Konečná neměla protikandidáta, na sjezdu snadno obhájila funkci a dál povede komunisty

Post předsedkyně KSČM dnes na sjezdu strany na brněnském výstavišti obhájila europoslankyně Kateřina Konečná. Ve volbě neměla protikandidáta.

Kateřina Konečná získala 88,8 % hlasů. Novinářům to sdělila mluvčí KSČM Helena Grofová. Konečná neměla protikandidáta, nominovaný kandidát komunistů na prezidenta Josef Skála i místopředseda Milan Krajča se nominace na post předsedy strany vzdali. Prvním místopředsedou zůstal Petr Šimůnek, ani on neměl protikandidáta. Konečná získala podle Grofové 254 hlasů z 286 platných hlasů, Šimůnek získal 179 platných hlasů. Ve vedení strany zůstali i předseda revizní komise Jiří Horák a předseda rozhodčí komise Vladimír Chaloupka.

Konečná v úvodním proslovu uvedla, že KSČM ve Sněmovně chybí. Ve vystoupení kladla důraz na sociální témata, podle ní současná vláda dostatečně na občany nemyslí. Oslovila i vládu, aby myslela také na občany Česka. Podle ní KSČM dříve vytvářela hradbu před tím, aby občané padli na úplné dno.

„Vzkaz ze sjezdu Komunistické strany Čech a Moravy občanům České republiky je ten, že jsme tady. A jsme tady přesně pro ty, kteří dnes nemají zastoupení v Poslanecké sněmovně. Čtyřicet procent lidí se dnes dostává na hranici příjmové chudoby, desítky tisíc, stovky tisíc lidí dnes nemají z výplaty ani korunu, naopak řeší, jak zaplatit všechny povinné složenky, jak dopřát dětem alespoň něco málo navíc. A jsou to lidé, kteří poctivě v této republice pracují,“ řekla také Konečná.

KSČM nyní připravuje kampaň pro podzimní komunální volby, a to s heslem: „Teď a tady.“ Dříve Konečná uvedla, že se KSČM bude připravovat také nejen na prezidentskou volbu, ale především na evropské a krajské volby, které ČR čekají v roce 2024.

Komunisté jsou od roku 1989 na české politické scéně v opozici. V předchozím volebním období ale podporovali menšinovou vládu hnutí ANO a sociálních demokratů na základě dohody o toleranci. V podzimních volbách KSČM získala 3,6 %, a komunističtí poslanci tak museli své kanceláře na Malé Straně vyklidit.

Tagy:
sjezd Brno KSČM předsedkyně vláda Josef Skála Kateřina Konečná Česko Petr Šimůnek Poslanecká sněmovna ČR Volby do zastupitelstev obcí v Česku Milan Krajča Vladimír Chaloupka