Medvěd překvapil obyvatele Bratislavy. Úřad zveřejnil instrukce pro turisty

Medvědi neupadají do hibernace, i když se to o nich povídá.

Městská část Vajnory v Bratislavě dostala tento týden informaci, že se v jejím katastru pohybuje medvěd. Jednat se mělo o medvěda hnědého. Zatímco tamní radnice informaci potvrdila, správa CHKO nikoliv.

„Milí Vajnoráci, na základě informací od našich myslivců můžeme konstatovat, že v případě zvířete, které bylo tento týden viděno na pomezí katastrů Vajnor a Svatého Jura, šlo o medvěda hnědého,“ napsala městská část na Facebook. Medvěda měl vidět myslivec u vinohradů na okraji města.

V celém pohoří Malých Karpat se podle všeho tato šelma vyskytuje jen ojediněle, setkání s ní je proto vzhledem k rozlehlosti území velmi vzácné. Proto podle úřadu není důvod k panice. „Informaci o pohybu zvířete v blízkosti našeho katastru jsme předali i zásahovému týmu. Od prvního momentu, kdy se informace objevila, jsme v kontaktu se šéfem našeho mysliveckého sdružení,“ ubezpečovala dále.

Držet se na stezkách

Úřad zároveň dodává, že o dalším vývoji bude informovat. „Návštěvníci lesů by měli dodržovat standardní pravidla bezpečnosti a zejména pohybovat se po vyznačených turistických stezkách a cyklostezkách,“ píše.

Jak ale informuje slovenská agentura TASR, Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Malé Karpaty výskyt medvěda hnědého konkrétně v okolí města Svätý Jur nepotvrdila. „Hlášení o výskytu karpatské šelmy v okolí se už neopakovala a její trvalý výskyt v této oblasti nepotvrdila ani Správa CHKO Malé Karpaty,“ upřesnila pro web SME manažerka pro komunikaci Státní ochrany přírody Kristýna Bocková. Přítomnost medvěda totiž nepotvrdily ani fotopasti, ani pracovníci v terénu.

Tagy: