CNN Prima News pomník

pomník

Výpis příspěvků ke štítku „pomník“

V čekárně ostravské nemocnice vedle ní padali zastřelení. Léta trpí následky, pomoc prý žádná

Střelba, krev a nohy střelce. Více v tu chvíli z podlahy čekárny neviděla, ale vyrovnat se s tak děsivým zážitkem, na to ženě nestačilo ani dalších pět let. „Měla jsem velké štěstí, že jsem střelbu přežila, to je prostě fakt, za který jsem vděčná osudu. Ale mrzí mě, že moje fyzické i psychické problémy už dneska nikoho nezajímají,“ posteskne si 64letá ostravská učitelka hudby Jekatěrina Garbová. Osamělý střelec zahájil útok v čekárně traumatologické ambulance Fakultní nemocnice Ostrava 10. prosince 2019 v 7 hodin a 17 minut. Za necelé čtyři minuty zastřelil sedm lidí. „Pak mě tam utíkající pacienti málem ušlapali, se zraněnou nohou už půjdu po šesté na operaci,“ vypráví.

Pláč na pardubickém závodišti: Lidé uctili památku trenéra Jandy. Taxis ověsili květinami

Stovky lidí přišly ve středu na pardubické závodiště uctít památku MVDr. Jiřího Jandy, legendy tamního dostihového sportu a dlouholetého trenéra závodních koní. Ten zemřel loni v listopadu po těžkých zdravotních komplikacích. Do živého plotu obávaného Taxisova příkopu lidé vpletli květiny a na hořící ohniště vedle něj vložili rukou psané vzkazy zesnulému.

Rusko chce stíhat Koláře a Stárka, za Koněva jim hrozí 5 let. Skvělá motivace, říká exstarosta

Poslanec a bývalý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se společně se svým nástupcem ve vedení městské části Jakubem Stárkem (ODS) dostali do hledáčku Rusů. Moskva proti oběma politikům měla zahájit trestní řízení. Důvodem má být „poničení pomníku sovětských vojáků“. Kolář se Stárkem před lety stáli za odstraněním sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, která byla až do roku 2020 umístěna na Praze 6. Poslanec TOP 09 na dotaz CNN Prima NEWS sdělil, že ruské stíhání je pro něj „skvělá motivace do další práce“.

KOMENTÁŘ: Utajování jmen obětí střelby na fakultě nedává smysl. Patří na pamětní desku

Nechtěli zemřít. Proto se jich nikdo nestačil zeptat, zda jejich jména mohou být uvedena na pamětní desce, pokud by se náhodou stali oběťmi tragédie. Na takové věci se nikdo nedotazuje, protože stejně nevíme, kdy se ocitneme v nepravý čas na nepravém místě. S názorem, že by si oběti brutálního útoku z Filozofické fakulty UK nepřály posmrtné zveřejnění své identity, ale nemohu souhlasit. Nemá to logiku, vždyť právě konkrétní jména dokážou symbolizovat určitou nešťastnou událost na dlouhá léta či dokonce století.

Lenin zemřel před 100 lety. Pátrali jsme po jeho sochách, jedna čtyřmetrová se právě prodala

Potkat u nás někdejšího vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina je možné i 100 let po jeho smrti. Zemřel 21. ledna 1924. V těchto dnech třeba putoval ulicemi Ostravy, neboť čtyřmetrová bronzová socha z někdejší Leninovy třídy změnila majitele. „Určitě jsem ji nekoupil z úcty k jednomu z největších masových vrahů, rád bych však sochu zachránil jako memento. Aby se například nezapomnělo, jak komunismem zblblí novomanželé kladli po obřadu květiny právě k této soše,“ říká pro CNN Prima NEWS nový vlastník bronzového revolucionáře. Další nadživotní Iljiče opatruje například Státní oblastní archiv v Chebu, Muzeum Českého krasu v Berouně či Muzeum umění v Olomouci.

Pomník na zastávce s nedopitým alkoholem. Lidé uctívají zesnulého baskytaristu Jamaronu

Je těžké tomu uvěřit, ale bohužel je to tak. Mysleli jsme si, že se upiješ kolem čtyřicítky a zažiješ, jak budeme společně vyprodávat haly, ale ty jsi odešel už ve svých 25 letech. Tímto srdceryvným vzkazem členové kapely Jamaron informovali své fanoušky a širokou veřejnost ve čtvrtek 7. září o tragické smrti svého člena, baskytaristy Filipa Karlíka. K nehodě, která stála nadaného umělce život, došlo u strašnického krematoria. Na tramvajové zastávce následně vznikl pomník, kam lidé nosí nejen svíčky, ale i nedopité láhve alkoholu, které měl Karlík velmi rád.

O prvním letu Jana Kašpara rozhodla splašená kráva. Slavný aviatik spáchal sebevraždu

Obklopila mě téměř tma, neviděl jsem ani motor, ale náhle zahlédl jsem hroty velechrámu sv. Víta. Tak líčil aviatik Jan Kašpar svoji nejslavnější cestu po nebi, první český dálkový let z Pardubic do Prahy v roce 1911. Od narození Jana Kašpara uplynulo 140 let, svět spatřil 20. května 1883. První úspěšný pokus odlepit aeroplán od země učinil v roce 1910 a paradoxně k tomu přispěla splašená kráva. Nad Čechy a Moravou létal pouhé dva roky, aby v březnu 1927 zemřel v neutěšených finančních poměrech. Spáchal sebevraždu, otrávil se benzinovými výpary. Při pohřbu se o tragickém konci nemluvilo a již v roce 1928 Češi postavili aviatikovi první pomník.