Koronavirem nakažení běženci pronikli na území ČR. Policie je zadržela v Náchodě

Koronavirem nakažení běženci pronikli na území ČR

Policisté a celníci v pátek zadrželi v Náchodě pět migrantů v kamionu, který jel z Turecka. Šlo o dva Afghánce a tři Pákistánce, kteří měli požádáno o azyl v Rumunsku a jejichž cílem měla být země v západní Evropě. U tří běženců byl zjištěn koronavirus, jak potvrdily mluvčí policie a celníků Iva Kormošová a Jitka Fajstavrová.

Kamion s rumunskou poznávací značkou vezl zboží z jihozápadního Turecka odběrateli z Nového Města nad Metují. Jel přes Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko. Policisté ho zkontrolovali v prostorách celního úřadu v Náchodě, kde čekal na ukončení tranzitního režimu a následné propuštění zboží do volného oběhu. Celníci zjistili, že jisticí lanko s plombou na boku vozidla je porušené. Migranti byli v nákladovém prostoru se zbožím.

Běženci u sebe neměli cestovní doklady. „Byli eskortováni na útvar cizinecké police, kde jim byly sejmuty otisky, na základě kterých byla ověřována jejich totožnost," uvedla mluvčí policie. Se dvěma cizinci je podle ní vedeno předávací řízení do Rumunska. Na jeho skončení budou čekat v záchytném zařízení pro cizince. Zbylí tři běženci, protože nejsou plnoletí, byli umístěni do diagnostického zařízení. Řidič kamionu mohl pokračovat v cestě, protože podle policie neměl s převaděčstvím nic společného.

Protože policisté se při styku s nakaženými běženci chránili ochrannými pomůckami a k běžencům přistupovali obezřetně, nemuseli do karantény. Musela být ale vydezinfikována vozidla a celá služebna.

Tagy: