CNN Prima News pomník

pomník

Výpis příspěvků ke štítku „pomník“

Pomník na zastávce s nedopitým alkoholem. Lidé uctívají zesnulého baskytaristu Jamaronu

Je těžké tomu uvěřit, ale bohužel je to tak. Mysleli jsme si, že se upiješ kolem čtyřicítky a zažiješ, jak budeme společně vyprodávat haly, ale ty jsi odešel už ve svých 25 letech. Tímto srdceryvným vzkazem členové kapely Jamaron informovali své fanoušky a širokou veřejnost ve čtvrtek 7. září o tragické smrti svého člena, baskytaristy Filipa Karlíka. K nehodě, která stála nadaného umělce život, došlo u strašnického krematoria. Na tramvajové zastávce následně vznikl pomník, kam lidé nosí nejen svíčky, ale i nedopité láhve alkoholu, které měl Karlík velmi rád.

O prvním letu Jana Kašpara rozhodla splašená kráva. Slavný aviatik spáchal sebevraždu

Obklopila mě téměř tma, neviděl jsem ani motor, ale náhle zahlédl jsem hroty velechrámu sv. Víta. Tak líčil aviatik Jan Kašpar svoji nejslavnější cestu po nebi, první český dálkový let z Pardubic do Prahy v roce 1911. Od narození Jana Kašpara uplynulo 140 let, svět spatřil 20. května 1883. První úspěšný pokus odlepit aeroplán od země učinil v roce 1910 a paradoxně k tomu přispěla splašená kráva. Nad Čechy a Moravou létal pouhé dva roky, aby v březnu 1927 zemřel v neutěšených finančních poměrech. Spáchal sebevraždu, otrávil se benzinovými výpary. Při pohřbu se o tragickém konci nemluvilo a již v roce 1928 Češi postavili aviatikovi první pomník.

Bojím se upozornit, že jízdu vpravo zavedli nacisté, říká historik o symbolech moci

V roce 1918 založené Československo se zbavovalo soch rakouských panovníků i dalších symbolů monarchie. Nacisté zase likvidovali památníky mladé demokracie a komunisté odstraňovali artefakty snad ze všech historických etap. Sochy a symboly vadí i dnes, v Praze třeba v roce 2020 padl památník maršála Koněva. „Bojím se upozornit na skutečnost, že pravostranný provoz v českých zemích zavedli nacisté,“ říká s nadsázkou Jan B. Uhlíř v souvislosti s nedávno zničeným křížem z éry nacismu v Jizerských horách.

Spor o pomník Třetí říše v Jizerských horách „rozhodli“ vandalové. Historik popsal jejich omyl

Monumentální kamenný pomník v Jizerských horách u rozhledny Štěpánka měl tvar nacistického vyznamenání Železný kříž. Uprostřed kříže byly viditelné stopy po svastice. Už nestojí, o víkendu ho zničil neznámý pachatel. „Mám z toho pocit trapnosti, boření pomníků podle mě do jednadvacátého století nepatří,“ říká pro CNN Prima NEWS historik Jan B. Uhlíř, který s požehnáním úřadů opatřil kontroverzní kříž vysvětlující informační tabulí. Uhlíř je předním odborníkem na dějiny protektorátu a také soudním znalcem v kauzách spojených s neonacismem.

REPORTÁŽ: Dunkerk, Irák, Krym. Britové válčili v celém světě, teď tři dny ctí veterány

Velká Británie si po celý víkend pompézně připomíná oběti válek a přeživší veterány. Reportér CNN Prima NEWS sledoval oslavy v jihoanglickém přístavu Portsmouth, odkud Královské námořnictvo (Royal Navy) po staletí vyráželo do bojů po celém světě. Do I. a II. světové války, do Iráku i na Falklandy. V Portsmouthu však řada pomníků připomíná i padlé britské koloniální námořníky v Africe či Asii, o kterých se nyní taktně mlčí. Pieta za oběti začala v pátek 11. listopadu a vrcholí 13. listopadu tradičními průvody na Vzpomínkovou neděli (Remembrance Sunday).

Ruští vojáci znovu kradli. Z Chersonu odvezli ostatky zakladatele města Potěmkina

Ruští vojáci si v průběhu evakuace civilistů z Chersonu odnesli ostatky knížete Grigorije Potěmkina, zakladatele města. Údajně chtějí kosti ochránit před poškozením a plánují je vrátit. Ruský prezident je velkým obdivovatelem ikonického šlechtice. Podle historika Montefioreho však důležité postavě dějin nerozumí. Okupační síly již dříve z města odvezly několik pomníků.