Máte nárok na vrácení peněz za dovolenou nebo letenku? Co vouchery a doplatky záloh?

Pokud zákazník neodstoupí od smlouvy, má stále povinnost doplácet cenu zájezdu. „Cestovní kanceláře se snaží vycházet vstříc, ale bohužel to může dojít tak daleko, že to (nedoplatky za objednaný zájezd, pozn. red.) cestovní kancelář může vymáhat soudně,“ uvedla pro CNN Prima NEWS právnička Denisa Brdlíková, která odpovídala na konkrétní dotazy diváků ohledně dovolených, zájezdů či letenek.

Dovolená v zahraničí nakonec v letošním roce nevypadá tak nereálně, jak se původně zdálo. Hranice mezi státy se pomalu otvírají. V červnu bychom mohli volně bez testů a karantény cestovat do Rakouska nebo na Slovensko. Cesta k Jaderskému moři je otevřená pro ty cizince, kteří mají v Chorvatsku „hospodářský zájem“, jenž má zahrnovat všechny s rezervovaným ubytováním v zemi. Slovinsko zase jako první evropská země ohlásilo konec pandemie.

Jak je to s právy zákazníka na vrácení peněz?

Ačkoliv zájem o cestování je zatím minimální, na druhou stranu minimum lidí své již dohodnuté dovolené stornuje. Alespoň u cestovní agentury Blue Style je počet takových zákazníků v řádu procent, uvedl její provozní ředitel Ondřej Rušikvas.

Jsou však i tací, kteří i plánované dovolené zrušit chtějí a nemají zájem dostat jako protihodnotu voucher s možností volby jiného zájezdu. Některým zákazníkům byly dovolené v době koronavirových restrikcí zrušeny, jiným zase propadly objednané letenky. Jaká mají práva na vrácení peněz? Co pro to musejí udělat? Jak je to s „lex voucher“ a vouchery?

Na konkrétní dotazy diváků odpovídala v pořadu 360° Pavlíny Wolfové právnička Denisa Brdlíková. Na její odpovědi a rady se můžete podívat v přiloženém videu.

Peníze místo voucheru jen pro vybrané skupiny obyvatel

Pokud nejde o nevyhnutelné nebo mimořádné okolnosti, které nejsou důvodem k odstoupení od smlouvy, pak není možnost se vyhnout stornopoplatkům. V tom současná situace podle Brdlíkové nahrává cestovním kancelářím.

Odmítnutí voucheru a následné vrácení financí je umožněno pouze ohroženým skupinám obyvatel, jakými jsou těhotné ženy, senioři nad 65 let, osoby na mateřské či rodičovské dovolené nebo osoby s fyzickým postižením.

Tagy: