reklama

Lexus UX 300e: První elektromobil značky je konzervativní a hodně dobrý

Lexus UX300e je prvním elektromobilem této prémiové japonské značky z koncernu Toyota, která jinak spoléhá na hybridy. Vůz vychází z platformy spalovacího protějšku UX, od kterého se na první pohled výrazně neliší.

reklama

Byli jsme mezi prvními českými médii, která měla možnost vyzkoušet první plně elektrický Lexus. Oproti běžnému SUV UX se UX 300e po designové stránce výrazně neliší a na silnici jej pozná pouze opravdový odborník. Jediným rozdílem je totiž nápis „Electric“ u zadního blatníku a nová lišta v kontrastní barvě nad poznávací značkou – přesně v duchu toyoťácké filozofie „jeden model se všemi druhy pohonu“.

Konzervativní pojetí s elektrickými korekcemi

Naopak v kabině se toho odehrálo celkem dost. Kvůli rozměrné baterii s kapacitou 54,3 kWh, která se nachází pod podlahou, museli inženýři nadzdvihnout zadní sedadla a o pár stupňů je naklonit. V praxi to znamená, že urostlejším pasažérům vzadu budou levitovat kolena nad sedákem. Na druhou stranu, více sklopená sedadla přináší pohodlnější posed.

Lexus musíme pochválit za to, že na úkor akumulátoru nezmenšil zavazadlový prostor, ba naopak ho dokázal ještě o necelých 60 litrů zvětšit. Docílil toho díky přesunutí klasické autobaterie z kufru pod přední kapotu. Celkový objem zavazadelníku tak šplhá k hodnotě 486 litrů.

Přístrojová deska je až na jiné budíky uzpůsobené ryze elektrickému pohonu víceméně beze změn, a tedy už poněkud staršího data, avšak v konečném efektu velice uklidňující a hlavně ideálně funkční. A těch krásných fyzických tlačítek! Zpracování interiéru je jako u každého jiného Lexusu špičkové. Pokud UX 300e srovnáme třeba s konkurenčním elektromobilem VW ID.3, který používá pouze tvrdé plasty, aby co nejvíce ušetřil, Lexus jde naprosto jiným směrem. Raději zákazníkům nabídne luxusní kůži za více peněz než laciné a nevkusné materiály.

Důstojný pohon

O pohon UX se stará nově vyvinutá baterie o vysoké kapacitě 54,3 kWh, zabudovaná přímo pod podlahou kabiny a propůjčující tomuto vozu dojezd 400 km podle cyklu NEDC (odpovídá dojezdu 305–315 km podle cyklu WLTP v závislosti na dalších parametrech, jako je např. velikosti kol). To je při výkonu elektromotoru 204 koní slušná hodnota, které lze podle prvních zkušeností bez problému dosáhnout i s plným využíváním výkonových možností.

Veškerá síla je posílána pouze na přední nápravu, což může občas rezultovat v nežádoucí „hrábnutí“ na výjezdu ze zatáček nebo při prudší akceleraci na mokrém povrchu. UX 300e má dokonalé rozložení hmotnosti 50:50, takže v zatáčkách je zcela poslušné a neutrální, spíše komfortně naladěný podvozek ale svědčí spíš klidné tiché plavbě, pro kterou je silný a kultivovaný elektromobil jako stvořený.

Ještě jedna zajímavost: Lexus UX 300e má dva konektory pro dobíjení. Pro pomalé nabíjení se zde nachází klasická zástrčka Typu 2 (Mennekes). Pro rychlodobíjení stejnosměrným proudem je na voze vstup pro CHAdeMO, který je typický pro asijské elektromobily. Na každé straně automobilu tedy najdete jedny dvířka konektoru.

Originál jako vždy

První ryzí elektromobil od Lexusu a potažmo Toyoty je vyzrálým autem nové generace (avšak v osvědčené karoserii), které nabízí dokonale komfortní podvozek a luxusní interiér. Highlightem kompaktního SUV je bezpochyby kultivovaná jízda ve městě a velmi citelná dynamika elektromotoru.

Nejvíce nás uchvátil podvozek, který byl dokonale komfortní a bez problému dokázal žehlit veškeré nerovnosti číhající ve městském prostředí. V kombinaci s naprostým tichem, překrásným interiérem a kultivovaným chodem elektromotoru se jednalo až o relaxační jízdu.

Je zřetelné, že Lexus na elektrické UX velmi sází a na výsledku je to v nejlepším slova smyslu vidět. Do prodeje se novinka dostane záhy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?
360°

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

Meghan si na focení pro Time vzala šperky za osm milionů. Doplňky byly symbolické

Princi Harrymu a Meghan Markleové se dostalo velké pocty. Královský pár zapózoval na titulní stránce amerického magazínu Time, který pár zařadil mezi nejvlivnější osobnosti světa. A jako každá jiná žena také vévodkyně Meghan na focení pečlivě volila svůj outfit i šperky. Jejich hodnota vám ale vyrazí dech. Dosahovala totiž astronomických 326 tisíc eur, tedy v přepočtu více než osm milionů korun. Každý z klenotů pak v sobě ukrýval určitou symboliku.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama