Matka podezřelá z vraždy novorozeněte je na svobodě. Soud ji do vazby neposlal

Ženu, která je obviněna z vraždy novorozeného dítěte, Okresní soud v Mělníku do vazby neposlal. Pětatřicetiletá matka donesla mrtvé miminko v sobotu v dopoledních hodinách na policejní služebnu v Neratovicích. Podle policie žena dítě zabila. Informoval o tom deník Blesk.

Pětatřicetiletou matku k soudu v pondělí odpoledne přivezla policejní eskorta. Žena měla na rukou pouta a šla se sklopenou hlavou, jak uvádí Blesk. V síni se jednalo o tom, zda skončí ve vazbě. Za zavřenými dveřmi byl zpoza dveří slyšet její pláč. Nakonec se ale rozhodlo, že do vazby zatím nepůjde. „27. prosince v odpoledních hodinách proběhlo vazební zasedání, při kterém soudkyně Okresního soudu v Mělníku neakceptovala návrh státního zástupce na vzetí obviněné ženy do vazby,“ uvedla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Obviněná se ale musí pravidelně hlásit probačnímu úředníkovi. „Ten bude dohlížet na to, aby nemařila vyšetřování,“ sdělil mluvčí soudu Jindřich Špergl.

Mrtvé dítě přinesla na policii

Mrtvého novorozence přinesla matka na policejní služebnu v Neratovicích v sobotu. Kriminalisté už ale po matce o několik hodin dříve začali pátrat. Dostala se k nim totiž informace, že porodila, aniž by to kdokoliv z jejího okolí tušil.

Policisté měli už v sobotu podezření, že novorozenec zemřel násilnou smrtí. V neděli ženu obvinili z vraždy a podali návrh na její vzetí do vazby. „Z předběžných výsledků provedené soudní pitvy, které mají policisté již k dispozici, vyplývá, že novorozenec se narodil živý a zemřel násilnou smrtí,“ dodala Schneeweissová.

Ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozí podle mluvčí trest 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Kriminalisté tedy nevyužili trestný čin „vražda novorozeného dítěte matkou“. U toho existuje zvláštní znak – rozrušení způsobené porodem. Trestní zákoník stanoví, že žena, která v rozrušení způsobeném porodem úmyslně usmrtí při porodu nebo bezprostředně po něm své novorozené dítě, bude potrestána odnětím svobody na tři až osm let. Kriminalisté neuvedli, proč tuto skutkovou podstatu nepoužili.

Tagy: