Kde se dá aktuálně dívat na filmy? Zkuste virtuální kino nebo vlastní auto

Domácí vybavení je teď pro sledování filmů klíčové.

Autokina jsou stále oblíbenější

Streamovací platformy s různým obsahem, návštěva virtuálního kina i zážitek jak z Ameriky 50. let. V době zavřených kin existuje spousta jiných možností, jak sledovat filmy a seriály.

Zavřená kina zejí prázdnotou a filmovým fanouškům nezbývá než hledat alternativní řešení, jak si dopřát audiovizuální zpestření karantény. Naštěstí máme široké možnosti on-line služeb, které nám nabídnou jak tradiční televizí zábavu, tak i nápadité variace na návštěvu kin. Čeho tedy můžeme využít?

Pestrá paleta služeb

První možností jsou samozřejmě streamovací služby. Ty za určitý poplatek nabízejí buď přehrání jednoho vybraného díla či časově omezené předplatné. Ve Videopůjčovně televize Prima najdete stovky filmů i předpremiéry seriálů jako Slunečná či Modrý kód. Jistě znáte i největší světové hráče Netflix a HBO GO, postupně se rozšiřují i další služby jako Amazon Prime Video či nedávno spuštěný Disney+. U nás si zaslouží pozornost platformy dafilms.cz a Aerovod. První je zaměřena na dokumentární filmy, spolupracuje i s řadou tematických filmových festivalů, ale obsahuje také třeba všechny letošní kandidáty na České lvy. Aerovod je spjat s distribuční společností Aerofilms, a tak nabízí především jejich filmy a kurátorské kolekce pro náročnější diváky. Nejmladším hráčem je Edisonline, spuštěný teprve před pár dny a obsahující převážně snímky oceněné na nejprestižnějších evropských festivalech.

Zdarma můžete sledovat stovky filmů a seriálů opět přímo v archivu televize Prima. Dále se můžete podívat i na několik YouTube kanálů. Za pozornost stojí především Česká filmová klasika, jejímž provozovatelem je Národní filmový archiv, průběžně rozšiřující nabídku starších českých a československých děl. Projet si můžete i nabídku distribučních společností Bioscop a Magic Box díky kanálu Filmy česky a zadarmo.

Simulace kina z domova

Platformu Vaše kino provozuje Asociace provozovatelů kin z.s. a sdružuje desítky kin napříč celou republikou. Každý den je na programu jiný snímek, většinou se jedná o distribuční novinky posledních měsíců, které ještě není možné vidět jinde. Za 70 korun si koupíte vstupenku a následně vám přijde na e-mail kód, díky němuž se do virtuálního kina připojíte. Smyslem je samozřejmě podpora menších kinařů, pro něž je nemožnost promítání v současné situaci bez přehánění existenčním problémem.

Zmíněná společnost Aerofilms stojí i za dalším projektem. Ten má název Moje kino LIVE a sdružuje aktuálně více než tři desítky kin. Koncept je podobný jako u platformy Vaše kino, pouze cena je volitelná, program sestává hlavně z distribuční nabídky Aerofilms a organizace si mohou domluvit i vlastní soukromé projekce. Oba projekty jsou zajímavé především pro ty filmové fanoušky, kteří rádi podpoří svůj oblíbený biograf a alespoň virtuálně nasimulují jeho atmosféru.

Alternativní cesty

Zároveň se u nás začíná probouzet i dávno zapomenutý fenomén autokin. Ty nejspíše znáte ze starých amerických filmů, v nichž se před půlstoletím jednalo o populární zábavu mladé generace. U nás tento trend vybudovanou tradici nemá, ale to se právě teď může změnit. Aktuálně je otevřená necelá desítka autokin po celé republice, v nichž se promítá program složený nejčastěji z atraktivních hitů posledních let.

Pravidla jsou poměrně přísná – mezi jednotlivými auty musejí být dvoumetrové rozestupy, v každém voze mohou být nejvýše dva lidé. Zvuk slyšíte z vlastních sluchátek, tradiční kino připomíná jen velké plátno. Spíše než na seriózním sledování filmů stojí autokino na zážitku, který se nemusí opakovat.

Řada těchto možností bude k dispozici i poté, co se kina konečně otevřou. Proč se však na aktuální nezvyklou situaci nepodívat i jako na možnost vyzkoušet něco nového? Napište nám pod článek, jaké platformy nyní rádi využíváte vy.

Tagy: