
Ředitel Motolské nemocnice Miloslav Ludvík měl bezpečnostní prověrku
Obvinit mě z korupce je dnes skoro na žalobu, prohlásil před necelými šesti lety sebevědomě bývalý ředitel Fakultní nemocnice Motol a někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. V rozhovoru pro Lidové noviny se v roce 2019 pochlubil i získanou bezpečnostní prověrkou ze strany Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Sám Ludvík je přitom jedním z hlavních aktérů v korupční kauze kolem motolské nemocnice, která hýbe celou Českou republikou.
Někdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chtěl po všech ředitelích státních nemocnic prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). V roce 2019 ji dostal i Miloslav Ludvík a náležitě se jí pyšnil. „Ředitel fakultní nemocnice Motol prošel velmi úspěšně prověrkami NBÚ. Tehdy to bylo velké haló, že se tím zajistí proti korupci…“ připomněl současný šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kauza Motol bobtná. Policie obvinila osmnáctého člověka, podezřívá ho z podplácení
Sám Ludvík o své prověrce promluvil před šesti lety v rozhovoru pro Lidové noviny. „Obdržel jsem ji v zákonné lhůtě 75 dnů. A je třeba říct, jelikož jsem ji absolvoval poprvé v životě, bylo pro mě velkým překvapením, jak je důkladná. V podstatě mi proskenovali všechny příjmy deset let zpátky. Dokonce jsem musel uvést součet čistých příjmů za posledních pět let. Proti tomu se pak počítají veškeré výdaje, které člověk měl, a saldo musí sedět,“ pochlubil se ředitel motolské nemocnice.
Přiznal, že tak důkladnou kontrolu jeho finanční historie nečekal. „Dokonce v případě dluhů jsem se dozvěděl, že tuším v roce 1991 jsem jednou opožděně zaplatil splátku novomanželské půjčky,“ poznamenal s tím, že prověrku získal do měsíce. NBÚ měl být podle něj extrémně pečlivý a ptal se na každý účet, platbu kartou či peněžní transakci.
„Skoro si myslím, že obvinit mě z korupce je dneska skoro na žalobu,“ prohlásil sebevědomě Ludvík. Zdůraznil, že odměny dostává podle tabulek, a tudíž je jedno, zda je šéfem Bulovky nebo Motola s propastně vyššími obraty v miliardách korun.
Doplnil, že ředitel nemocnice si může přijít na až dva miliony korun ročně. „Což třeba ve srovnání u nás v nemocnici znamená, že se nedostanu ani do první stovky vydělávajících. Ani s odměnami, podotýkám,“ dodal s tím, že průměrně dostávají šéfové největších nemocničních zařízení v Česku zhruba 100 tisíc korun hrubého.
Jakou prověrku Ludvík přesně dostal?
V rozhovoru přišla řeč i na neprůhlednou kyperskou společnost Stomarli Holdings Limited, která byla několik let dceřinou společností skupiny J&T a v níž byl Ludvík vlastníkem akcií. „Z tohoto úhlu pohledu je i ČEZ neprůhledná firma, jelikož neznáte všechny její akcionáře. Bylo to také součástí prověrky na NBÚ a koneckonců tento údaj si může každý dohledat v mém majetkovém přiznání. Jednalo se o několik akcií, které jsem koupil a za několik let prodal,“ řekl na svou obranu.
Jak ale ukázal policejní zásah z minulého týdne, korupce z nemocnic zřejmě nezmizela. A co je vlastně zač ona prověrka, s níž se Ludvík pochlubil? V tomto případě nejde o klasickou bezpečnostní prověrku, která umožňuje seznamovat se s utajenými dokumenty. Jde pouze o doklad o bezpečnostní způsobilosti.
„Pracovníci NBÚ při ní ověřují, zda fyzická osoba vyvíjí činnost proti ČR nebo se stýká s osobou, která takové styky vyvíjí, zda její majetkové poměry nejsou nepřiměřené, zda její chování má negativní vliv na důvěryhodnost nebo ovlivnitelnost a může vést ke zneužití výkonu citlivé činnosti nebo zda její zdravotní stav může mít vliv na výkon citlivé činnosti,“ vysvětlil ředitel právního a legislativního odboru NBÚ Jiří Malý.
Miloslav Ludvík ale nikdy nezískal ani nejnižší stupeň prověrky klasické. Čili nemá ani status „Důvěrné. „Zde mohu konstatovat, že NBÚ takové osvědčení Ing. Ludvíkovi nikdy nevydal,“ dodal Malý.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Největší korupční skandál desetiletí v plném rozsahu. Jak šel čas s motolskou kauzou?