Ležel na zemi, velitel ho zastřelil. Rusové prozradili, jak se zbavují vlastních raněných

Hrob ruských vojáků ve Vilchivce u Charkova (Ukrajina), 9. května 2022.

Ruští vojáci měli zezadu zastřelit dva ukrajinské civilisty

Po masakrech Ukrajinců v Buči, Irpini nebo Mariupolu se v zahraničních médiích objevily informace také o tom, jak Rusové nakládají s vlastními vojáky. Poté, co ukrajinská armáda znovu dobyla podstatnou část území kolem Kyjeva a Charkova, jde o další svědectví toho, čeho je ruská armáda schopna. Novinář Volodymyr Zolkin získal svědectví pěti ruských vojáků, kteří prozradili, jak agresor nakládá s vlastními raněnými.

Vojáci ruské rozvědky, které zajaly ukrajinské síly, v rozhovoru pro Open Media Ukraine otevřeně mluví o tom, jak jejich podplukovník „dorazil vlastní raněné“.

„Zraněný voják ležel na zemi a velitel pluku ho pistolí zastřelil. Jen tak,“ odpovídá první z ruských zajatců na Zolkinovu otázku, co myslí tím „dorazil“. Z videozáznamu není patrné, kde k údajnému zvěrstvu došlo, kde byli vojáci vyslýcháni, ani k jaké jednotce patřili.

Druhý voják dodává, že nešlo o jediný případ. „Mohli je zachránit, mohli jim pomoci, odvézt je odtamtud. On je ale prostě zastřelil,“ říká druhý zajatý rozvědčík k nakládání se zraněnými Rusy. „Podplukovník se procházel a tímto způsobem zastřelil pět, šest vojáků. Všichni to byli mladí muži,“ doplňuje. Pravdivost tvrzení Rusů, kteří padli do moci ukrajinské armády ale není v průběhu války možné z nezávislých zdrojů ověřit.

Nejedná se o první případ, kdy ruští vojáci prozradili, s jakou krutostí se jejich nadřízení rozhodují. Další ze zajatých vojáků minulý týden pro Open Media Ukraine odhalil, že se nemalý počet příslušníků ruské armády snaží spáchat sebevraždu, aby se nemusel podílet na zvěrstvech na Ukrajině. „Sám vím o dvou vojácích, kteří se zastřelili přímo na frontové linii,“ říká Andrej Ušakov.

Na videu zajatý Rus dodává, že jediná možnost, jak se dostat zpátky do Ruska, je pro nasazené vojáky jako „Cargo 300“. Jde o označení raněného vojáka, kterého je třeba přepravit z bojiště do bezpečí. Výraz se začal používat mezi Spojenci po roce 2001 během války v Afghánistánu, poté se globálně rozšířil. Při registraci přepravy tehdy bylo nutné vyplňovat vzorový formulář číslo 300.

Novináři s tvrzeními o krutém zacházení s vlastními vojáky konfrontovali Putinova mluvčího Dmitrije Peskova. Ten ovšem pro Ostorožno Media (jedná se o YouTube kanál ruské propagandy, který mimo jiné produkuje „nezávislé“ rozhovory o situaci na Ukrajině – pozn. red.) popřel, že by Kreml měl o takovém zacházení s raněnými jakékoliv informace.

Tagy: