reklama
Obstál by Bitcoin jako měna?
Foto: Profimedia.cz

Kryptoseriál: Bitcoin – měna, nebo investice? Koupíte si za něj kávu i benzín do auta

Přijímání Bitcoinu v Česku i ve světě postupuje mílovými kroky. Čím dál více podniků umožňuje zákazníkům nejznámější kryptoměnou platit. Stal se tedy Bitcoin opravdovou měnou, nebo je stále jen labilním investičním aktivem? To je téma pro čtvrtý díl našeho kryptoseriálu.

Ačkoli o tom většina lidí nemá ponětí, Česko je kryptoměnová velmoc. Pochází odtud historicky první výrobce off-linových úložišť Bitcoinu a také zde vznikl vůbec první pool (sdružení těžařů) na světě. O tom, kdo jsou těžaři a jakou mají ve fungování bitcoinové sítě úlohu, jsme psali v prvním díle našeho kryptoseriálu.

K tématu

Třetím unikátem je pak existence Paralelní polis – centra v pražských Holešovicích, kde si člověk může za kryptoměny koupit kávu, oblečení i další produkty. Centrum vzniklo už v roce 2014 a nadále se rozrůstá.

Fanoušci kryptoměn ale mohou své úspory utrácet i jinde. Zřejmě nejznámějším propagátorem Bitcoinu je tuzemský obchod s elektronikou Alza, kryptoměnami se ale lze platit také například v knihkupectví Zlatá velryba nebo na čerpací stanici Krypto na Praze 9. Podobných míst je v Česku i ve světě celá řada, jejich umístění průběžně mapuje web Coinmap.

Sen o svobodné měně

Když člověk vidí, jak rychle v Česku postupuje adopce kryptoměn, jistě ho napadne otázka: Je tedy Bitcoin skutečnou měnou? Ne. Ještě ne. Má ale všechny atributy, které mu umožňují, aby se jí v budoucnu mohl stát.

Peníze mají podle moderní ekonomie splňovat v praxi tři vlastnosti – prostředek směny, uchovatel jednotky a zúčtovací jednotka.

  • Bitcoin už funguje obstojně jako prostředek směny. Člověk si jím sice ještě nepořídí ony pověstné rohlíky v každém obchodě, už teď je ale možné při kombinaci více prodejců kupovat zboží každodenní potřeby výhradně za Bitcoiny.
  • Uchovatel jednotky je naopak atribut, kde v dlouhodobém horizontu Bitcoin exceluje a kde selhávají současné peníze. Inflace každým rokem požírá těžce našetřené úspory. Bitcoin má oproti tomu systém inflace pevně daný a jeho hodnota průběžně roste. Kryptoměny jsou ale stále ve vývojové fázi, která by se dala definovat jako Divoký západ. Proto ještě nejsou stabilním uchovatelem hodnoty na denní bázi, ale jen na té dlouhodobé.
  • Zúčtovací jednotkou pak Bitcoin ještě zcela určitě není. Všichni vyjadřují cenu kryptoměny v dolarech, potažmo v korunách. Málokdo říká, že si koupil dům za dvacet Bitcoinů (i když by to byl pořádně drahý dům). Je to i kvůli tomu, že je Bitcoin jako účetní jednotka zatím velmi nepraktická, operuje v obrovských částkách a s řadou desetinných míst. Do budoucna by to ale měl být jen kosmetický defekt, není nic snazšího než hodnotu Bitcoinu přepočítat na některé menší jednotky. Ostatně už i tvůrce Bitcoinu jednu takovou jednotku navrhl. Jmenuje se satoshi a odpovídá 0,00000001 Bitcoinu.

Je tak zřejmé, že pokud se má stát Bitcoin svobodnou globální měnou, musí fungovat spolehlivě a pohodlně především jako prostředek směny. Tuzemské silniční síti zkrátka jedna kryptobenzínka nestačí. Adopce Bitcoinu ale postupuje v Česku i ve světě mnohem rychleji, než se na první pohled zdá.

V příštím díle našeho kryptoseriálu se seznámíme se způsoby, jak své kryptoměny uchovávat. Tento článek plní funkci informační osvěty, nikoli investiční rady.

K tématu