Matná Sparta remizovala s Čenstochovou, v závěru ji zachránila tyč. Olomouc poprvé zvítězila


Fotbalisté Sparty remizovali ve 3. kole Konferenční ligy doma s Čenstochovou 0:0. V 88. minutě střídající hráč hostů Apostolos Konstantopoulos trefil hlavou tyč. Pražané podruhé za sebou v soutěži nezvítězili a v polovině ligové fáze mají na kontě čtyři body. V součtu všech soutěží vyhráli svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho jediný z posledních šesti zápasů. To hráči Olomouce zvítězili na hřišti arménského Noahu 2:1 a poprvé v soutěži vyhráli. Branky dali Slavíček a Sylla.

Sparťané v úvodu Konferenční ligy, kam se probojovali přes tři předkola, zdolali na Letné irský Shamrock Rovers 4:1. Pak ale prohráli 0:1 v Rijece, kde se vinou špatného počasí dohrával druhý poločas o den později. Čenstochová je na tom oproti Pražanům o bod lépe, před dvěma týdny v Olomouci rovněž uhrála nerozhodný výsledek (1:1).

ČTĚTE TAKÉ: Slavia vzdorovala, od Arsenalu ale dostala tři góly. V Edenu padl historický rekord LM

Letenští se v dalších dvou utkáních představí na stadionech Legie Varšava a Universitatey Craiova. Ligovou fázi zakončí v prosinci doma proti Aberdeenu. Všech 36 týmů tvoří jednu společnou tabulku. Každý celek odehraje šest zápasů, prvních osm postoupí přímo do osmifinále, kluby na devátém až 24. místě čeká úvodní kolo vyřazovací části.

Priske udělal oproti nečekané nedělní ligové porážce 1:2 v Karviné šest změn v sestavě. Po třech soutěžních zápasech nastoupil od začátku Kadeřábek, dokonce v roli kapitána. Po čtvrthodině hry vypálil zdálky Struski, jenže domácí brankář Vindahl bez problémů zasáhl. Po 24 minutách zřejmě zdravotně indisponovaného Rrahmaniho nahradil Haraslín. S příchodem slovenského reprezentanta, který po Kadeřábkovi převzal kapitánskou pásku, začala Sparta výrazně hrozit.

Neuznaný gól

Ve 33. minutě Haraslín po průnikovém pasu Zeleného skóroval, kvůli ofsajdu však stav zůstal bezbrankový. O chvíli později se zbavil dvou protihráčů, Mercadovo přízemní zakončení vychytal Zych, Birmančevič na vyražený míč nedosáhl a Vydra z vápna přestřelil. Haraslínův přízemní pokus Zych vyrazil na roh, po němž brankáři vypadl míč z rukavic, jeho spoluhráči ho však odvrátili do bezpečí. Mercado pak hlavičkoval pouze do Zychových rukavic.

Po hodině hry se v jasné šanci a navíc nikým neatakován objevil Milla, jenže zakončil výrazně vedle. Na druhé straně neplatil gól Rakówa kvůli ofsajdu. Sparta měla i nadále územní převahu, očekávaný tlak v závěru ale nepřišel. Ke třem bodům měl nakonec velmi blízko úřadující polský vicemistr, Konstantopoulos však naštěstí pro Spartu hlavičkoval po rohu do tyče.

Priskeho tým v aktuální sezoně neprohrál na Letné ani dvanáctý soutěžní zápas, z toho podruhé remizoval. V pátém utkání Konferenční ligy tam ale poprvé nezvítězil. České celky vyhrály jen dva z posledních devíti pohárových duelů s polskými soupeři. Na druhé straně polské kluby na české půdě od sezony 1971/72 v 11 pohárových zápasech po sobě nezvítězily. Čenstochová neuspěla na hřišti českého mužstva ani na třetí pokus.

Sparta Praha - Raków Čenstochová 0:0

Rozhodčí: Jaanovits - Härsing, Mötsnik - Liiva (video, všichni Est.). ŽK: Racovitan (Raków). Diváci: 17.688.

Sparta: Vindahl - Uchenna, Ševínský, Zelený - Kadeřábek, Kairinen, Vydra (62. Eneme), Mercado (76. Preciado) - Birmančevič, Rrahmani (24. Haraslín, 76. Ryneš) - Milla (62. Kuchta). Trenér: Priske.

Raków: Zych - Tudor, Racovitan, Svarnas - Ameyaw (79. Konstantopulus), Struski, Repka, Pieňko (62. Amorim) - Makuch (46. Diaby-Fadiga), Bulat (62. Baráth) - Brunes (82. Rondič). Trenér: Papszun.

Fotbalisté Olomouce porazili Noah 2:1 a mají první výhru v Konferenční lize

To hráči Olomouce ve 3. kole Konferenční ligy na hřišti arménského mistra FC Noah zvítězili 2:1 a připsali si první výhru v soutěži. Brankami v prvním poločase se o to zasloužili obránci Filip Slavíček a Abdoulaye Sylla.

Hanácký tým má po prohře ve Florencii 0:2 a domácí remíze s Čenstochovou 1:1 na kontě čtyři body a posílil své naděje na postup. V dalším kole nastoupí vítěz českého poháru doma proti Celje. Slovinský celek porazil Legii Varšava 2:1 a v soutěži dosud neztratil ani bod.

Domácí tým nastoupil do zápasu pouze se dvěma hráči arménské národnosti. Trenér Sigmy Janotka obsadil post levého obránce místo zraněných Slámy a Dumitresca Filipem Slavíčkem a tento tah se náramně vyplatil.

Ve druhé minutě sice zakroutil Šíp přímý kop těsně nad břevno Fayaluovy branky, ale další nebezpečná akce hostů už skončila gólem. Na Šípův centr z levé strany vyskočil nejvýše nejlepší střelec Hanáků v sezoně Vašulín a orazítkoval břevno. K odraženému míči se dostal právě Slavíček a poslal ho do sítě.

Bitka fanoušků

Hosté se nadále snažili hrát aktivně, ale ve 21. minutě inkasovali. Po přihrávce japonského záložníka Ošimy se k míči těsně před Koutným dostal bosenský útočník Mulahusejnovič a s trochou štěstí jej dopravil za brankovou čáru.

Olomouc si vzala vedení rychle zpět. Po rohovém kopu vystřelil za hranicí šestnáctky Beran, v chumlu hráčů se nejlépe zorientoval Sylla a nedal gólmanovi šanci.

Zápas byl vzápětí zhruba na šest minut přerušen kvůli potyčkám mezi fandy obou týmů. Po pauze Hanáci neupustili od své aktivity, měli více ze hry a v nastavení byli blízko třetímu gólu. Šípovi chybělo pár centimetrů, aby dosáhl na centr Breiteho.

Do druhého poločasu vstoupila Olomouc připravena na očekávaný tlak domácího týmu, presinkem narušovala jeho rozehrávku a sama si vytvářela šance. V 56. minutě mohl navýšit vedení Ghali, jenže zblízka trefil jen nohy gólmana. V 63. minutě Syllovu střelu zblokoval obranný val domácích.

Arménský celek hrozil zejména z rychlých protiútoků, dvě tvrdé střely ze střední vzdálenosti o kousek minuly Koutného branku.

V závěrečné čtvrthodině začal domácí tým stupňovat tlak ve snaze o vyrovnání. Olomouc ale neupustila od své taktiky, držela Noah co nejdále od své branky a cennou výhru bez větších komplikací uhájila.

Sigma, která je v pohárech po sedmi letech, přerušila sérii šesti utkání na evropské scéně, v nichž nevyhrála a dala jen jeden gól.

Po loňské změně formátu evropských pohárů všech 36 účastníků tvoří jednu společnou tabulku, z níž 24 celků projde do vyřazovací části, z toho osm přímo do osmifinále.

FC Noah - Sigma Olomouc 1:2 (1:2)

Branky: 21. Mulahusejnovič - 10. Slavíček, 24. Sylla. Rozhodčí: Aslam - Dale, Rossland - Hagenes (video, všichni Nor.). ŽK: Mulahusejnovič, Oulad, Perkovič (trenér) - Breite, Slavíček.

Noah: Fayulu - Boakye (71. Hambardzumjan), Saintini, Muradjan, Sualehe - Ošima, Eteki (71. Oulad) - Sangaré (88. Thorarinsson), Ferreira, Manveljan (46. Matheus) - Mulahusejnovič. Trenér: Perkovič.

Olomouc: Koutný - Hadaš, Sylla, Král, Slavíček - Beran, Breite - Šíp (71. Dolžnikov), Langer (88. Mikulenka), Ghali (62. Navrátil) - Vašulín (88. Tijani). Trenér: Janotka.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nedvěd s Ulichem budou vlastnit fotbalový Hradec. Město chce prodejem ušetřit