CNN Prima News dobrovolníci

dobrovolníci

Výpis příspěvků ke štítku „dobrovolníci“

Přeběhne 300 metrů, jen aby zemřel. Bělorus popsal úlohu „oslů“ i největší výhodu Rusů

Říká o sobě, že nezná nic jiného než válku — v devatenácti letech odešel z rodného Běloruska podpořit ukrajinské demonstranty, kteří v roce 2014 protestovali na kyjevském Majdanu proti proruskému prezidentu Viktoru Janukovyčovi. Jenže vypukla válka na Donbase, a tak plynule přešel od demonstrací k bojům. Nyní je Dzianis Prokharaŭ zvaný „Kit“ velitelem pluku běloruských dobrovolníků a o situaci na bojišti promluvil v podcastu Matyáše Zrna OFF RECORD.

Tank Václav řádí na Ukrajině. Podívejte se na unikátní záběry, jak likvidoval okupanty

Český tank T-72 „Václav“ žije a ve službách 128. zakarpatské útočné brigády nadále trápí ruské jednotky. Válečný oř pokřtěný tradičním jménem nejvýznamnějších českých panovníků se nedávno zúčastnil vojenské akce, během níž se i díky jeho přičinění podařilo odrazit útok Rusů na záporožské frontě. „Přijeli na obrněném voze, zpět už utíkali pěšky. Tedy ti, kteří ještě měli nohy,“ okomentoval událost Vasyl Kapustej, česko-ukrajinský dobrovolník, jenž stojí za humanitárními sbírkami i křtem českého tanku. S redakcí CNN Prima NEWS se také podělil o video z akce.

Češi o padlém krajanovi na Ukrajině: Snad Rusům nadělal poslední peklo. Byl to dobrý kluk

Neváhal se postavit ruské agresi. Byl to dobrý kluk, za bezpečí všech vyhasl další český život, smutní krajani, kteří se s ním znali. Zemřel v Doněcké oblasti, kde panují u Avdijivky brutální boje i evakuace ukrajinských sil. „Snad nadělal Rusům poslední peklo,“ poznamenali na jeho konto humanitární pracovníci a lidé, kteří jsou seznámeni s děním na frontě či bojovali po boku padlého Čecha. Redakce CNN Prima NEWS jeho identitu zná, s ohledem na rodinu a na žádost jeho přátel ji ale nebude zveřejňovat.

Z ruské protitankové střely si vyrobili „svatý grál“. V Česku se vydražil za desetitisíce

Tankisté z ukrajinské 128. zakarpatské útočné brigády předali českým humanitárníkům unikátní předmět pro sběratele válečných trofejí. Ze střely z ukořistěného ruského tanku si vyrobili pohár se znakem jejich armádního útvaru. Výtěžek z dražby půjde do veřejné sbírky na jejich podporu, své příhozy mohli lidé nabízet do středečního večera. „Každý správný husita, který chce vlastnit takový unikátní kalich, může zkusit štěstí,“ poznamenal před koncem dražby s nadsázkou Vasyl Kapustej, humanitární dobrovolník, který stál i za křtem „Václava“, českého tanku ve službách zmiňované brigády.

České záběry z Ukrajiny: Sanitky jako terč, střepiny vytažené z dětí a kočárky v rachotu děl

Rozbitá okna a ponurá atmosféra, ale také houževnatost ukrajinských obyvatel, kteří se snaží sžít s válkou. Tak čeští dobrovolníci z projektu Team4Ukraine popisují život v osvobozených městech Kupjansk, Mykolajiv a Cherson, kam obráncům i civilistům zavezli humanitární zásilky a výbavu. „Procházela kolem nás maminka s kočárkem a snažila se uspat dítě. Už si vlastně přivykla, že o kilometr či dva dál dopadají dělostřelecké granáty, exploze jsou slyšet poměrně silně. Přesto se tu lidé snaží žít co nejobvyklejším životem,” říká Jan „Sully“ Heřmánek z Team4Ukraine, který má na kontě nejednu cestu do válkou zmítané země.

