Tulipánový vzdor Kyjeva: Na náměstí vznikl obří trojzubec, symbolizuje touhu po míru

Navzdory obavám z ruského útoku si Ukrajinci v Kyjevě našli čas na vytvoření pomníku z 1,5 milionu čerstvě nařezaných tulipánů. Překrásná expozice uprostřed náměstí svaté Sofie je 120 metrů dlouhá a 80 metrů široká.

„S každým dnem války člověk narazí na něco mimořádného a nového,“ uvedl svou reportáž pro web Daily Mail novinář Richard Pendlebury. Zpravodaj z Kyjeva čtenářům odhalil, co stálo za vytvořením ukrajinského národního symbolu na dlažbě v centru města. 1,5 milionu čerstvě nařezaných tulipánů, jež byly určeny k prodeji v kyjevských květinářstvích, vytvořilo unikátní podívanou. Ukrajinský trojzubec je poctou všem ženám, které pomáhají ve válce.

Nápad využít květiny k vytvoření obrazce dostala majitelka jedné z místních restaurací Tatiana Mytrofanová. Jde pravděpodobně aktuálně o největší trojzubec světa. „Od návrhu k realizaci uplynulo pouhých dvanáct hodin. Tulipány dodává můj přítel, velkoobchodník s květinami Andrej Blavackyj. Od jeho skladu do Kyjeva jezdilo deset aut tam a zpět celé čtyři hodiny, než jsme květinový symbol na počest žen bojujících za vlast dokončili,“ vypráví.

Podle restauratérky mají tulipány na náměstí symbolizovat touhu ukrajinských žen po míru a lásce. „Jsem si jistá, že tento konflikt do příštího týdne skončí,“ dodává Mytrofanová optimisticky.

Tagy: