reklama

Lexus UX 300e: První elektromobil značky je konzervativní a hodně dobrý

/ fotografií

Lexus UX300e je prvním elektromobilem této prémiové japonské značky z koncernu Toyota, která jinak spoléhá na hybridy. Vůz vychází z platformy spalovacího protějšku UX, od kterého se na první pohled výrazně neliší.

reklama

Byli jsme mezi prvními českými médii, která měla možnost vyzkoušet první plně elektrický Lexus. Oproti běžnému SUV UX se UX 300e po designové stránce výrazně neliší a na silnici jej pozná pouze opravdový odborník. Jediným rozdílem je totiž nápis „Electric“ u zadního blatníku a nová lišta v kontrastní barvě nad poznávací značkou – přesně v duchu toyoťácké filozofie „jeden model se všemi druhy pohonu“.

Interiér elektrického UX je zdánlivě stejný jako u běžných hybridních verzí. Není to ale tak docela pravda.
Interiér elektrického UX je zdánlivě stejný jako u běžných hybridních verzí. Není to ale tak docela pravda.
Zdroj: Lexus

Konzervativní pojetí s elektrickými korekcemi

Naopak v kabině se toho odehrálo celkem dost. Kvůli rozměrné baterii s kapacitou 54,3 kWh, která se nachází pod podlahou, museli inženýři nadzdvihnout zadní sedadla a o pár stupňů je naklonit. V praxi to znamená, že urostlejším pasažérům vzadu budou levitovat kolena nad sedákem. Na druhou stranu, více sklopená sedadla přináší pohodlnější posed.

Lexus musíme pochválit za to, že na úkor akumulátoru nezmenšil zavazadlový prostor, ba naopak ho dokázal ještě o necelých 60 litrů zvětšit. Docílil toho díky přesunutí klasické autobaterie z kufru pod přední kapotu. Celkový objem zavazadelníku tak šplhá k hodnotě 486 litrů.

Přístrojová deska je až na jiné budíky uzpůsobené ryze elektrickému pohonu víceméně beze změn, a tedy už poněkud staršího data, avšak v konečném efektu velice uklidňující a hlavně ideálně funkční. A těch krásných fyzických tlačítek! Zpracování interiéru je jako u každého jiného Lexusu špičkové. Pokud UX 300e srovnáme třeba s konkurenčním elektromobilem VW ID.3, který používá pouze tvrdé plasty, aby co nejvíce ušetřil, Lexus jde naprosto jiným směrem. Raději zákazníkům nabídne luxusní kůži za více peněz než laciné a nevkusné materiály.

Jízda s UX 300e je tichá a velmi hbitá.
Jízda s UX 300e je tichá a velmi hbitá.
Zdroj: Lexus

Důstojný pohon

O pohon UX se stará nově vyvinutá baterie o vysoké kapacitě 54,3 kWh, zabudovaná přímo pod podlahou kabiny a propůjčující tomuto vozu dojezd 400 km podle cyklu NEDC (odpovídá dojezdu 305–315 km podle cyklu WLTP v závislosti na dalších parametrech, jako je např. velikosti kol). To je při výkonu elektromotoru 204 koní slušná hodnota, které lze podle prvních zkušeností bez problému dosáhnout i s plným využíváním výkonových možností.

Veškerá síla je posílána pouze na přední nápravu, což může občas rezultovat v nežádoucí „hrábnutí“ na výjezdu ze zatáček nebo při prudší akceleraci na mokrém povrchu. UX 300e má dokonalé rozložení hmotnosti 50:50, takže v zatáčkách je zcela poslušné a neutrální, spíše komfortně naladěný podvozek ale svědčí spíš klidné tiché plavbě, pro kterou je silný a kultivovaný elektromobil jako stvořený.

Ještě jedna zajímavost: Lexus UX 300e má dva konektory pro dobíjení. Pro pomalé nabíjení se zde nachází klasická zástrčka Typu 2 (Mennekes). Pro rychlodobíjení stejnosměrným proudem je na voze vstup pro CHAdeMO, který je typický pro asijské elektromobily. Na každé straně automobilu tedy najdete jedny dvířka konektoru.

Čistý pohon naznačují jen nápisy electric na bocích auta.
Čistý pohon naznačují jen nápisy electric na bocích auta.
Zdroj: Lexus

Originál jako vždy

První ryzí elektromobil od Lexusu a potažmo Toyoty je vyzrálým autem nové generace (avšak v osvědčené karoserii), které nabízí dokonale komfortní podvozek a luxusní interiér. Highlightem kompaktního SUV je bezpochyby kultivovaná jízda ve městě a velmi citelná dynamika elektromotoru.

Nejvíce nás uchvátil podvozek, který byl dokonale komfortní a bez problému dokázal žehlit veškeré nerovnosti číhající ve městském prostředí. V kombinaci s naprostým tichem, překrásným interiérem a kultivovaným chodem elektromotoru se jednalo až o relaxační jízdu.

Je zřetelné, že Lexus na elektrické UX velmi sází a na výsledku je to v nejlepším slova smyslu vidět. Do prodeje se novinka dostane záhy.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Krimi

Sledujte ŽIVĚ brífink policie k okolnostem zákroku na Roma v Teplicích

Sledujte ŽIVĚ brífink policie k okolnostem zákroku na Roma v Teplicích

Chování policie při zákroku na Roma z Teplic vyvolává spoustu otázek. Proto se krajské ředitelství Ústeckého kraje rozhodlo uspořádat mimořádný brífink k okolnostem zákroku v Teplicích, který se koná ve čtvrtek v Ústí nad Labem. Začátek je plánovaný na 15 hodin a tiskovou konferenci můžete sledovat přímo v tomto článku.

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po pěti letech zpět ztracené zlato
Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?
Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Noční bouře strhla stožáry u Temelína. Část elektrárny stojí, lidé jsou bez elektřiny
Pirátský kandidát na ministra považuje vyšší zdanění za řešení bytové krize
Tachezy: Indická mutace delta může v Česku převládnout koncem léta
Další články
reklama
reklama