CNN Prima News kraje ČR

kraje ČR

Výpis příspěvků ke štítku „kraje ČR“

Valachová: Málo míst na školách? Plaga neříká vše. Nesmí na věc koukat jak na myšky v akváriu

Kdo může za nedostatečné kapacity na středních školách? Vina neleží jen na krajích, jak se snaží tvrdit exministr Robert Plaga, míní jeho předchůdkyně v čele resortu Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní jsou chybějící místa pro zájemce o studium neospravedlnitelným problémem, který se tu dlouho ignoroval. „Lidem je jedno, jestli za to může stát, ministerstvo školství, kraje nebo obce – chtějí to mít vyřešené,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Za svého ministerského působení čelila podle svých slov i tvrdému odporu, když se snažila prosadit dvě přihlášky v prvním kole přijímaček.

Výměna jedné pobočky za druhou? Bezvýznamné gesto, vzkazují České poště hejtmani

Starostové dál bojují ve svých městech a obcích o poštovní pobočky, které jsou určené k uzavření. Vedení státního podniku mírně ustupuje a tvrdí, že počet rušených provozoven je daný, je ale připraveno měnit pobočku za pobočku. Podle hejtmanů takový krok nic neřeší. I odboráři upozorňují, že zavírání pošt k úsporám nepovede a kvalita služeb se znovu zhorší. Některé odborové svazy se už připravují na demonstrace a stávky.

RADAR: Česko zasáhne silný vítr, hory zasype sníh. Podívejte se, kde hrozí nebezpečí a závěje

V Česku bude v týdnu pokračovat zimní a větrné počasí, na horách s trvalým sněžením. V nížinách meteorologové předpovídají dešťové nebo smíšené přeháňky. Ve vyšších polohách Česka hrozí do čtvrtka tvorba sněhových jazyků, někde i závějí, kvůli nimž je vydána výstraha. Situaci nejen ve svém kraji můžete sledovat pomocí radaru přímo v tomto článku. Od příštího týdne budou srážky ustávat. V průběhu února už meteorologové další přívaly sněhu neočekávají. Vyplývá to z týdenní a měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Tragická bilance: Na českých silnicích loni zemřelo 454 lidí. Nejméně v historii statistik

Loni zemřelo na českých silnicích nejméně lidí od roku 1961, kdy policie začala vést souhrnné statistiky. Mrtvých bylo 454, tedy o 16 méně než předloni. Dopravních nehod policisté zaznamenali 98 460, což je o 872 méně než v předloňském roce. Celková hmotná škoda dosáhla loni zhruba 7,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci to uvedli náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch a ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Přehled cen v krajích: Tankování aut zlevňuje, benzin už je pod 40 korunami za litr

Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla pod 40 korun za litr. Aktuálně se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 39,34 Kč, před týdnem byl o 1,17 koruny dražší. O 1,85 koruny na litru zlevnila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 41 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Fiala uklidňuje kraje. Hejtmani nakoupí příští rok energie za předem stanovenou cenu

Vláda slíbila, že kraje budou moci v příštím roce nakoupit energie za přesně danou cenu. Její výši a mechanismus nákupu vládní kabinet sdělí v příštím týdnu, řekl předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) po pátečním jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle Kuby premiér hejtmany a zástupce obcí ujistil, že vláda zajistí dostatek dostupných energií pro nemocnice, školy a další veřejné instituce.