Kremlu docházejí vojáci. Dobrovolníků se hlásí stále méně, ve hře je mobilizace úředníků

Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst

  • Zájem o službu v ruské armádě prudce klesá
  • Na podzim hrozí nová vlna mobilizace
  • Státní správa má propustit až 15 procent úředníků
  • Jsou noví branci pro armádu jen přítěží?
Více

Rusku začínají docházet dobrovolníci, a tak uvažuje o další vlně mobilizace. Tentokrát by mohli přijít na řadu dobrovolníci a to už na podzim. Informují o tom některá nezávislá ruská média.

Portál Verstka poukazuje na data z ruského federálního rozpočtu, podle nichž je nábor nových vojáků v hluboké krizi. V posledním čtvrtletí minulého roku klesl o polovinu ve srovnání s předešlým rokem. Příliš se ruským verbírům nemá dařit ani v letošním roce.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajina „vypnula“ Krym: Sevastopol je bez proudu, elektrárny hlásí exploze

„Plány náboru nikdo nezrušil. Nové lidi musíme posílat každý měsíc, ale zájemců je čím dál méně,“ cituje Verstka nejmenovaného náboráře ruské armády působícího na Sibiři. Rekrutování pokračuje, ale často je k němu zapotřebí asistence policie. Stále častěji mají Rusové přemlouvat zadržené muže, aby výměnou za (budoucí) svobodu šli místo do vězení na frontu.

Analytik Janis Kluge z Německého institutu pro mezinárodní politiku a bezpečnost díky sledování finančních toků spočítal, že už v letošním prvním kvartále podepsalo kontrakt s armádou přibližně 800 Rusů denně.

Dle jeho slov jde o nejnižší číslo za poslední tři roky. Nutno podotknout, že druhé čtvrtletí roku 2026 už Rusům šlo lépe – zhruba 1000 rekrutů denně.

Noví rekruti jako odpad

Kremlu se tedy jakž takž zatím daří plnit kvóty, ale počet branců klesá a to samé i jejich kvalita. Ruskojazyčný portál Meduza sídlící v lotyšské Rize hovořil s některými zkušenými vojáky, kteří nepříliš valně hodnotili připravenost a vůbec kondici nových posil. „Některé sebrali z věznic, jiné přímo z ulice. Jsou to kriminálníci, už teď jsou tak staří a nemocní, že se sotva udrží na nohou,“ vypověděl jeden z vojáků.

„Pro všechny jsou jen přítěží. Kdo je bude cvičit? Nedokážou ani pochodovat s výbavou, je pro ně náročné vůbec udržet 20kilovou výstroj. Jsou odpad,“ dodal voják pro Meduzu a další nezávislá média s dovětkem, že mnoho z těchto nováčků nakonec z fronty dezertuje a jednotky mají podstavy.

Verbíři podle zmíněného portálu zkouší i takové triky. Například dobrovolníky lákají na bezpečnější službu řidiče zásobovacího vozidla. Kontrakty pro brance jsou však napsány velmi obecně. Mohou tak být posláni prakticky k jakékoliv jednotce. Klidně i přímo do první linie bojů s Ukrajinci.

Dojde na mobilizaci z řad úředníků?

Moskva propad v náborech musí řešit a ve hře jsou údajně i radikální kroky. Meduza či Verstka s odkazem na bezpečnostní složky i Kreml hlásí, že se opět hovoří o nové vlně mobilizace.

Za nejrealističtější termín se považuje říjen těsně po volbách do ruské Státní dumy. Prý se náborová operace již připravuje, akorát se „nikdy nebude jmenovat mobilizace“, hlásí Meduza.

Noví branci by do ruské armády mohli zamířit například z řad úřednictva státní správy. Ruskojazyčný portál totiž hlásí, že z federálního centra přišlo nařízení snížit do začátku října stavy úředníků o 10 až 15 procent. „Mezi propuštěnými budou samozřejmě muži. Jasný pokyn, že jde o přípravu na mobilizaci, sice nikdo nahlas neřekl, ale souvislost se nabízí,“ uvedl pro Meduzu zdroj ze státní správy.

Konrad Muzyka, ředitel polské analytické skupiny Rochan Consulting, pro deník The Financial Times uvedl, že Kremlu již docházejí možnosti, jak situaci na bojišti zvrátit: „Pokud pomineme použití jaderných zbraní, nevidím nic jiného, co by jim (Rusům) mohlo reálně pomoci, kromě vyhlášení další částečné mobilizace.“

Na stole však podle nezávislého média zvaného Vazhnye Istorii (Důležité příběhy) i portálu Verstka může být „jednodušší“ varianta. „Diskutuje se o rotaci záložáků, kteří dnes působí v podpůrných pozicích,“ uvedl pro zmíněná média zdroj.

PODÍVEJTE SE: Trump je nadšený z úderů na Moskvu. Chce podpořit Kyjev, Kreml mluví o zradě