
Budinský končí v Československé obci legionářské
Republikový výbor Československé obce legionářské (ČsOL) v sobotu na mimořádném jednání zrušil členství dosavadnímu předsedovi Pavlu Budinskému. Informoval o tom mluvčí organizace Miloš Borovička. Někdejší provozně-technický náměstek Fakultní nemocnice v Motole je mezi obviněnými v korupční kauze, která podle policie souvisí se zakázkami za více než čtyři miliardy korun.
Obec Budinského tento týden vyzvala k rezignaci, jinak mu členství ukončí Republikový výbor (RV). „Členství Pavla Budinského v ČsOL bylo právě zrušeno usnesením RV ČsOL,“ napsal Borovička.
ČTĚTE TAKÉ: Žena v Budějovicích po hádce bodla partnera. Muž s ranou u srdce šel pro pomoc stovky metrů
Organizace Budinskému minulý týden odebrala pravomoci, řídí ji místopředsedové Tomáš Pilvousek a Karel Ludvík. ČsOL už dříve uvedla, že do činnosti spolku nebylo v souvislosti s kauzou nijak zasaženo a vyšetřování se organizace nijak netýká.
Podle Borovičky v sobotu dali místopředsedové spolku své funkce k dispozici, ale republikový výbor je i předsednictvo podpořil. Zatím bude obec bez předsedy, volit se bude na řádném sněmu, který vedení připraví zhruba do roka.
V čele spolku je Budinský podle serveru Novinky.cz od roku 2007. Je veteránem z války v Perském zálivu a z Jugoslávie. Legionářská obec podle webu pod jeho vedením získala stovky milionů korun z dotací, především od ministerstva obrany.
Budinský skončil ve vazbě
Kriminalisté tvrdí, že odvolaný ředitel nemocnice Miloslav Ludvík a jeho náměstek Budinský se nechali uplácet od různých dodavatelů nemocnice, ať už zajišťovali stavební zakázky, úklidové služby či řemeslnické práce. Dosud policie obvinila osmnáct lidí, pět z nich, včetně Budinského a Ludvíka, poslal soud do vazby.
Budinský je v motolské kauze obviněný z dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU, přijetí úplatku, nepřímého úplatkářství a také z legalizace výnosů z trestné činnosti. Spolu s kriminální kauzou se řeší také možné dopady na financování motolských investic hrazených z evropských fondů.
Česko může přijít o dotace
Policisté se zabývají mimo jiné zakázkami na budoucí výstavbu motolského onkologického centra za 4,5 miliardy korun a již dokončenou rekonstrukci budovy, kde sídlí oddělení pro dospělé pacienty, takzvaného Modrého pavilonu za 1,5 miliardy korun.
Na onkocentrum má Česko schválenou dotaci 3,7 miliardy z Národního plánu obnovy, peníze zatím nebyly vyplaceny. Ze státního rozpočtu nemocnice zatím získala dvě zálohové platby ve výši téměř 738 milionů a necelých 103 milionů korun na kofinancování DPH k evropské dotaci.
Ministerstvo zdravotnictví minulý týden uvedlo, že pokud se prokáže porušení finančních zájmů EU, Česko peníze nedostane.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Sekáčkem na maso zranil muže a těhotnou ženu. Pachateli z Jablonecka hrozí výjimečný trest