reklama

Meghan ve sporu s bulvárem zatajila podstatný detail. Prostě jsem zapomněla, hájí se

V minulém týdnu začal soud v Londýně projednávat odvolání britského bulvárního média s manželkou prince Harryho – Meghan Markleovou. Nikdo však nečekal, že od ní uslyší omluvu. Vévodkyně ze Sussexu uvedla, že když v případu dříve vypovídala, „nevzpomněla si“ na rozhovory se svým bývalým tajemníkem pro komunikaci. Ty se měly týkat spolupráce s autory její a Harryho biografie.

reklama

Čtyřicetiletá Markleová je v Londýně zapletena do soudní bitvy s vydavatelem bulvárního listu Mail on Sunday a webu MailOnline. Důvodem je zveřejnění části dopisu, který po svatbě s Harrym v roce 2018 napsala svému otci Thomasovi Markleovi.

Markleová vydavatele Associated Newspapers zažalovala za porušení soukromí a autorských práv. Soudce Nejvyššího soudu v únoru rozhodl v její prospěch a uvedl, že zveřejnění dopisu, který Meghan napsala svému otci, bylo „zjevně nadměrné, a tudíž nezákonné“, píše agentura AP.

Vydavatelství se u odvolacího soudu snaží rozhodnutí zvrátit. Tvrdí, že Meghan dopis napsala s vědomím, že by mohl být zveřejněn. Soukromé informace pak měla zveřejnit díky spolupráci s Omidem Scobiem a Carolyn Durandovou – autory její a Harryho biografie Hledání svobody (Finding Freedom).

Její právníci dříve popírali, že by s nimi manželský pár jakkoliv spolupracoval. A to i v momentě, kdy bývalý tajemník pro komunikaci královského páru Jason Knauf u soudu vypověděl, že Scobiemu a Durandové předal informace po diskuzi s Meghan a Harrym. Jako důkaz poskytl e-maily, které Knauf páru posílal. Harrymu v jednom z nich například sdělil, že se s autory setká.

Omlouvám se, zapomněla jsem

Ve středu u odvolacího soudu Meghan připustila, že Knauf spisovatelům některé informace pro knihu poskytl s jejím vědomím. Dodala však, že rozsah sdělených informací jí není znám. „Omlouvám se soudu za to, že jsem si tehdy na tyto výměny názorů nevzpomněla. Neměla jsem žádné přání ani úmysl uvádět obžalovaného nebo soud v omyl,“ sdělila s tím, že si na rozhovory s Knaufem zkrátka nevzpomněla.

Vydavatel bulvárního média na základě Kaufových důkazů nyní zpochybňují i tvrzení, že Meghan neměla v úmysl, aby dopis viděl někdo jiný než její otec. Právě on totiž dopis bulváru předal. „Vévodkyně mě žádala, abych si text prohlédl. Vše prý vypracovala s vědomím, že by dopis mohl uniknout na veřejnost,“ vypověděl Knauf.

Vévodkyně se ho údajně i ptala, zda má svého otce oslovovat „tati“. Její bývalý tajemník pro komunikaci podotkl, že v případě úniku informací by právě toto oslovení lidi „tahalo za srdce”. Meghan ve své písemné výpovědi podotkla, že nevěřila, že by její otec dopis prodal nebo pustil na veřejnost z toho důvodu, aby to na něj nevrhalo špatné světlo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama