Britský seriál Mr. Bean je kult. Herecký koncert Rowana Atkinsona udělal z komediální série pro mnohé nejhumornější kinematografický kousek všech dob. Jenže Beanovo počínání zjevně nevoní každému. Někteří rodiče a učitelé si stěžují, že má tento údajně „násilnický“ seriál nejnižší rating, a je tudíž určený i pro děti.
Navzdory populárním seriálům a filmům jako Černá Zmije či Johnny English si Atkinsonovu tvář publikum spojí hlavně s postavou Mr. Beana. Škodolibé a samotářské dítě uvězněné v těle dospělého člověka baví celé generace už od devadesátých let minulého století. Podle některých lidí je ale načase přehodnotit pozitivní pohled na tento seriál.
Mr. Bean se totiž znovu dostal na populární streamovací platformy Netflix a Amazon Prime, které ke každému filmu a seriálu musejí uvádět věkový rating a také, zda daný kus obsahuje násilí, vulgarismy, sex či nahotu.
Britský seriál má na platformách rating, podle kterého „neobsahuje materiál, který by mohl urazit nebo poškodit“. To ale podle některých rodičů a učitelů není pravda.
Musíme vysílat i to, že je Země placatá, hlásí BBC. Hodlá se více otevřít různým názorům
Když někdo bude říkat, že Země není kulatá? Nevadí, musíme jim dát ve vysílání prostor. Britská veřejnoprávní stanice BBC ctí nestrannost největší možnou měrou, a tak nechce upřít zastoupení sebepochybnějším teoriím. Vedení mediálního giganta nechce podporovat současný trend, kdy jsou alternativní názorové skupiny odstřihávány.
„Mám opravdu ráda Mr. Beana, ale myslím si, že některé scény jsou pro malé dítě trochu moc. Zvláště ta, při které bodne zubaře. A taky se mi zdá, že je pořád obnažený,“ stěžovala si pro Daily Star 41letá Jocelyn Crookeová, která se dívala na seriál se svou sedmiletou dcerou.
Podle jiných respondentů je Mr. Bean násilnický, hrubý a jeho chování by neměly sledovat malé děti. „Jak může jakýkoli rodič říci, že je v pořádku, když se jeho dítě dívá na člověka, který se neustále svléká, nebezpečně řídí a bodá do druhých jehlou?“ komentoval 38letý Brit Elliot Green.
„Kultura rušení“
Pouhé označení „komedie“ tak už zjevně nestačí a o seriálu Mr. Bean se teď živelně diskutuje v kontextu cancel culture (kultura rušení), kdy většina lidí kvůli zdánlivě malichernému přešlapu vytlačuje jedince, či v tomto případě celé umělecké dílo, pryč ze společnosti.
Na téma cancel culture se v minulosti rozpovídal i sám Atkinson. „Je důležité, abychom byli vystaveni širokému spektru názorů, ale sociální sítě stvořily digitální ekvivalent středověkého davu, který se potuluje v ulicích a hledá někoho, koho by mohl upálit,“ řekla britská hvězda pro Radio Times.
Atkinson se domnívá, že sociální sítě způsobují iluzi, že existují jen dva vyhraněné názorové proudy. „Buď jsi s námi, anebo proti nám. A pokud jsi proti nám, taky si zasloužíš být vyloučen,“ glosoval představitel Mr. Beana dnešní dobu.