reklama

Linka 1212 posiluje tým operátorů. Ti pracují i z domova a nově přes on-line chat

Telefonní linky, kde lidé hledají pomoc a informace, jsou přetížené. Obrovskému náporu čelí i linka 1212. Posiluje proto tým operátorů. Ten tvoří dobrovolníci z jednotlivých ministerstev. Jsou mezi nimi ale také zaměstnanci firem nebo medici, kteří v prvních ročnících lékařských fakult ještě nemohou chodit vypomáhat do nemocnic.

reklama

Studentka medicíny Adéla navštěvuje první ročník. Když se objevila možnost dobrovolničit v expertním zdravotnickém týmu linky 1212, neváhala a ihned se zapojila.

„Vzhledem k tomu, v jaké situaci se vlastně nacházíme i my jako z pozice studentů, že nemůžeme nabídnout ještě úplně komplexní péči pacientům, tak tohle je ideální, protože nám volají lidi, kteří nevědí, co se sebou, nevědí, jestli jejich příznaky jsou dostačující pro to, aby se mohli nechat nějak vyšetřit. Jsou dost často vystrašení,“ popisuje Adéla, v čem vidí smysl dobrovolnické práce.

Ministerstvo upozorňuje, že linka 1212 je pouze rozcestníkem. Proškolení operátoři pak specifičtější dotazy přepojují na příslušné odborné týmy. „Linka 1212 není explicitně určena jenom pro zdravotnické dotazy, je to také linka, která prostřednictvím vlastně rozcestníků umožní nabídku, ať už směrem ke školství, směrem k problematice dopravy, směrem k oblasti obchodu a tak dále,“ vysvětlila náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.

Aby Ministerstvo zdravotnictví alespoň trochu ulevilo operátorům na lince 1212 i na dalších tísňových linkách, přišlo s vlastním online řešením. Kontaktovat tak na jeho webu můžete virtuální sestru Anežku. „Je to chat bot, takže v podstatě lidé ho najdou na webu, můžou tam napsat otázku, on jim odpovídá. Jednak ji upgradujeme, takže pořád přidáváme nové a nové otázky a odpovědi na základě toho, jak se situace vyvíjí, a jednak ten zájem lidí se zvyšuje,“ popsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

Pokud Anežka nezvládne odpovědět, přepojí se chat na reálné operátory. Ti vypomáhají také z domova. „Z domova jednak zpracovávám chaty a stejně tak vlastně i ty hovory z linky 1212. Já zajišťuji i primárně nábory dobrovolníků z řad veřejnosti. V současné chvíli je tam zapojeno kolem 200 operátorů, zároveň s tím vznikla stránka, jmenuje se Linka1212.cz,“ uvedl Daniel Görner, koordinátor linky 1212

Na té najdou občané všechny důležité informace. Telefonní linku by tak měli využít jen v těch nejnutnějších případech, nebo pokud nemají možnost připojit se k internetu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama