Kurt Cobain by oslavil 55. narozeniny. Proč si přál být homosexuál?

Světlé vlasy po ramena, strniště a znechucený pohled. Kurt Cobain, jedna z nejikoničtějších osobností 90. let. a frontman skupiny Nirvana, by 20. února 2022 oslavil 55. narozeniny. I přesto, že zemřel v pouhých 27 letech, je jeho tvorba nesmrtelná. Některé Cobainovy názory a pohnutky se navíc s přihlédnutím k nynějším společenským poměrům stávají nadčasovými.

Cobain je považován za jednoho z reprezentantů tzv. generace X. Jeho texty a názory oslovily miliony lidí. „Jsem znechucen apatií svou i své generace. Jsem znechucen tím, co dovolujeme, jak jsme bezpáteřní, letargičtí a vinní, že se nepostavíme proti rasismu, sexismu a všem těm dalším ‚ismům‘,“ stěžoval si Cobain.

Kurt byl názorově otevřený a vyjadřoval se k právům homosexuálů, homofobii a sexismu. Říkal, že by si přál být gayem, aby naštval homofoby. Často nosil šaty na protest proti sexismu. „Nošení šatů ukazuje, že mohu být tak ženský, jak chci,“ řekl deníku LA Times. „Jsem heterosexuál, to je toho. Ale kdybych byl homosexuál, taky by mi to nevadilo,“ prohlásil Cobain.

Smells Like Teen Spirit aneb Když všechny náctileté duše voní

Zpěvák také přiznal, že sprejoval na auta nápisy „Bůh je gay“ a jednou ho za graffiti zatkla policie v Aberdeenu ve státě Washington.

Cobainova Nirvana navíc rozbouřila hudební vody a vnesla do nich svěží vítr. Nepopiratelně se tak zapsala do novodobé historie muziky. Těžko říct, kudy by se mainstream ubíral bez nekompromisního groovu Cobainových songů. „Cobain změnil směr, kterým se hudba ubírala," řekl Vernon Reid z rockové skupiny Living Colour. „Na některých lidech je vidět, jak se na nich stáčí osa hudebních dějin: Hendrix byl klíčový, Prince byl klíčový a Cobain byl klíčový,“ dodal.

Nirvana taky odstartovala trend garážových kapel. Jednoduché akordy, kterými začíná song Smells Like Teen Spirit, byly pro mnohé první, které se naučili. Nirvana seznámila zástupy fanoušků s alternativní hudbou a posunula je do silného proudu devadesátkových grungeových skupin Soundgarden, Pearl Jam a Kurtových oblíbených The Pixies.

Nirvana navíc ovlivnila tvorbu dalších známých zpěvaček a zpěváků, u kterých by to možná generace Z ani netipovala. Silná hudební jména jako Lana Del Rey, Blink-182, Justin Timberlake a Jay Z citovala písně Nirvany ve svých vlastních textech.

Chceš být cool? Jsi idiot

„Co je cool? Kdo ví? Koho to zajímá? Jestli je pro tebe důležitá honba za tím být cool, tak jsi idiot," řekl Kurt v jednom rozhovoru v roce 1991. „Nemám rád ambice ani prodejnost, nejsme žádný nový trend. Nikdy jsme nechtěli ani se nesnažili být cool. To nás ani nenapadlo,“ tvrdil Cobain.

Kurt Nirvanu popisoval především jako originál. „Já nebo my jako kapela jsme nikdy nikoho nekopírovali ani netrávili čas učením se cizích písniček. Nikdy jsme nebyli dost dobří nebo jsme na to neměli trpělivost. Tak jsme energii vložili do skládání vlastních věcí. Jsme ze školy učení se za pochodu,“ přiznal Cobain.

„Možná by bylo hezké začít hrát na akustickou kytaru a být považován spíše za zpěváka a skladatele než za grungeového rockera, protože pak bych toho mohl využít, až budu starší,“ řekl Cobain v roce 1993 francouzskému novináři. „Mohl bych si sednout na židli a hrát na akustickou kytaru jako Johnny Cash nebo tak něco, bez nějaké velké legrace,“ představoval si zpěvák.

Frontman se ale hudebního důchodu nedožil. Ale to, že nešlo o žádnou legraci, se mu vyplnilo. Zpěváka s nespoutaným srdcem dohnaly dlouholeté deprese a závislost na heroinu. 5. dubna 1994 se na muzikantském nebi rozsvítila další hvězda člena klubu 27, když ve svém domě Kurt Cobain spáchal sebevraždu. Kromě milionů fanoušků tu po něm zůstala manželka, kontroverzní zpěvačka Courtney Love, a dcera Frances Bean.

Tagy: