskočil z 11. místa na první. Kalousek označil hnutí Starostů a nezávislých za odpadkový koš, který smrdí rozličnými pachy.

Zelené brzdové světlo? Slováci testují převratný vynález, má pomoct zvýšit bezpečnost

Díky přednímu zelenému brzdovému světlu chodci včas zjistí, zda je přijíždějící auto před přechodem registruje a zpomaluje. Zelená přední brzdová světla se budou testovat na slovenských autobusech, taxících či donáškových a jiných vozidlech. Součástí testování bude i průzkum veřejného mínění účastníků silničního provozu. Projekt realizuje Žilinská univerzita.

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Domácí zpravodajství

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Ne všude lze sestavit pětikoalici. Svoboda by byl dobrý primátor, věří Fiala

Politiky na komunální úrovni nyní čekají složitá vyjednávání o tom, jakým způsobem v regionech složit koalice. V případě uskupení Spolu by premiér Petr Fiala (ODS) upřednostňoval vznik komunálních vedení na půdorysu vládní pětikoalice. Připustil však, že ne všude to bude možné. Předseda vlády také v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zmínil své přesvědčení, že lídr Spolu v hlavním městě a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) by byl dobrým pražským primátorem.