Lukašenko: Že se chystám zemřít? Uklidněte se, budete se se mnou trápit ještě dlouho

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se v úterý objevil na veřejnosti a odmítl informace o tom, že je vážně nemocný. Informovaly o tom agentury Reuters a TASS. O zhoršujícím se zdravotním stavu autoritářského vládce východoevropské země se spekuluje od 9. května, kdy se zúčastnil vojenské přehlídky v Moskvě uspořádané k připomínce vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.

Lukašenko na květnové akci v Moskvě vypadal unaveně, nezůstal až do konce oslav a ve vlasti pak chyběl na řadě veřejných akcí.

ČTĚTE TAKÉ: Trump už ví, kdy stane před soudem v kauze peněz za mlčení. Začne několik měsíců před volbami

„Jestli si někdo myslí, že jsem se chystal zemřít, tak ať se uklidní,“ prohlásil Lukašenko během setkání věnovaném zdravotním otázkám. Video ze zasedání zveřejnil státní kanál Pul Pervogo. Běloruský vůdce, který zněl ochraptěle, následně uvedl, že onemocněl adenovirem, což je běžné nachlazení.

Osmašedesátiletý Lukašenko poznamenal, že ačkoliv zotavení z takové nákazy trvá obvykle jen tři dny, tak byl příliš zaneprázdněn a nemohl si vzít ihned volno. „Neměl jsem možnost se léčit... Takže se nechystám zemřít, lidi. Budete se se mnou trápit ještě dlouho,“ dodal.

Lukašenko je u moci od července 1994. Naposledy podle oficiálních výsledků zvítězil ve volbách v roce 2020. Opozice a západní země ale považují toto hlasování za zfalšované, ve skutečnosti podle nich vyhrála opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Nespokojenost s volbami vyvolala v zemi demonstrace nebývalých rozměrů. Bezpečnostní složky protesty brutálně potlačily, desetitisíce lidí zatkly a tisíce jich zbily.

Běloruský vůdce je jedním z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina, kterému poskytl běloruské území a letiště pro ruskou invazi na sousední Ukrajinu.

Tagy:
zdraví Vladimir Putin Moskva volby Sovětský svaz Alexandr Lukašenko Donald Trump Druhá světová válka Prezident Ruska Nacistické Německo