Evropská komise plánuje sjednotit strop pro platby v hotovosti. V současné době má každá členská země Evropské unie svůj limit. Nejnižší částkou v bankovkách či mincích se dá zaplatit v Řecku, naopak nejvyšší hotovostní platbu lze přijmout v Chorvatsku.
České republiky by se zvažovaný jednotný evropský limit pro platby v hotovosti dotknout neměl. Podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka se totiž v kuloárech Evropské komise nejčastěji zmiňuje částka 10 tisíc eur.
Lidé se vyhýbají karanténě. Dejte jim jednorázový peněžní příspěvek, radí státu vědci
Lidé s pozitivním testem na koronavirus by měli dostávat jednorázovou finanční podporu, navrhují vědci z iniciativ Contain COVID-19 a Sníh. Zájem a dostupnost testování by podle nich mohly zlepšit také příjemnější způsoby odběru, například kloktáním ze slin, a testy v lékárnách, firmách nebo školách, které by stát podpořil z rozpočtu. Vědci to doporučili mezi dalšími postupy, jak nyní šíření nákazy utlumit. Varovali před čtvrtou vlnou epidemie, kterou by mohla způsobit nová mutace viru.
„To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice,“ uvedl Štěpán Křeček pro CNN Prima NEWS.
Hotovost nerušit
Strop pro hotovostní platby v současné době existuje v 18 z 27 členských zemí Evropské unie. Nejnižší limit, na úrovni 500 eur, platí v Řecku a nejvyšší, na úrovni 15 tisíc eur, je zaveden v Chorvatsku. Devět unijních států však žádné limity nemá stanovené.
To by se ale mělo změnit, jak ostatně nedávno ve svém projevu uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis, který má danou problematiku v gesci. „Naším plánem je předložit balíček právních návrhů týkajících se boje proti praní peněz v prvním čtvrtletí roku 2021,“ řekl.
Skoro 300 tisíc Čechů doma mrzne. Na dostatečné vytápění nemají peníze
Trpíte ve svém bytě či domě zimou? Pak zřejmě patříte mezi necelá tři procenta tuzemských domácností, které nejsou dostatečně bohaté, aby si ve svém obydlí zatopily na přijatelnou teplotu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Česko však patří k energeticky bohatým zemím Evropské unie.
„Hotovostní transakce se zřejmě budou postupně omezovat. To by však nemělo vyústit v jejich úplné zrušení. Hotovost hraje v ekonomice důležitou roli a slouží jako obrana proti hluboce záporným úrokovým sazbám na bankovních účtech,“ myslí si Štěpán Křeček.
Téměř bezhotovostní Švédsko
Evropská komise ve svých úvahách o regulaci hotovostních plateb vychází z odborných stanovisek, podle nichž bankovky a mince výrazně usnadňují praní špinavých peněz. Dokonce jsou v pozici první volby, ke které se uchylují zločinci při provádění nekalých finančních operací.
Naopak spotřebitelé využívají hotovost méně než v minulosti a je u nich jasně patrná rostoucí obliba bezhotovostních plateb. Největší popularity požívají platby kartou nebo z účtu na účet ve Švédsku, kde se hotově obslouží už méně než desetina transakcí. V České republice je to necelých 12 procent.