Václav už řádí na frontě. Pokřtěný český tank se chystá na Ukrajině natáčet, jak ničí Rusy

Další kus české válečné techniky se dočkal nového jména. Darovaný tank T-72 ve službách ukrajinské 128. zakarpatské brigády byl pokřtěn na Václava. V hlasování skrze veřejnou sbírku, kterou založil humanitární dobrovolník Vasyl Kapustej, porazil jak Karla, tak Švejka. A to nebyl jediný dárek, který tankisté dostali – železný oř s českým rodokmenem obdržel rovněž GoPro kameru, která bude natáčet jeho úspěchy na ukrajinském bojišti.

České záběry z Avdijivky: Obraz zkázy a zmaru. Město je téměř srovnané se zemí

Situace v ukrajinské Avdijivce je vážná, město je odříznuté a téměř celé zničené. Připomíná zdevastovaný Bachmut, popsali čeští dobrovolníci ze spolku Team 4 Ukraine. Ti v listopadu vyjeli do obléhaného města, aby dopravili humanitární pomoc obráncům i civilistům, kterých zůstává na místě kolem tisícovky. Zůstávají především starší lidé a jejich děti je tam nechtějí nechat samotné, uvedl místopředseda spolku Jan „Sully“ Heřmánek.

Na Ukrajincích je znát únava. Chvíli po našem odjezdu padaly na Charkov rakety, líčí Češi

Stačilo setrvat jen pár hodin navíc a možná by se čeští dobrovolníci z organizace Team 4 Ukraine stali svědky ruského raketového útoku na Charkov. Sirény zněly ve dne v noci a na Ukrajincích už je vidět únava, třebaže jsou odhodlaní vyhrát, uvedli členové nedávné humanitární výpravy. Ukrajinským obráncům dovezli nejen zdravotnické potřeby, ale také další materiální pomoc.

Ukrajinské ženy rodí předčasně ze stresu. Když přijedeme, je to pro místní svátek, líčí Češi

Vše bude dobré, vše bude Ukrajina. Tak komentují civilisté z válečných oblastí rok a půl trvající konflikt s ruskými okupanty. Místní stále skálopevně věří ve své jednoznačné vítězství, ale už nedokážou říct, jak bude vypadat jejich život po válce, uvedli redakci CNN Prima NEWS čeští dobrovolníci z projektu Mise Ukrajina. „Starší ve strachu čekají, kdy dostanou zprávu, že jejich odvedení synové v boji padli. Těhotné ženy rodí předčasně kvůli stresu z okolních bojů,“ popsal šéf organizace Marek Wiesner.

Ruská zrůdnost, popisují zkázu porodnice čeští dobrovolníci. Válečná zóna je těžce zasáhla

Místo, kde se rodí život, čelilo ruskému dělostřelectvu. Návštěva rozstřílené chersonské porodnice je jeden z mnoha neveselých momentů, který čeští dobrovolníci z organizace Mise Ukrajina prožili během svého posledního výjezdu. „Nepochopím mentalitu ruských vojáků, jsou absolutně mimo realitu. Je to zrůdnost,“ okomentoval spoušť Marek Wiesner za dobrovolníky, kteří na válkou zkoušený východ země dovezli zdravotnické přístroje a materiály. O své fotografie se podělili s redakcí CNN Prima NEWS.

Zabíjení ruských okupantů? Soucit s nimi nemáme, říkají čeští dobrovolníci na Ukrajině

Dilema, zda ruské okupanty ušetřit, nemáme. Jako voják buď zneškodníte protivníka, nebo zneškodní on vás. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekli čeští dobrovolníci Olda a Pavel. Ti se rozhodli narukovat do ukrajinských ozbrojených sil. Oba se shodují na tom, že nejhorší součástí ničivé ruské agrese je umírání civilistů. „Blízká smrt se stává permanentním stavem,“ doplnil Pavel.