reklama

Lada Niva jako karavan? Proč ne, úspěch by měla nejen v zemích bývalého SSSR

S různými obytnými vozidly se v poslední době roztrhl pytel. Výrobci ucítili rostoucí popularitu karavanů a stranou nechtějí zůstat ani v Rusku. Do parády si nevzali ledajaký model, ale rovnou kultovní off-road Lada Niva. Jak to dopadlo? Nad očekávání dobře!

reklama

Aktuální cestovatelská omezení, jakož i strach lidí z nakazy ve veřejných prostorách, nahrává výrobcům obytných automobilů a karavanů. Většina firem hlásí, že ačkoli pracují na plné obrátky, poptávku uspokojit nedokážou. Cestovat však chceme a mění se i priority lidí, kteří jsou v zájmu intenzivního zážitku ochotni akceptovat i nějaké to snesitelné nepohodlí.

Žádné velké rozmazlování

Dosud platilo, že se výrobci karavanů pohodlím a výbavou snažili co nejvíce přiblížit klasickému ubytování. Jenže už první pokusy postavit puristické obytné auto ukázaly, že zákazníci nemají problém ani s poněkud spartánštějším ztvárněním domova na kolech. V poslední době se tak objevují modely, které nejsou laděny na maximální luxus, ale na zážitek a svobodu pohybu.

Obytná Lada Niva vás podle očekávání nebude rozmazlovat, ale současně ani nezruinuje váš rodinný rozpočet. Očekávat, že toto auto poskytne luxusní obytný prostor a výbavu, by bylo samozřejmě naivní. Dodejme, že to ani nebylo cílem firmy, která se do stavby auta pustila.

Jak jistě tušíte, karavan postavený na podvozku Nivy vznikl v Rusku a na svědomí ho má firma Lux Form. Základ tvoří zkrácená kabina na prodlouženém podvozku. Aby nedošlo k omylu, Niva na trhu existuje i ve verzi pick-up s dvoumístnou kabinou. V obytné verzi však auto ve srovnání s touto verzí narostlo do délky (4769 mm) i výšky (2770 mm).

Za středovým sloupkem karoserie už přišly ke slovu specialisté. Na rámu vystavěli zajímavý prostor, který nabídne nejen dvoumístnou postel s rozměrem 1580 x 1980 mm, ale dokonce i malou kuchyňku s vařičem, dřezem a chladničkou.

Za pár kopějek...

Čekáte topení, WC a sprchu? Dostanete i to. Samozřejmě, rozměry nástavby jsou limitujícím faktorem, a jak ukazují obrázky, WC a sprchu budou schopni využívat asi pouze štíhlejší cestovatelé. Každopádně čarování s prostorem dovedli Rusové k dokonalosti. Do nadstavby totiž dokázali umístit i nádrže na pitnou (70 litrů) a užitkovou vodu (40 litrů) a také malou plynovou nádrž.

Pokud vás toto auto zaujalo, přidáme ještě jednu informaci. Na domácím trhu firma hotové auto, tedy nejen jeho přestavbu, nabízí za přibližně 1,6 milionu Rublů, což v hrubém přepočtu znamená přibližně 460 000 Kč. Dočkáme se i u nás?

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama