Revoluční zahájení i nové sporty. Co můžeme čekat od letní olympiády v Paříži 2024?

Letní olympijské hry se v roce 2024 už potřetí uskuteční v Paříži, čímž se francouzská metropole vyrovná v počtu pořádání Londýnu. Kromě nabitého programu, a to včetně nových sportů, plánují organizátoři i revoluci v zahajovacím a závěrečném ceremoniálu. Co nás na LOH 2024 čeká a jak získat vstupenky?

Termín olympijských her

Olympijské hry v Paříži začnou v pátek 26. července 2024, slavnostní zakončení je naplánováno na neděli 11. srpna 2024.

Paříž dorovná Londýn

Francouzská metropole se stane druhým městem v historii, kde se hry budou konat již potřetí. Sportovci z celého světa se do Paříže sjeli už v letech 1900 a 1924. Třemi pořádáními se zatím může chlubit jen Londýn.

Ve Francii se konaly také Zimní olympijské hry, a to v roce 1924 v Chamonix. Pak ještě v roce 1968 v Grenoblu a v roce 1992 v Albertville.

Kandidátská města a volba pořadatele

Kandidaturu původně podalo pět měst – Paříž, Boston, Budapešť, Hamburk a Řím.

 • Boston: V červenci Olympijský výbor Spojených států stáhl nabídku na pořádání her v Bostonu kvůli nedostatku veřejné podpory ve městě. Jako náhrada bylo s jednoznačným zájmem ze strany radních zvoleno Los Angeles.
 • Hamburk: Němci v listopadu 2015 pořádali referendum, kde 51,6 % občanů přístavního města hlasovalo proti. Kandidatura byla stažena.
 • Řím: Italská metropole stáhla kandidaturu v září 2016 poté, co nedostala požadované politické záruky od státu.
 • Budapešť: Také Maďaři nakonec ustoupili. V únoru stáhlo město nabídku poté, co petice proti pořádání měla více podpisů, než je nezbytné pro referendum.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) následně navrhl zvolení hostitelských měst letních olympiád v letech 2024 a 2028 najednou. Výbory organizátorů LA 2024 a Paříž 2024 se setkaly s MOV, aby se dohodly, kdo bude sportovní svátek kdy pořádat.

Paříž byla nakonec považována za preferovaného pořadatele her v roce 2024. V červenci 2017 MOV oznámil, že Los Angeles je jediným kandidátem LOH 2028, čímž se Paříž stala jediným kandidátem olympiády v roce 2024. Vše bylo potvrzeno 13. září 2017 na 131. zasedání MOV v peruánské Limě.

Nové sporty

Medaile se budou rozdávat ve 32 sportech, v 329 disciplínách. V programu je celkem 22 smíšených soutěží a v 28 sportech je rovné zastoupení mužů a žen, přičemž v rámci celkové kvóty je poměr úplně vyrovnaný.

Nově se sportovci představí v surfingu nebo breakdance, zůstal také skateboarding a sportovní lezení. Jde většinou o sporty, které si v rámci povolených změn zvolili sami Francouzi.

Olympijská sportoviště na slavných místech

Organizátoři chtějí během olympiády mimo jiné ukázat krásy své země a pořadatelského města. Často se tak kromě již postavených stadionů budují i dočasná nebo mobilní sportoviště. Výjimkou nebude ani Paříž. Podívejte se na přehled nejzajímavějších míst, kde se sportovci utkají o cenné kovy.

 • Stade de France: Na ikonickém pařížském stadionu se uskuteční atletické soutěže a turnaj v sedmičkovém rugby.
 • Nový vodní komplex: Zbrusu nový areál vodních sportů se staví ve městě Saint-Denis. Nachází se naproti Stade de France, s nímž bude spojen lávkou přes dálnici A1. V Centre aquatique olympique se bude bojovat o medaile ve skocích do vody, vodním pólu a synchronizovaném plavání. Centrum následně využijí obyvatelé Saint-Denis.
 • Stade Roland-Garros: Tenisoví příznivci znají tento antukový areál z grandslamového turnaje French Open. Kromě tenisu se zde uskuteční také boxerské zápasy. Sportovci se samozřejmě podívají na slavný kurt Philippa Chatriera.
 • Park Martovo pole: Uprostřed zeleně a v okolí Eiffelovy věže se uskuteční turnaje v plážovém volejbalu. Vzniknout by měly mobilní tribuny s kapacitou 12 tisíc diváků.
 • Náměstí Svornosti: Na největším pařížském náměstí se bude bojovat o medaile v breakdance, skateboardingu, BMX a basketbalu 3x3. Vzniknout mají tribuny až pro 30 tisíc lidí.
 • Versailleský park: Sportovci se podívají i do nejtěsnější blízkosti zámku Versailles. V parku se uskuteční jezdecké soutěže a část moderního pětiboje.
 • Zahajovací ceremoniál mimo stadion: Paříž má na zahajovací a závěrečný ceremoniál velkolepý plán. 26. července 2024 vyplují sportovci z více než 200 zemí po řece Seině na 160 lodích. Z břehů jim bude mávat a tleskat přes 600 tisíc diváků rozesetých podél šestikilometrového úseku mezi Pont d'Austerlitz a Pont d'Iena. Fanoušci budou moci vše sledovat zdarma.

Vstupenky na LOH 2024

Vstupenky na olympiádu 2024 zatím nejsou v prodeji, ale na oficiálních stránkách her můžete předběžnou registrací zvýšit šanci, že se dostanete tam, kam chcete. „Hry jsou největší sportovní událostí na světě a v roce 2024 bude v prodeji téměř 10 milionů vstupenek,“ uvádí organizátoři.

Zahajovací i závěrečný ceremoniál by měly být zdarma, stejně jako sporty, které se konají v ulicích nebo na volné vodě – maraton, cyklistika nebo dálkové plavání.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde
Energetika

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:55

Proruské úřady tvrdí, že se lidé na okupované Ukrajině chtějí připojit k Rusku

21:56

Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN

21:52

Zvolte si, jestli chcete být anektováni. V televizi si překvapivým způsobem vystřelili z Rusů

21:07

Maďarský nejvyšší soud shledal bývalého europoslance Bélu Kovácse vinným ze špionáže ve prospěch Ruska

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.