reklama

Linka 1212 posiluje tým operátorů. Ti pracují i z domova a nově přes on-line chat

Telefonní linky, kde lidé hledají pomoc a informace, jsou přetížené. Obrovskému náporu čelí i linka 1212. Posiluje proto tým operátorů. Ten tvoří dobrovolníci z jednotlivých ministerstev. Jsou mezi nimi ale také zaměstnanci firem nebo medici, kteří v prvních ročnících lékařských fakult ještě nemohou chodit vypomáhat do nemocnic.

reklama

Studentka medicíny Adéla navštěvuje první ročník. Když se objevila možnost dobrovolničit v expertním zdravotnickém týmu linky 1212, neváhala a ihned se zapojila.

„Vzhledem k tomu, v jaké situaci se vlastně nacházíme i my jako z pozice studentů, že nemůžeme nabídnout ještě úplně komplexní péči pacientům, tak tohle je ideální, protože nám volají lidi, kteří nevědí, co se sebou, nevědí, jestli jejich příznaky jsou dostačující pro to, aby se mohli nechat nějak vyšetřit. Jsou dost často vystrašení,“ popisuje Adéla, v čem vidí smysl dobrovolnické práce.

Ministerstvo upozorňuje, že linka 1212 je pouze rozcestníkem. Proškolení operátoři pak specifičtější dotazy přepojují na příslušné odborné týmy. „Linka 1212 není explicitně určena jenom pro zdravotnické dotazy, je to také linka, která prostřednictvím vlastně rozcestníků umožní nabídku, ať už směrem ke školství, směrem k problematice dopravy, směrem k oblasti obchodu a tak dále,“ vysvětlila náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.

K tématu

Aby Ministerstvo zdravotnictví alespoň trochu ulevilo operátorům na lince 1212 i na dalších tísňových linkách, přišlo s vlastním online řešením. Kontaktovat tak na jeho webu můžete virtuální sestru Anežku. „Je to chat bot, takže v podstatě lidé ho najdou na webu, můžou tam napsat otázku, on jim odpovídá. Jednak ji upgradujeme, takže pořád přidáváme nové a nové otázky a odpovědi na základě toho, jak se situace vyvíjí, a jednak ten zájem lidí se zvyšuje,“ popsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

Pokud Anežka nezvládne odpovědět, přepojí se chat na reálné operátory. Ti vypomáhají také z domova. „Z domova jednak zpracovávám chaty a stejně tak vlastně i ty hovory z linky 1212. Já zajišťuji i primárně nábory dobrovolníků z řad veřejnosti. V současné chvíli je tam zapojeno kolem 200 operátorů, zároveň s tím vznikla stránka, jmenuje se Linka1212.cz,“ uvedl Daniel Görner, koordinátor linky 1212

Na té najdou občané všechny důležité informace. Telefonní linku by tak měli využít jen v těch nejnutnějších případech, nebo pokud nemají možnost připojit se k internetu.

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Stotisícovou Olomouc okupovalo 13 tisíc sovětských vojáků a 7 tisíc rodinných příslušníků armádních oficírů. Bylo to traumatické soužití, které skončilo až s odchodem okupační armády z Československa 21. června 1991. „Rusáky jsem nesnášel. A pořád po nich v Olomouci zůstává strašně moc škod,“ rozhlíží se pedagog Miroslav Šnajdr (59) po někdejším „sovětském území“ v olomoucké čtvrti Černá cesta.

EURO 2021

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Současná doba přináší z hlediska sledování sportovních událostí řadu výhod. Nepotřebujete televizi, a pokud budete trochu snaživí, můžete odkudkoli zkouknout přes internetový stream třeba i nigerijskou fotbalovou ligu. A co se týče aktuálních událostí, můžete si zapnout pohodlně Euro třeba na zahradě u grilování. Vše má svoje plusy, ale zároveň minusy. A o tom se přesvědčila skupinka Nizozemců.

Doprava

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Česko podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nikdy nebylo tak blízko tomu, aby se konečně začal stavět klíčový úsek Pražského okruhu 511 mezi Běchovicemi a D1. Jde o důležitý úsek části okruhu, který měl být podle původních plánů ministerstva dopravy otevřen dokonce už letos, zatím se ale ani nezačalo. Podle Havlíčka by se mohlo „kopnout“ do země už v příštím roce.

Kultura trpí. Zaorálek a spol. volají po stejných pravidlech kontrol, jako má gastronomie
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede
Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo
Covid cestovní seriál: Co potřebujete k dovolené v Chorvatsku a na co si dát pozor?
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
reklama
reklama
Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě

Partie

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama