Meghan ve sporu s bulvárem zatajila podstatný detail. Prostě jsem zapomněla, hájí se

V minulém týdnu začal soud v Londýně projednávat odvolání britského bulvárního média s manželkou prince Harryho – Meghan Markleovou. Nikdo však nečekal, že od ní uslyší omluvu. Vévodkyně ze Sussexu uvedla, že když v případu dříve vypovídala, „nevzpomněla si“ na rozhovory se svým bývalým tajemníkem pro komunikaci. Ty se měly týkat spolupráce s autory její a Harryho biografie.

Čtyřicetiletá Markleová je v Londýně zapletena do soudní bitvy s vydavatelem bulvárního listu Mail on Sunday a webu MailOnline. Důvodem je zveřejnění části dopisu, který po svatbě s Harrym v roce 2018 napsala svému otci Thomasovi Markleovi.

Markleová vydavatele Associated Newspapers zažalovala za porušení soukromí a autorských práv. Soudce Nejvyššího soudu v únoru rozhodl v její prospěch a uvedl, že zveřejnění dopisu, který Meghan napsala svému otci, bylo „zjevně nadměrné, a tudíž nezákonné“, píše agentura AP.

Vydavatelství se u odvolacího soudu snaží rozhodnutí zvrátit. Tvrdí, že Meghan dopis napsala s vědomím, že by mohl být zveřejněn. Soukromé informace pak měla zveřejnit díky spolupráci s Omidem Scobiem a Carolyn Durandovou – autory její a Harryho biografie Hledání svobody (Finding Freedom).

Její právníci dříve popírali, že by s nimi manželský pár jakkoliv spolupracoval. A to i v momentě, kdy bývalý tajemník pro komunikaci královského páru Jason Knauf u soudu vypověděl, že Scobiemu a Durandové předal informace po diskuzi s Meghan a Harrym. Jako důkaz poskytl e-maily, které Knauf páru posílal. Harrymu v jednom z nich například sdělil, že se s autory setká.

Omlouvám se, zapomněla jsem

Ve středu u odvolacího soudu Meghan připustila, že Knauf spisovatelům některé informace pro knihu poskytl s jejím vědomím. Dodala však, že rozsah sdělených informací jí není znám. „Omlouvám se soudu za to, že jsem si tehdy na tyto výměny názorů nevzpomněla. Neměla jsem žádné přání ani úmysl uvádět obžalovaného nebo soud v omyl,“ sdělila s tím, že si na rozhovory s Knaufem zkrátka nevzpomněla.

Vydavatel bulvárního média na základě Kaufových důkazů nyní zpochybňují i tvrzení, že Meghan neměla v úmysl, aby dopis viděl někdo jiný než její otec. Právě on totiž dopis bulváru předal. „Vévodkyně mě žádala, abych si text prohlédl. Vše prý vypracovala s vědomím, že by dopis mohl uniknout na veřejnost,“ vypověděl Knauf.

Vévodkyně se ho údajně i ptala, zda má svého otce oslovovat „tati“. Její bývalý tajemník pro komunikaci podotkl, že v případě úniku informací by právě toto oslovení lidi „tahalo za srdce”. Meghan ve své písemné výpovědi podotkla, že nevěřila, že by její otec dopis prodal nebo pustil na veřejnost z toho důvodu, aby to na něj nevrhalo špatné světlo.

Tagy: