Labe

Výpis příspěvků ke štítku „Labe“

VÝSTRAHA: Na Česko se valí intenzivní deště. Podívejte se, kde hrozí největší nebezpečí

Severu Česka hrozí v nadcházejících hodinách vydatný déšť a rozdvodnění toků, varují meteorologové. Do pátečního poledne by mělo v Krkonoších spadnout přes 50 milimetrů srážek. Intenzivní srážky postihnou také Orlické hory, kolem Králického Sněžníku a Jeseníky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Rozvodnit se mohou toky v povodí horního Labe a Jizery a také v Českém lese a části Šumavy, vyplývá z výstrahy ČHMÚ.

Labe hrozí povodněmi na 12 místech. Hasiči řeší zaplavené kanály a polámané stromy

Hladiny řek v Královéhradeckém kraji v pondělí dopoledne dosáhly povodňových stupňů na 12 místech. Na nejvyšším, třetím povodňovém stupni ohrožení bylo Labe ve Vestřevi na Trutnovsku. Druhý povodňový stupeň byl na Labi pod přehradou Les Království, na Labi ve Stanovicích u Dvora Králové nad Labem a na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku. Vodohospodáři zvýšili odtok z přehrad. Vyplývá to z dat Povodí Labe.

RADAR: Nejdřív husté sněžení, pak Česko sevřou tuhé mrazy. Výstraha před povodněmi trvá

Hned před několika nástrahami by se měli mít během víkendu na pozoru jak chodci, tak řidiči. Tvořit se má náledí, očekává se sněhová nadílka a hrozí i sněhové jazyky. Nadále je v platnosti výstraha před povodněmi, některé toky jsou nadále hlášené ve třetím nejvyšším stupni povodňové aktivity. V sobotu se očekávají teploty přesahující bod mrazu, od neděle však Českou republiku sevře silný mráz.

MAPA: Povodňový stav ohrožení platí na několika místech v Česku. Kde je situace nejhorší?

Na Labi v Ústeckém kraji platí třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity značící ohrožení, hladina tam dál stoupá. V Ústí nad Labem a v Děčíně se odpoledne sejde povodňová komise, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) očekává kulminaci v sobotu ráno. Na všechna místa, kde hrozí nebezpečí povodní, se můžete podívat v naší aktualizované mapě níže v článku.

Hrozba povodní přetrvává. Situace na Labi je kritická, ohrožen je i Český Krumlov

Aktualizováno

V Česku stále platí zhruba na 60 místech některý z povodňových stavů. Nejvyšší, tedy třetí stupeň povodňové aktivity (SPA), ohrožení, hlásilo v pátek ráno pět měřicích stanic. V noci na pátek se na něj dostalo Labe v Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně a také v Němčicích na Pardubicku. Dál zůstává i na Vltavě v Českém Krumlově. Dalších sedm míst je na druhém povodňovém stupni značícím pohotovost a asi 45 míst je na nejnižším stavu bdělosti. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k 8:30.

Česku hrozí povodně. Labe je v Děčíně na nejvyšším stupni, hladina stoupá i jinde

Hladina Labe v Děčíně dosáhla ve čtvrtek večer třetího, nejvyššího stupně povodňové aktivity. Dál pozvolna stoupá i výška hladina řeky v Ústí nad Labem a Litoměřicích, vyplývá to z informací Povodí Labe. Voda se v některých úsecích dostala na cyklostezku podél řeky. Zavřena je cesta z Děčína na Dolní Žleb a neprůjezdný je v Děčíně podjezd Četransu v Malšovicích.

Hadr ucpal v Ústí protipovodňovou vanu za stovky milionů. Valící se voda zaplavila silnici

Velké dopravní komplikace čekaly ve čtvrtek ráno na řidiče v Ústí nad Labem. Řeka Labe se tam vylila na silnici do protipovodňové vany, a policisté tak museli uzavřít hlavní tah vedoucí z Lovosic přes Ústí do Děčína. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přijalo za incident zodpovědnost, jeden z jeho zaměstnanců prý zanedbal údržbu vany za 700 milionů korun. Podle zasahujícího potápěče ji zřejmě ucpal hadr.

Velká voda ohrožuje Český Krumlov. Povodňový stav platí na desítkách míst v republice

Povodňový stav po vydatných deštích a tání sněhu mělo ve čtvrtek ráno kolem 60 měřicích míst. Třetí stupeň povodňové aktivity (SPA), ohrožení, zůstával na Vltavě v Českém Krumlově, hladina se tam ale v noci zvedla jen minimálně. Druhý stupeň značící pohotovost hlásilo asi deset stanic, platil na Labi na horním toku ve Vestřevi na Trutnovsku a na dolním toku v Litoměřicích, v Ústí nad Labem, kde voda zaplavila část Přístavní ulice, a Děčíně. Nejnižší povodňový stupeň bdělost zaznamenala k 8:30 padesátka míst.